Yenidoğanlar İçin 8 Harika Oyuncak

29 Aralık 2018

Yenidoğanlar için en iyi oyuncaklar, çevreleriyle etkileşim kurmalarına yardımcı olanlardır. Ayrıca onlara şekilleri ve dokuları öğretirler. Elbette güvenli ve zararsız olmaları da gerekir.

Yenidoğanların oyuncakları, yaşlarına uygun olmalı ve dikkatlerini çekmelidir. Aile bireylerinin ve arkadaşların yenidoğan bir bebeğe mümkün olan en iyi hediyeyi vermek istemeleri normaldir. Bu makalede size bazı harika seçenekler sunacağız.

Bir yenidoğana en uygun oyuncakları seçmek için, bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, bebeklerin ilk birkaç ayda neleri algıladığını ve ne istediklerini bilmelisiniz.

Her şeyden önce, yenidoğanlar henüz ince motor becerileri üzerinde kontrole sahip değildirler. Bu onların büyük şeyleri, ancak bütün ellerini kullanarak kavrayabilecekleri anlamına gelir.

Öte yandan yenidoğanlar için işlevsel oyuncaklar, zıt renklere sahip olmalı ve sesli olmalıdır. Örneğin, çıngırak sesi veya hoş melodiler çıkarabilirler.

Yenidoğan oyuncaklarının özellikleri

Yenidoğanlar dünyayı nasıl algılar? Duyuları ile öğrenmelerine rağmen, etraflarında gördükleri şeyler henüz onlara pek bir anlam ifade etmez. Bu nedenle, yalnızca 60 cm’den daha yakında bulunan objelere ilgi gösterirler.

Bebekler, parlak ve zıt renklere sahip oyuncakları daha iyi ayırt ederler. Ayrıca yumuşak sesler, hafif bir ışık ve güzel bir müzik olmasını da severler.

Yenidoğanlar için harika oyuncaklar

1. Duyusal oyuncaklar

Bunlar, “duyusal oyuncaklar” olarak adlandırılır. Çünkü yenidoğanlar onlarla oynarken beş duyularını da kullanabilirler. Genelde, onlara dokunduğunuzda sallanır veya ses çıkarırlar.

Bu, bebeklerin neden ve sonuç ilişkisine alışmasına yardımcı olur. Ayrıca, nesneleri bulundukları ortamda hareket ettirmeyi de öğrenirler.

dönence

2. Dönenceler

Bu yenidoğan beşikleri için vazgeçilmez bir klasiktir. Bu oyuncaklar, bebekleri eğlendirecek farklı şekil ve renklere sahiptir.

Uzmanlar, bebeklerin sağa bakmaya daha yatkın olduklarını söylüyor. Bu nedenle, dönenceyi bu yöne yerleştirmek iyi bir fikirdir.

Dönencenin güvenli bir şekilde kurulduğundan emin olmanız önemlidir. Kutudaki tüm talimatları adım adım takip ettiğinizden emin olun.

3. Doldurulmuş hayvanlar

Bebeğin odasına yüzlerce doldurulmuş hayvan koymak gerekmese de, en azından birkaç tane bulunması iyi olur.

Bazı doldurulmuş hayvanların ses ve ışık çıkarma fonksiyonları vardır. Bunları günün farklı saatlerinde, hatta yatmadan önce açabilirsiniz.

“Yenidoğanlar henüz ince motor becerileri üzerinde kontrole sahip değildirler. Bu onların büyük şeyleri, ancak bütün ellerini kullanarak kavrayabilecekleri anlamına gelir. ”

4. Diş halkaları

Diş halkaları yenidoğanlar için henüz çok erken olmasına rağmen, bunlar kısa zamanda yararlı ve eğlenceli olmaya başlayacaktır. İlk birkaç dişin dört ila altı ay arasında çıkması durumunda diş halkaları oldukça faydalıdır.

Piyasada, birçok diş halkası bulunur. Silikon olanlar en basit olanlarıdır. Bazıları ise daha büyük bir oyuncağın parçası olarak üretilirler.

5. Oynama matı

Üç aylık olduklarında, bu oyun matları veya “bebek spor salonları” yenidoğanlar için çok eğlenceli olabilir. Bunlar çok parlak renklere sahip kauçuk paspaslardır. Ayrıca üzerine çok sayıda oyuncak asılıdır.

Bundaki ana fikir, bebeklerin çubukları tutması ve oyuncakları keşfetmesidir. Ayrıca vücutlarındaki bütün kasları geliştirebilirler. Üç aydan daha büyük bebekler için önerilir.

6. Yumuşak aynalar

Bu aynalar kırılmaz. Aksine, yumuşak ve elastiktir. Bu sebeple yenidoğanlar için güvenlidirler.

Üç aydan küçük bebeklerin aynadaki yansımaları görmesi onlarda hayranlık uyandırır. Zamanla bu görüntünün kendi yansımaları olduğunu anlamaya başlarlar. Bebeklerin ellerinde tuttukları bir yumuşak aynaya bakarak gülmeleri oldukça bilindik bir görüntüdür.

7. Çıngıraklar

Bunlar her yenidoğanın sahip olması gereken oyuncaklardır. Çıngıraklar, motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra neden-sonuç ilişkisi kurmalarını da sağlar. Çıngırakların çıkardığı sesler, renkleri ve farklı dokularının olması tüm yenidoğanları mutlu eder.

oyuncak hayvanlar bebek

8. Yumuşak kitaplar

Bez veya plastikten yapılmış olabilirler. Yenidoğanlar için üretilmiş olan bu oyuncaklar, onların hayatın ilk aylarından itibaren okuma dünyasıyla tanışmalarını sağlar. Bebeğinizle birlikte yapabileceğiniz bir etkinlik olarak, onunla oturup kitaptaki resimlere bakabilirsiniz.

Kısacası yenidoğanlar için dünya, keşfetmeleri gereken muazzam bir yerdir. Duygularını güvenle yansıtabilecekleri oyuncaklar, yenidoğanlar için en iyi seçeneklerdir.

  • Hay, J., & Drager, K. (2010). Stuffed toys and speech perception. Linguistics. https://doi.org/10.1515/LING.2010.027
  • Güldenpfennig, F., Fikar, P., & Ganhör, R. (2018). Interactive and Open-Ended Sensory Toys. In Proceedings of the Twelfth International Conference on Tangible, Embedded, and Embodied Interaction – TEI ’18. https://doi.org/10.1145/3173225.3173247
  • Cameron, C. E., Brock, L. L., Murrah, W. M., Bell, L. H., Worzalla, S. L., Grissmer, D., & Morrison, F. J. (2012). Fine Motor Skills and Executive Function Both Contribute to Kindergarten Achievement. Child Development. https://doi.org/10.1111/j.1467-8624.2012.01768.x