Öfke Nöbetleri ve Şaşırtıcı Faydaları

Öfke Nöbetleri ve Şaşırtıcı Faydaları

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2019

Öfke nöbetleri gerçekten faydaları olabilir. Bunu biliyor muydunuz? Bu bilgi sizi şaşırtabilir, bu yüzden öfke nöbetlerinin çocuğunuz için hangi açıdan faydalı olabileceğini anlamak için okumaya devam edin.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun öfke nöbetleri muhtemelen sizi çileden çıkarmıştır. Ancak tahammül etmesi zor olsalar da, öfke nöbetleri çocuğunuzun duygusal gelişiminin doğru bir şekilde ilerlediğine işaret edebilir.

Yaşamın ilk yıllarında, öz-düzenleme kavramı henüz gelişmemiştir. Bu nedenle, bir çocuğun duyguları aniden değişebilir ve bunun sonucunda öfke nöbetleri meydana gelir.

Çocuğunuzun çığlık atıp ağlaması, yaşamak isteyeceğiniz en güzel senaryo değildir. Durum şüphesiz çok fazla strese yol açar.

Ancak öfke nöbetlerinin faydalarını biliyorsanız, durumu biraz daha sakin bir şekilde ele alabilirsiniz.

Her bilinçli öğrenme eylemi, kişinin öz güveninin zarar görmesini gerektirir. Küçük çocukların bunun önemini fark etmeden çok çabuk öğrenmesinin nedeni budur.
-Thomas Szasz-

Öfke nöbetleri ve şaşırtıcı yararları

Doğru kullanılırsa, öfke nöbetleri çocuğun beyin gelişimine katkıda bulunur.

Çocuklar doğduğunda beyinleri henüz tam olarak gelişmemiştir. Genetik temeli tanımlar ve her yaşam deneyimi kesin yapıyı oluşturur.

Bir çocuğun hayal kırıklığını idare etmesi, yetişkinlikte hayal kırıklığı ile nasıl yüzleşeceğini büyük ölçüde etkiler.

Öfke nöbetleri kortizol salgılar. Gözyaşları, bir stres hormonu olan kortizol içerir. Küçük bir çocuk ağladığında, vücudundan stres atar.

Ağlamak tansiyonu düşürür ve çocuk sevdiği birinden destek alındığında duygusal esenlik duygusu artar. Bir krizden sonra çocuğunuzun ruh halinin önemli ölçüde düzeldiğini fark ettiniz mi?

Ağlamak fikirlerini netleştirmesine yardımcı olur. Öfke nöbetleri sırasında çocuklar bir çatışma yaşar ve sağlıksız duygularını ifade ederler. Hayal kırıklığı ve öfke zihinlerini bıraktıktan sonra, net bir şekilde düşünebilirler ve hatta yeni bir şeyler öğrenebilirler.

Bir çocuk konsantre olamıyor veya dinleyemiyorsa, ilerlemesini önleyen duygusal bir engel olabilir. Öğrenmenin gerçekleşmesi için çocuğunuzun mutlu ve rahat olması gerekir.

öfke nöbetleri ve faydaları

Öfke nöbetleri uykularını iyileştirebilir. Bazen bir sinir krizi ile baş etmenin en iyi yolunun bunu önlemek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu pek de doğru değil.

Yetişkinlerde olduğu gibi stres ve olumsuz duygular dinlenme zamanı geldiğinde ortaya çıkma eğilimindedir.
Bu nedenle, çocuğunuzun öfke nöbetini önlemek yerine duygularını ifade etmesine yardımcı olmak için sağlıklı bir yol aramak daha iyidir.

Dahası var …

Çocuklarınız duygularını ifade ettikten sonra kendilerini güvende hissedeceklerdir. Pek çok öfke nöbeti, çocuğunuza verdiğiniz olumsuz bir yanıtı kabul etme sürecinde ortaya çıkar.

Öfke nöbetleri bir tepki ve cevap hakkında ne düşündüklerinin bir ifadesidir. Duygusal rahatsızlık üzüntülerine empati göstermek için bir fırsattır.

Aynı zamanda, daha iyi iletişim kurmalarını öğrenmelerine yardımcı olmak için bir fırsattır. Öfke nöbetleri, ebeveynler ve çocukları arasındaki bağlantıyı güçlendirmeye yardımcı olur.

Çocuklar yetişkinlerin yapmayı unuttukları bir şeyi yapar. Çocuklar büyüdükçe daha az ağlarlar.

Bu kısmen, duygularını düzenlemeye başladıkları içindir ancak aynı zamanda duyguların ifadesini onaylamayan bir topluma uyum sağlama girişimidir.

Hislerini ifade eden bir çocuk olumsuz duygular biriktirmez.

öfke nöbetleri

Öfke nöbetleri uzun vadede davranışlarını iyileştirir. Bazen çocuklar evde otoriteye karşı saldırganlık ve isyan yoluyla kendilerini ifade ederler.

Sınırlarına ulaştıktan sonra, doğal hâlleri olan tatlı ve kooperatif taraflarını göstermelerini önleyen her şeyi serbest bırakırlar.

Çocuklarınızdan biri öfke nöbetleri geçirdiğinde, bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Kendinizi onlarda görebilir ve ne hissettiğini anlayabilirsiniz, çünkü aynı duyguları siz de deneyimlediniz.

Çocuklarınızın öfke nöbetleriyle başa çıkmak, kendi duygusal zorluklarınızla yüzleşmenize yardımcı olacaktır. Duyguları bir aile olarak paylaşmaya ve ifade etmeye çalışmak, evdeki ortak esenlik duygusunu geliştirebilecek bir alışkanlıktır.

Duygularını sözlü olarak ifade eden ve sevdikleriyle paylaşan insanlar genellikle daha mutlu ve daha sağlıklıdır.

Her anın bir öğrenme ve zenginleştirme fırsatı olduğunu hatırlamak, çocuklarınızın yaşamlarında bir ebeveyn olarak daha iyi iz bırakmanıza olanak tanır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.