Aynı anda hem anne olup hem öğrenci olmak

Kim demiş anneler de okuyamaz diye? Biraz plan ve disiplinle, her kadın, annelik rolüyle birlikte hedeflerine ulaşabilir.
Aynı anda hem anne olup hem öğrenci olmak

Son Güncelleme: 22 Temmuz, 2018

Hayatta belirlediğimiz hedefleri gerçekleştirmek için hiçbir zaman çok geç değildir. Bu nedenle, bazı anneler akademik kariyerlerini sürdürmek için okumaya devam ederler. Bir yandan da, anne olarak üstlerine düşeni yaparlar. Peki aynı anda hem anne hem de öğrenci olunabilir mi?

Eğer bu olasılığı sorguluyorsanız veya bu hedefiniz için çoktan bazı adımlar atmışsanız, zamanınızın asla yetmeyeceğini veya bu süreçte öleceğinizi –tabi ki mecazen- söyleyen insanlarla karşılaşacaksınız. 

Siz de zaten bunu biliyorsunuz ama, bu insanların söylediklerine kulak asmamanız gerektiğini hatırlatıyoruz. Sizin kapasitenizi, iradenizin gücünü ve bu hedefinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak durumları sizden daha iyi hiç kimse bilemez. Ancak, şunu da söylemek gerekir ki, bu basit bir hedef değildir. Aynı anda hem annelik yapıp hem okumak şüphesiz ki çok fazla fedakarlık ve iş birliği gerektirir.

Aynı anda hem anne olup hem de nasıl öğrenci olunur?

Bazı kadınların sadece bu soruyu kendilerine sorması bile başlarını döndürmeye yetecektir. Tabii bu durum çok mantıklı: Tüm çocuklar farklıdır ve annelerin bir kısmı bu hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayacak bir ortamda olmayabilir. Ancak, biraz plan ve öngörü ile her şey mümkündür. Bu hedefinizde ilk adımı atmak için gerekli bazı detayları bilmek ister misiniz? İşte bazıları:

1. Organizasyon ve disiplin

Tabii ki sakinlik ve konsantre olmak için çok da zamanınız olmayacak. Bu sebeple, elinizdeki zamanı, ödevlerinizi yapmak, ders çalışmak ve istediğiniz derslere girmek için verimli bir şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Peki ne zaman? Örneğin, sabah saatlerinde. Birçok anne işe giderken bebeklerini bakıcıya bırakır. Bu, okuyan anneler için de idealdir. Aslında, bazı ülkelerde özel ve devlete bağlı kreşlerin ücretini karşılayan burslar mevcut.

Öte yandan, belli durumlarda ailenizden de yardım isteyebilirsiniz. Sınavlardan veya belli tarihlerden önce, akrabalarınız veya arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Mantıken, bebeğin babasıyla geçirdiği süreyi de değerlendirebilirsiniz.

çalışan anne

2. Fedakarlık yapmaya istekli olmak

Bu hedefe ulaşmak, şüphesiz oldukça tatmin edici olacaktır. Ancak hedefe giden yolda çok fazla çaba sarf etmeniz gerekecek. Ayrıca, bazı noktaları da belirtmemiz gerek. Örneğin, anne diğer sınıf arkadaşlarına yetişemeyebilir ve çalışmalarına kendini %100 adayamayabilir. Bu, hem akademik alanda hem de diğer etkinliklerde böyle olacaktır. Üniversitenin etkinliklerine veya kutlamalarına katılamayabilir.

Ayrıca, ders çalışmanın bir insanın boş vaktinin çoğunu tükettiğini de aklınızda bulundurmalısınız. Bu da, daha az aktivite demek – ancak ne olursa olsun bırakmayın – daha az film, dizi ve maalesef aileyle daha az zaman.

3. Mola vermek de önemlidir

Bu kadar fazla sorumluluk ağır gelebilir ve hayatınızda baş edemeyeceğiniz yoğunlukta bir tempo olabilir. Bu nedenle, gerçekçi hedefler belirleyin ve rutininize dinlenmek için zaman ayırın.

Bu, sağlığınız için olduğu gibi, zorluklarla başa çıkmanızı sağlayacak bir artıdır. Eğer yapmazsanız, hastalanabilir veya er ya da geç öğrenciliği bırakabilirsiniz.

Sizin kapasitenizi, iradenizin gücünü ve bu hedefinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak durumları sizden daha iyi hiç kimse bilemez.

4. Kendini ikna etmek ve işi bitirmek

İlk olarak, başarıp başaramayacağınız konusunda bir şüpheniz olduğunda, yaptığınız şeyin çok fazla cesaret ve özsaygı gerektiren bir şey olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer ister ve o yolda çalışırsanız, başaramayacağınız hiçbir şey olamaz.

Öte yandan, aynı anda hem anne hem de öğrenci olmak, hayatın tüm alanlarında öne çıkmanızı imkansız hale getirebilir. Bunun için kendinizi asla suçlamayın: Her şeyi sakince kabullenin ve herkesin aynı koşullar altında olmadığını unutmayın. Kendinizi bir başkasıyla karşılaştırmayın. En iyi halinizi sadece siz bilebilirsiniz.

plan yapan anne

5. Ailenizin tadını çıkartın

Öğrencilik hayatınızda yapabileceğinizin en iyisini yapmak istemeniz gayet anlaşılır bir durumdur. Ancak bunun, çocuğunuz ve eşinizle vakit geçirmenizin önüne geçmesine izin vermeyin. Bu gibi durumlarda, aşağıdaki iki uç durumdan kaçınmalısınız:

  • Hayatınızın %100’ünü ailenize ve kendinize adamanız gerektiği doğru değildir. Hayattaki amaç ve hedeflerin hiçbir zaman ertelenmesi gerekmez. Bu yüzden suçlu hissetmeyin.
  • Sorumlulukların sevdiklerinizle vakit geçirme isteğini bastırması gerektiği de doğru değildir. Önemli olan dengedir: Her şeye vakit bulabilirsiniz.

Bu yorumların yanı sıra, en önemlisi tatmin olmuş hissetmek ve hayattan keyif almaktır. Eğer sırf olumsuz yorumlar nedeniyle öğrenciliği bırakırsanız, yanıldığınızı göreceksiniz. Önceliklerinizi ve isteklerinizi kimse sizin kadar iyi bilemez. Kendinizi bunlara adayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cortés-Camarillo, G., & Leo-Peraza, L. G. (2018). RETOS EN EL CAMINO DE LAS MADRES QUE ESTUDIAN. REVISTA DEL CENTRO DE GRADUADOS E INVESTIGACIÓN, 111.
  • Miller, D., & Arvizu, V. (2016). Ser madre y estudiante. Una exploración de las características de las universitarias con hijos y breves notas para su estudio. Revista de la educación superior, 45(177), 17-42. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0185-27602016000100017
  • Murillo, I. A. (2007). Mujeres que estudian. Iberoforum. Revista de Ciencias Sociales de la Universidad Iberoamericana, 2(4), 1-23.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.