Annelik, Çocuklarımıza Rehberlik Etmek ve Onları Eğitmek Demektir

Annelik, Çocuklarımıza Rehberlik Etmek ve Onları Eğitmek Demektir

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2019

Annelik sadece çocukları doğurmak ve onları büyütmek demek değildir. Aynı zamanda onlara yol göstermek ve saygı duymak, onları eğitmek, bilinçlendirmek, sevmek, özgüvenli bir birey olmalarını sağlamak demektir.

Eğer bir anneyseniz, anneliğin çocuk doğurmaktan çok daha fazlasını içerdiğinin zaten farkındasınızdır. Anne olarak birçok görevimizden biri de çocuklarımızı eğitip bilinçlendirmek ve onlara rehberlik etmektir.

Sonuçta, ufaklıklarımız ilk kelimelerini, o kelimeleri bir araya nasıl getireceklerini bizden öğreniyorlar ki zaten bu nedenle de asıl konuştuğumuz dile “anadil” deniyor.

Genellikle anneler çocukları ile babalarına göre daha fazla vakit geçirdiklerinden dolayı onların ilk öğretmenleri ve otorite sembolleri olurlar.

Anne olmak ne demektir?

Anne olmak yetenek ve deneyim gerektirmeyen bir olgudur. Önce şu konuda gerçekçi olalım: Çocuklar dünyaya bir kullanım kılavuzu ile gelmiyorlar.

Hiç kimse annelik için tam olarak hazır değildir. Peki bu, anne olma fikrinden korkmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır.

Her kadının, her annenin annelik deneyimi kişiseldir ve bir diğeriyle mukayese edilemez. Ama kadın çocuğu ister eşi ile beraber ister yalnız büyütüyor olsun, çocuk kendi biyolojik çocuğu ya da evlatlık olsun, anne, annedir ve bütün annelikler aynıdır.

Bir anne her şeyini, karşılığında bir şey beklemeden verebilir. Karşılık beklemeden tüm kalbi ile sevebilir. Elindeki tüm maddi imkanı geri almayı beklemeden verebilir. Bir anne, çocuğunun etrafındaki herkes ondan ümidini kestiğinde, çocuğuna güvenmeye devam eder. Annem olduğun için teşekkür ederim.

-Anonim

Anne olmak çocuk doğurmaktan çok daha fazlasıdır. Uykusuz geceler ve bitmeyen endişeler anlamına gelir. Her gün çocuğunun peşinde saatlerce koşmak demektir.

Günler, aylar ve hatta yıllar, çocuğa çaktırmadan sebze yedirebilme mücadelesi ile geçer. Anne olmak, hayatın önünüze çıkardığı her kavgaya atılıp tüm geri dönüşlere bir azizenin sabrıyla göğüs gerebilmektir.

Çocuklarımıza rehberlik ve eğitmenlik yapmak, anne olarak yüzleşmemiz gereken en zor görevlerden biridir. Ve her ne kadar bu konuda elimizde sihirli çözümler olmasa da, dikkate alabileceğimiz bazı öneriler vardır. Çocuğunuza örnek olmak için hiçbir zaman “erken” değildir.

bebeğinin altını değiştiren anne

Çocuğunuzu yönlendirmek ve eğitmek

İşte size bazı faydalı ipuçları:

 • Çocuğunuza iyi bakabilmeniz için önce kendinize iyi bakmalısınız. Kötü bir durumda olmanız ruh halinizi etkiler ve bebeğinizin iyi olup olmamasına da etki edebilir.
 • Stresinizi yönetmeyi öğrenin. Her şeyi mükemmel yapamayacağınızı kabullenin.
 • İyi niyetli olsalar da olmasalar da, etrafınızdaki insanların hayatınızı nasıl yaşayacağınızı ya da çocuğunuzu nasıl yetiştireceğinizi söylemelerine izin vermeyin.
 • Sahip olduğunuz kısıtlı vakti en iyi şekilde kullanmayı öğrenin.
 • Şartlar ne olursa olsun, çocukların kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaçları vardır. Hayatın getirebileceği tüm zorluklara karşın annelerinin her zaman yanlarında olacağını bilmek isterler. Anne ile çocuğu arasındaki güven ilişkisi kritik önemdedir. Sizinle aralarında hissedecekleri güven duygusu, onlara hem sizinle hem etraflarındaki diğer kişiler ile yapıcı ve iyimser ilişkiler kurmayı öğretecektir.
 • Çocuğunuza bir anne, bir kadın ve bir arkadaş olarak iyi örnek olun.
 • Onlara erken yaşta prensip ve değerlerinizi öğretin.
 • Ev içindeki kuralları belirleyin ve çocuğunuzdan bu kurallara uymasını isteyin.
 • Çocuğunuzun “hak sahibi” olduğu bir hayat sigortası edinin. Güvendiğiniz birini, eğer bir gün size bir şey olursa diye, çocuklarınızın kanuni vasisi olarak belirleyin. Hiç kimsenin çocuğunuzdan faydalanamamasını garantilemek için bütün bu ayarlamaları yazılı olarak, tercihen bir avukat ya da bir noter nezdinde kayıt altına alın.
 • Her şeyden önemlisi, sabırlı   olun.  
  oğlunun elini tutan anne
 • Çocuklar, onlara örnek olduğumuzda bir şeyler öğrenirler. Bu nedenle onlara neyi öğütleyeceğiniz konusuna dikkat edin ve onlardan beklediğiniz davranışları önce kendiniz benimseyip uygulayın. Çocuklarımızın hayatlarında annelerin çok büyük önemi ve etkisi vardır.

Çocuklarımızı koşulsuz şartsız sevmemiz, anneler olarak bizim yapabildiğimiz en önemli şeydir. Bu sevgiyi sadece hissediyor olmak yeterli değildir. Çocuklarımıza olan sevgimizi kelimelerimiz, eylemlerimiz ve kişisel sevgi gösterilerimiz ile de göstermeliyiz.

Bir öpücük, bir sarılma ve “seni seviyorum” cümlesi, gelecekte bir gün iyi birer anne ya da baba olacak güvenli ve merhametli kişiler yetiştirebilmek için en gerekli eylemlerdir.

Sonuç olarak, bir anne olabilmek ve çocuğunuza iyi rehberlik edip onu iyi eğitebilmek için karakterinizi, otoritenizi cesaretinizi ve sorumluluk duygunuzu kuvvetlendirmeniz gerektiğini anlayın.

Engelleri bir sorun olarak değil, üstesinden gelinecek mücadeleler olarak görün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hauser, O. (2015). “I love being a mom so I don’t mind doing it all”: The cost of maternal identity. Sociological Focus48(4), 329-353.
 • Campbell, R. (2015). How to really love your child. David C Cook.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.