Yılbaşında Çocuklarınıza Alabileceğiniz 8 Hediye

23 Eylül 2019
Yılbaşı akşamı, sevdiklerimizle zaman geçirmek ve harika anılar biriktirmek için harika bir zamandır. Bunun yanı sıra, çocuklarımıza da yeni hediyeler ve oyuncaklar alabiliriz.

Tabii ki yılın her zamanında birbirimize hediye alabiliriz ancak yılbaşı bunun için daha özel bir zamandır. Bu zamanda, pek çok marka yılbaşı temalı ürünler çıkarır ve bu da hediye seçeneklerinizi artırır.

Bu dönemde çocuklarımıza aldığımız oyuncaklar veya diğer hediyeler, aslında iyi niyeti, kutlamayı ve aileler ile arkadaşlar arasındaki yakınlığı temsil eder.

Aldığımız oyuncaklar, eğlencenin yanı sıra, öğrenmeyi ve psikolojik, duygusal ve entelektüel gelişimi de temsil eder. Aynı zamanda, yaşın önemi olmaksızın hediye alıp vermek sosyalleşmek için önemli bir adımdır.

Oyuncaklar sayesinde çocuklar fiziksel ve psikolojik olarak pek çok şekilde gelişim gösterebilir. Çocukların dikkatini çeken tek şey oyuncakların rengi veya şekli değildir.

Pek çok çocuk, oyuncaklar sayesinde problem çözmede kritik bir düşünce yöntemi geliştirir. Aynı durum, parçaları bir araya getirmek söz konusu olduğunda soyut düşünme ve mekansal ilişki becerilerini de geliştirir.

Yılbaşında Çocuklarınız İçin 8 Hediye

Kendi çocuklarınıza, yeğenlerinize, torunlarınıza veya sizin için özel olan herhangi bir çocuğa alabileceğiniz en iyi hediyelerin ne olduğunu bu yazımızda öğrenin. Yılbaşı alışverişinin tam sırası!

1. Barbie Bebek Evi

Pek çok oyuncak firması, çocukların en sevdiği prenses filmlerinde gördükleri evlerin oyuncak versiyonlarını üretmektedir.

Bu küçük evler, güzel olmalarının yanı sıra çocukların farklı mekanlara ve bir evde bulunabilecek farklı eşyalara ait düzenleme yapma becerisini geliştirmeye yardımcı olur.

Bu sene Karlar Ülkesi filminden ilham alabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun prenseslere özel bir ilgisi yoksa, daha klasik olan bebek evlerini de tercih edebilirsiniz.

2. Konuşan veya hareketsiz bebekler

Genellikle, kızlar için en güzel hediye oyuncak bebektir. Oyuncak bebek almak istediğinizde, konuşan, ağlayan, emekleyen hareketli bebekler veya hareketsiz bebekler gibi pek çok alternatif bulabilirsiniz.

Farklı fonksiyonları olsun veya olmasın, oyuncak bebekler kız çocuklarının sevgi ve annelik içgüdülerini harekete geçirir. Oyuncak bebeklerin modasının hiç geçmediğini söylemek yanlış olmaz.

Oyuncak bebek genellikle “kızlar için” ideal hediye olarak düşünülse de, erkekler de bebekle oynayabilir. Erkek çocuklara da iyi bir baba ve bakıcı olmayı erken yaşta öğretmenin bir sakıncası yoktur.

hediye paketlerini açan kız

3. Bebekler için kıyafet dolabı

Pek çok çocuk, küçük yaşlardan itibaren modaya ve mankenliğe ilgi duyabilir. Minyatür aksesuarlar ve kıyafetler ile, çocuklar bebekleri için farklı kombinler hazırlayabilir.

Ayrıca, farklı aktivitelere göre kıyafet seçimi de yapabilirler. Farklı kıyafet seçenekleri sunan pek çok marka olsa da, en çok bilinen şüphesiz ki Barbie’dir.

4. Yemek pişirme aksesuarları

Bir diğer alternatif ise, bebekler için mutfak aksesuarları satın almaktır. Örneğin, çocukların oyun hamurları kullanarak kekler, kurabiyeler veya dondurmalar yapabileceği oyuncaklar mevcuttur.

5. Uzaktan kumandalı arabalar

Bu oyuncakların modası asla geçmez. Hatta bazı modelleri, çocuklar kadar anne babaların da ilgisini çeker. Günümüzde, oldukça gelişmiş ve farklı özelliklere sahip olan uzaktan kumandalı arabalar vardır. Ayrıca, bu arabalar eski modellere kıyasla daha uzağa gidebilirler.

“Oyuncaklar sayesinde çocuklar fiziksel ve psikolojik olarak pek çok şekilde gelişim gösterebilir.”

6. Oyun konsolları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, video oyunlarında da önemli değişimler kaydedildi. Artık, internet üzerinden dünyanın herhangi bir yerindeki kişilerle oyun oynamak mümkün hale geldi. Günümüzde, çocuklar ve yetişkinler arasında en popüler olan oyun Playstation 4( PS4)’tür.

7. Drone

İnsansız uçan bu küçük aletler şu an tüm dünyada oldukça popülerdir. Bu nedenle, çocukların da bir drone sahibi olmak ve etrafı keşfetmek istemesi oldukça normaldir.

Kameralı veya kamerasız bir drone tercih edebilirsiniz ancak kameralı olanlar, drone’un uçtuğu yerleri kayıda alacağından daha kullanışlı olacaktır.

Ayrıca, drone sayesinde ulaşılması zor alanları görmek ve onlar hakkında bir fikir sahibi olmak da mümkündür. Ancak kameralı drone’ların biraz maliyetli olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

8. Legolar ve benzeri oyuncaklar

Hediye alırken bebekleri de atlamamak gerekir. Bu tür oyuncaklar, miniklerin dikkatini çekebilir. Legolar ve nesneleri şekillere göre yerleştirmeyi gerektiren oyuncaklar, konsantrasyon ve zekanın yanı sıra motor becerileri de geliştirir.

legolarla oynayan çocuk

Yukarıdaki faydalarının yanı sıra, renkler ve farklı şekiller sayesinde bebekler legolarla saatlerce oyalanabilir. Çocuğunuz için doğru hediyeyi seçebilmek için, onun yaşını ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Cep telefonları ve tabletler artık en popüler hediyeler haline gelse de, çocukları teknolojik bağımlılıklardan ve hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemeye sebep olarak aletlerden uzak tutabilmek oldukça önemlidir.

Trendleri ve popülariteyi bir kenara bırakırsak, çocukların açık havada oyun oynaması da oldukça önemlidir. Yılbaşı hediyeleri, materyalizmden ziyade, sevdiklerimizle zaman geçirmek ve anı biriktirmek amacı taşır.