Yemek Yaparken Çocukları Eğlendirmenin Yolları

Eğer akşam yemeğinizi hazırlarken çocukları eğlendirmenin yollarını arıyorsanız, bu yazımızda size harika fikirler vereceğiz. Okumaya devam edin.
Yemek Yaparken Çocukları Eğlendirmenin Yolları

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2019

Anneler için, evde günlük işleri yaparken bir yandan da çocukları oyalamak hiç de kolay bir iş değildir. Anneliğin bu zor yanını bildiğimiz için bu yazımızda size yemek yaparken çocukları eğlendirmenin yolları hakkında bilgi vereceğiz. Bir yere not edin ve favori yönteminizi seçin.

Yemekte ne yapacağına karar vermek anneler için her zaman zor bir seçimdir. Bununla birlikte, bu sürede çocukları oyalamak da ayrı bir problemdir. Bu durum özellikle bebekler için geçerlidir çünkü bebeklerin sürekli gözetim altında tutulması gerekir. Genellikle, çocuklara kıyasla daha fazla ihtiyaçları vardır.

Yemek yaparken çocuğunuzu eğlendirmek için hangi yolu seçerseniz seçin, önemli olan çocuğunuzun göz önünde olmasıdır. Bebeğiniz yaşı daha büyük diğer kardeşleriyle birlikte oynuyor olsa da, çocuklarınızın güvenliğini koruma görevi size düşüyor.

Aşağıda, yemek yaparken çocuklarınızı eğlendirmenin yollarını bulabilirsiniz. Size en uygun olanı seçin!

Yemek yaparken çocukları eğlendirmenin yolları

1. Bulaşık makinesinin üzerine çizim yapmak

İlk yöntem, çocuğunuzun bulaşık makinesinin üzerine çizim yapmasına izin vermektir. Evet, doğru okudunuz. Bulaşık makinenizin kapağını çocuklar için çizim tahtasına dönüştürebilirsiniz.

Endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur çünkü bunun için kapağı beyaz kağıtlarla kaplayabilir ve çocuğunuzun işi bittikten sonra kağıtları atabilirsiniz. Siz yemek hazırlarken,  çocuğunuz da bu kağıtlara sulu veya kuru boyalarla resim çizebilir.

yemek yapmak

2. Lavaboda oynamak

Çocuklar suyu çok sever! Musluğun önüne bir tabure koyarak çocuğunuzun su ile oynamasına izin verebilirsiniz. Çocuğunuza bir kap verebilirsiniz ve çocuk onu doldurup boşaltmakla vakit geçirebilir. Yerlerin ıslanmasını önlemek için yakında bir havlu bulundurmayı ihmal etmeyin.

3. Interaktif ve eğitici uygulamalar ve siteler

Teknolojinin bazı alanlarda kullanımı çocuklar için zararlı değildir. Eğitici uygulamalar ve internet siteleri, çocukları uzun bir süre oyalayabilmektedir. En iyi seçeneği bulmak için küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Çocuğunuzun bu uygulamaları seveceğinden eminiz!

4. Oyuncaklar

Şüphesiz her çocuğun diğerlerinden daha çok sevdiği bir oyuncağı vardır ve bu oyuncaklar da bazı kritik zamanlarda kurtarıcı olabilir. Yemek yaparken çocuğunuza favori oyuncağını verebilir ve onunla oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz eğlenceli vakit geçirirken siz de rahat rahat yemeği hazırlayabilirsiniz.

5. Çocukların yemek yapmaya yardımcı olması

Son olarak ise, küçük çocukların ev işlerine yardım etmekten zevk aldıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Mutfakta çocuklara yaşlarına uygun olarak küçük görevler vermek, örneğin masayı kurmalarını söylemek, çocukları meşgul ederek sıkılmalarını önler.

çocuklara mutfakta görev vermek

Ayrıca, sebzeleri yıkamak, salata için marul yapraklarını koparmak veya malzemeleri getirmek gibi kolay görevler de tercih edebilirsiniz. Böylece hem çocukların üretkenliğine katkıda bulunabilir hem de mutfakta asistana sahip olabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, yemek yaparken çocukları eğlendirmenin pek çok yolu vardır. Bu önerileri göz önünde bulundurun ve size en uygun olanını deneyin. Artık çocuklarınızı nasıl oyalayabileceğinizi daha iyi biliyorsunuz. Öyleyse zaman kaybetmeden bu yöntemleri deneyin. Pişman olmayacaksınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Senecky, Y., Agassi, H., Inbar, D., Horesh, N., Diamond, G., Bergman, Y. S., & Apter, A.(2009). Post-adoption depression among adoptive mothers. Journal of Affective Disorders115(1–2), 62–68. https://doi.org/10.1016/j.jad.2008.09.002
  • Payne, J. L., Fields, E. S., Meuchel, J. M., Jaffe, C. J., & Jha, M. (2010). Post adoption depression. Archives of Women’s Mental Health13(2), 147–151. https://doi.org/10.1007/s00737-009-0137-7

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.