Babaların Kız Çocuklarıyla Yapabilecekleri 10 Şey

Babaların Kız Çocuklarıyla Yapabilecekleri 10 Şey

Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2018

Babalar kız çocuklarının çok çabuk bir şekilde kahramanları olurlar. Kız çocukları babalarına kolayca güvenirler ve onun geniş omuzlarında ağlayabilirler. Baba, bu dakikadan sonra, kız çocukların küçük problemlerini rahatlıkla çözebilen kişi olur.

Zaman geçtikçe ve çocuklar büyümeye başladıkça babalar bu imajın kaybolmaması için neler yapılmaması gerektiğini merak ederler.

Kız çocukları büyüdükçe, babalar onun duygusal gelişimine ve olgunlaşmasına ne kadar katkı sağlayabileceklerini düşünür. Babalar kız çocuklarının büyümesini ve büyüyünce güçlü birer kadın olmasını isterler. Tabii ki, bu konuda neler yapılması gerektiğini anlamaya çalışırlar.

“Hayatını nasıl yaşadığın beni ilgilendirmez ancak kollarımı sen ve sırların için her zaman açacağım.”

–Michael Ondaatje-

Babaların kız çocuklarıyla birlikte yapması gereken şeyler

kızıyla oynayan baba

Aşağıda, babalar için 10 tane genel bilgi ve tavsiyeyi sıraladık. Umarım yararlı olur:

 1. Yapabileceğiniz en önemli şey, küçük kızınızla birlikte kaliteli zaman geçirmenizdir. Bu daha önce konuşmuş olduğumuz bir şey. Baba, kız çocuğun hayatında her daim rol model olacaktır. Hayat çok stresli ve karmaşık olduğu zamanlarda, kız çocuğunuz durup geçmişi düşünecektir ve sizinle geçirdiği keyifli dakikaları hatırlayacaktır. Bu sebeple, çok sevdiğiniz çocuğunuzla birlikte vakit geçirebilmek için elinizden geleni yapın. 
 2. Çocuğunuza banyo yaptırmak kaliteli vakit geçirebilmenizi sağlar. Banyo saati kız çocuk ve baba arasındaki bağı kuvvetlendirecek bir şeydir. Her iki taraf için de rahatlatıcı etkisi vardır ve hem kızınızla hem de oyuncaklarıyla oynayabilmeniz için muhteşem bir zamandır.  
 3. Elinden tutun. Bu şekilde çocuğunuza her zaman onun yanında olacağınızı, onun elinden tutacağınızı öğretebilirsiniz. Onun elini tuttuğunuzda, o, kendini mutlu ve güvende hissedecektir. 
 4. Onu dikkatlice dinleyin. Kızınızın size her şeyi söyleyebileceğini ve sizin onu dinleyeceğinizi bilmesi gerekir. Bu şekilde kendini iyi ve seviliyor hisseder. Bu alışkanlığı küçük yaşlarda edinirse bu hayatı boyunca sizinle sağlıklı bir şekilde iletişim kuracağı anlamına gelir. 
  baba kız çocuğuyla konuşuyor
 5. Kızınıza ona güvendiğinizi hissettirin. Kızınızın yaşı büyüdükçe ve biraz daha özgür olması gereken yıllarda, güven daha da önemli olacaktır. Sizin ona güvenmeniz ikiniz arasındaki bağı güçlendirir. Bu şekilde sizin güveninizi boşa çıkarmamaya çalışacaktır. 
 6. Annesine karşı nazik olun. Unutmayın ki çocuğunuz çevresinde olan her şeyi sürekli olarak gözlemlemektedir. Buna siz ve sizin hareketleriniz de dahil. Bu sebeple onun annesine sevgiyle, saygıyla ve nazik bir şekilde davranın. Bu şekilde yaparak, gelecekte kızınızın evlilik için size benzer bir kişi seçmesini sağlarsınız. Bu da hayatı boyunca onu etkileyecek karardır. 
 7. Birlikte farklı tecrübeler edinin. Baba olarak, kızınızla geçirdiğiniz zamanda yapacağınız aktiviteleri seçme özgürlüğüne sahipsiniz ve seçtiğiniz aktivitelerle onun bir şeyler öğrenmesine ve hayatı boyunca kullanacağı bilgileri öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Birlikte geziye, filmlere, yüzmeye ya da ata binmeye gidebilirsiniz. 
 8. Kızınıza bir spor öğretin. Bu kızınızla aranızda olan bağın güçlenmesine muhteşem katkıda bulunacaktır. Hem böylelikle kızınız sorumluluk duygularının ve sağlıklı bir rekabetin ne gibi şeyler olduğunu öğrenecektir.
 9. Çocuklukta yaşadığınız bazı anlar hakkında mektup yazın. Bu mektupları biriktirebilir ve kızınız büyüdüğü zaman ona verebilirsiniz. Bu şekilde kızınız, sizin hayatınızdaki kendi değerini görüp anlayacaktır. 
 10. Her zaman için ona desteğinizi ve dikkatinizi verin. Saçma fikirlere kapılsa da, küçük şeyleri problem yapsa da ya da çok önemsiz bir şeyle uğraşıyor olsa da onu mutlaka önemle dinleyin. Böyle yapmanız onun için çok önemli. Bu sebeple, ona kaliteli zamanınızı ayırın ve onun için istediği zaman orada olacağınızı gösterin. 

“Babacım, benim kahramanım olduğun için teşekkür ederim. Sadece kahramanım değil, şoförüm, finansal destekçim, dinleyicim, hayat mentorum, gardiyanımsın da aynı zamanda. Ne zaman kucağa ihtiyacım olsa, orada benimle olduğun çok teşekkür ederim.”

-Agatha Stephanie Lin-

Babalar, gelecek sefer kızınızla vakit geçirdiğiniz zaman, unutmayın ki, zamanınızı verebileceğiniz daha değerli bir aktivite dünya üzerinde yoktur. Bazı dakikalar vardır ki hayatta bir daha asla geri gelmez.

Aslında hiç farkına bile varmadan, bir bakmışsınız ki, küçük prensesiniz birden bire genç, güçlü ve olgun bir kadın oluvermiş. Özgür bir yaşam sahibi. Ancak, babalarının onlar için neler yaptığını unutmadığını göreceksiniz.

Yani artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz, o halde ne için bekliyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aranda Suarez, M. P. (2018). La herencia de papá. Género, fútbol y familia: estereotipos de género y tipificación en la relación padre e hija.
 • Estalayo Martín, L. M. (2010). ¿ Qué significa ser buen padre?. Revista de la asociación española de neuropsiquiatría30(3), 419-436. Disponible en: https://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S0211-57352010000300005&script=sci_arttext&tlng=en
 • González, O. F., Farías, M. D. L. Á. O., & Ferrer, E. S. P. (2014). ¿ Quién es un buen padre?: representaciones femeninas acerca de la paternidad. Integración Académica en Psicología.2(5). Disponible en: https://scholar.google.es/scholar?hl=es&as_sdt=0%2C5&q=ser+un+buen+padre&btnG=#d=gs_qabs&u=%23p%3DKNzt2FjDNg4J

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.