Çocuğumla Gurur Duyuyorum ve Her Zaman Gurur Duyacağım

Çocuğumla Gurur Duyuyorum ve Her Zaman Gurur Duyacağım

Son Güncelleme: 25 Aralık, 2018

Sen çocuğuyla gurur duyan bir annesin. O sizin bir parçanızdır ve attıkları her adımı seviyorsunuz. Ne kadar güçlü olduğunuz ve her zayıflığınızı bir güce dönüştürdüğünüz için kendinizle de gurur duyuyorsunuz.

Çocuğunuzun hayatımızı tamamen değiştirdiği söylenir. Ama bir dönüşümden çok, bebeğinizin gelişi bir sınavdır. Bir anne ya da baba olarak her zaman kendinizin en iyi versiyonunu sunmanız için sizi zorlar. Bu nedenle, çocuğunuzla gurur duymak, kendinizle mutlu olmak ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilmek anlamına gelir.

Şimdi, akılda tutmamız gereken bir şey var. Oğlunuzun ya da kızınızın, sadece kendileri olduğu için – sadece çocuğunuz olduğu için – onlarla gurur duyduğunuzu görmesini sağlamak çok önemlidir.

Bazen davranışlarını onayladığımızda çocuklarımıza övgüler yağdırırız. İstediğimizi yaparlarsa ya da odalarını düzelttiklerinde, ya da günaydın diediklerinde veya iyi not almışlarsa böyle yaparız.

Bütün bunlar şüphesiz, olumludur. A ncak her çocuğun sadece “iyi” olduklarında değil, her zaman sevildiğini hissetmesi gerekir. Çocuğunuzla gurur duymanız için matematikten on alması gerekmez. Gülümsemeleri, onlara sarılmak ve mutlu bir şekilde oynadıklarını görmek yeterlidir.

Her gün çocuğumla gurur duyuyorum ve bunu biliyor

Siz bir anne olarak, bir baba ve ailenin diğer üyeleri çocuğunuzun karşılaşacağı ilk sosyal çevreyi oluşturuyorsunuz. Küçük çocuklar için daha fazla bir şey yok. Bu ortamda, kendilerini nasıl algıladıklarını şekillendirecek ilk deneyimleri olacak.

 • Güvende ve kendileriyle olduğu gibi gurur duyduğumuzu hissederlerse, bu onların benlik saygısını besleyecektir. Diğer taraftan, çocuklar bunu günlük yaşamlarında görmezlerse, kendilerini güvensiz hissetmeye başlayacaklardır.
 • Çocuk bakım tekniklerini basit bir ceza ve ödül davranışına dayandırmak yanlış olur. Bu, yalnızca dış takviye tarafından motive edilen ve ödül almadıklarında kolayca hayal kırıklığına uğrayan çocukları yaratır.
 • Her şeyden önce, çocuklarımızın hayata kendilerine güvenerek atılmalarını sağlamalıyız. Bu yüzden, bir şeyin doğru ya da yanlış olup olmadığını bilmek için dış donatıma ihtiyaç duymayan bireyler haline gelirler.
 • Bunu ancak çocuklarımızı saygı ve duygusal zeka ile yetiştirerek yapabiliriz.
anne ve çocuğu gökyüzü

Saygılı çocuk bakımı: içgüdülerinize güvenin

İlk olarak 1960’larda ortaya çıkan çocuk yetiştirme yaklaşımı şu anda iyiye gidiyor. Bu bize her ebeveynin bir şekilde, çocukların neye ihtiyacı olduğunu bilmelerini sağlayan doğuştan gelen bir içgüdüyle donatıldığını anlatır.

 • Bu, “anne içgüdüsü” klasik fikrinin ötesine geçer. Bu, saygılı çocuk yetiştirme hakkındadır ve bu yöntem her şeyin kendi zamanında gerçekleşmesine izin verir. Her aşamayı aceleye getirmek gerekmez, sadece çocuğunuzu olduğu gibi sevin yeter.
 • Saygılı çocuk bakışı, daha akıllı, daha yetenekli çocuk sahibi olmak için endişelenen ebeveynleri göz önüne aldığımızda sözünü etmemiz gereken bir konudur. 5 yaşına kadar okumayı ve çarpım tablosunu öğrenen çocuklar.
 • Bu yetenekler beklenen zamanda gelmezse, bazı ebeveynler hayal kırıklığına uğramış hisseder. Artık çocukları ile gurur duymuyorlardır. Çocuklar ise anne babalarının bu sıkıntısını görür ve başarısızlık olarak içselleştirirler. Annelerinin ve babasının umduğu şey olmadıkları için reddedilmiş hissediyorlar.

İçgüdülerimize ve kalplerimize güvenmemiz gerekiyor. Toplum tarafından en güçlü, en zeki, en güzel ve özgüven için tanımlanan yapılarda değil. Çocuklarımız zaten mükemmel, kendileri oldukları için mükemmeller. Sadece onlar bize ait oldukları için. Sadece var oldukları için.

mavi gözlü kız çocuğu

Seninle her zaman gurur duyacağım

“Her zaman seninle gurur duyacağım” ifadesinin küçük bir baskıyla birlikte geldiğini biliyoruz. Bir noktada, çocuklarımızın muhtemelen yanlış bir şeyler yapacağının farkındayız.

Bununla ilgili bir şey düşünün, ancak çocuklarınız asla yanlış ya da kayıp olduklarından daha fazla size  ihtiyaç duymayacaklar. Onlara doğru yolu göstermeniz için size ihtiyaçları olacak. Onlara güç vermeli ve ne olursa olsun, onları her zaman seveceğinizi bilmelerini sağlamalısınız.

Onlara, devam edebilecek güç ve bütünlüğü verecek olan budur.

 • Bir çocuğu kendinizin olarak sevmek için onu doğurmuş olmanız gerekmez. Çocuğunuzla gurur duymanız için çocuğunuzun sınıfının en başarılı öğrencisi ya da en uzun boylu ya da en güzel olanı olması gerekmez.
 • Gelecekleri için aklınıza gelen tüm beklentileri yerine getirmeleri gerekmez.
 • Kendileri olsunlar. Haklı ya da haksız olmalarına, istedikleri gibi yaşamalarına izin verin. En önemlisi, her ne olursa olsun, her zaman yanında olacağınızı bildirin.
 • Ve unutmayın, “Seninle gurur duyuyorum” demek için özel bir anı asla beklemeyin. Onlara her zaman söyleyin bunu. Iyi geceler derken. Size bir gülümsediğinde. Yere düşüp tekrar ayağa kalktıklarında…
karnında ay anne figürü

Bu, çocuğunuzun sevildiğini ve olmak istediği kişi olabileceğini bilerek, mutlu bir şekilde büyüdüğünden emin olmak için yapabileceğiniz şeydir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.