Çocuğunuzu Okşamanın 8 Terapötik Faydası

Çocuğunuzu Okşamanın 8 Terapötik Faydası

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2018

Çocuğunuzu okşamanın iyileştirici ve terapötik faydaları sayısızdır. Çocuklarına fiziksel şefkat göstermek, ebeveynlerin doğal olarak içinden gelen bir şeydir, özellikle de çocuklar küçükken.

Ebeveynler ve aile üyelerinin çocuklara sevgi vermek, onları korumak ve kucaklamak istemeleri doğaldır.

Çocuklara ellerini tutarak, okşayarak ya da kucaklama ve öpücük verme yoluyla fiziksel temas sağlamak önemlidir. Bu sevgi gösterileri ebeveynlere ve çocuklara yarar sağlar ve ilişkilerini güçlendirir.

Çocuklar büyüdüğünde,bu jestlerin önemini ve gerekliliğini unuturuz ama büyük çocukların da temasa ihtiyacı vardır. Reddettikleri zaman bile, bunu takdir ettiklerini unutmayın.

Sadece farklı bir şekilde, yani daha az çocuksu veya belirgin şekilde sevginizi göstermenizi isterler. Mesela, özel olarak ve akranlarının yanında olmayacak şekilde.

Rahatlatıp teselli etmek, basit ve sevgi dolu bir destek sağlamak ya da şefkatinizi ifade etmek için çocuğunuzu okşayabilirsiniz. B una ek olarak, okşayışınız ne kadar yavaş olursa, çocuğun beyni o kadar yoğun tepki verir.

Çocuğunuzu okşamanın 8 terapötik faydası

Aşağıda çocuğunuzu okşamanın sekiz terapötik faydasına dikkat çekeceğiz:

1. Ebeveynler ve çocukları arasında bir bağlantı oluşturur

Okşayışlar, ebeveyn-çocuk bağını açıkça güçlendirir ve küçüklerimizle beden ve ruh aracılığıyla bağlantı kurmamızı sağlar.

Aynı şekilde, bu şefkat jestleri, ilişkilerimizi güçlendirir ve tek bir kelime söylemeye gerek kalmadan ona duyduğunuz sevgiyi göstermenize yardımcı olur.

çocuğunuzu okşamanın faydaları

2. Şefkat sunmayı ve karşılığında şefkat görmeyi öğrenmek

Bir çocuğun sevecen olması için önce şefkat görmesi gerekir. Bu anlamda, başkalarıyla ilişki kurma yeteneğini etkilediği için çok küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza şefkatli olmayı öğretmeniz çok önemlidir.

3. Çocuklarda iletişimi geliştirir

Temas yoluyla, çocuğunuzla iletişim kurabilir, onu teskin ederek sevginizi gösterebilirsiniz. Hayatının ilk günlerinden ona şefkat göstermelisiniz.

Okşamak, çocuğunuzun uyanmasına yardımcı olacaktır. Hatta gelecekteki yaşamı üzerinde bir etki yaratacaktır. Aslında, okşanan bebekler genellikle başkalarına açılmayı daha kolay bulmaktadır ve diğer insanları rahat ettirme yeteneğine sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

4. Güveni güçlendirir

Çocuklar okşayışlar aracılığıyla benlik saygısı ve destek görürler. Bunun sonucunda başkaları tarafından değer görüp takdir edildiklerini hissederler.

Bir okşayış, arkadaşlık ve yakınlık duygusu getirir. Bu, duygusal acıyı azaltarak koruma ve gücü ileten bir jesttir. Okşamak, güveni besler ve sadece şefkat değil bir feragat hissi olduğunu da gösterir.

Çiçekler için güneş neyse, çocuklar için de sevgi odur: Yeteri kadar ekmeği olabilir, ama iyi ve güçlü olması için okşanmaya ihtiyacı vardır.

–Concepción Arenal–

5. Stresi azaltır

Şefkat gören çocukların daha az stresli olduğu kanıtlanmıştır. Okşanmak, her yaştan çocuğu, her an sakinleştirir.

Bunun kanıtı, yenidoğanın okşandıkları zaman okşanmayan çocuklara göre daha hızlı gelişerek daha az stres yaşamalarıdır.

6. Olumlu duygular

Sevilen ve sevgi besleyen bir çocuk, ebeveynleri ve etrafındakiler için olumlu duygular ifade edebilen sevgi dolu bir yetişkin olacaktır.

Okşama gibi şefkat jestleri, yaşam boyunca bir dizi davranış ve psikolojik durum üzerinde olumlu etkiler yaratır. Ayrıca çocuğun zevk duygusunu hissetmesine ve özgüven geliştirmesine izin verir.

çocuğunuzu okşamak bebek

7. Oksitosin üretir

Oksitosin, beyin ve kasları harekete geçirme yeteneğine sahip bir hormondur. Büyük miktarlarda salgılandığında, bedenin gevşemesini, sakinlik, esenlik, sosyal ve duygusal rahatlık duygularını teşvik eder.

Okşamak, masaj veya sarılma gibi fiziksel şefkat jestleri, çocuğunuzda bu hormonun salgılanmasını artırır. Bu anlamda okşamak, oksitosin üretimini destekleyerek, çocuklarda iyi olma ve huzur duygusunu yaratır.

8. Uykuyu iyileştirir

Sarılmak, okşamak ve öpmek çocukların çok daha iyi uyumasına yardımcı olur. Okşanan küçüklerin geceleri daha iyi uyuduğu kanıtlanmıştır. Çocuğunuz uyuyamadığında başını okşayarak onu rahatlatabilir, baş ağrısını azaltabilir ve gerginliğini azaltabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, çocuğunuzu okşamanın tedavi edici faydaları çoktur. Okşamak yoluyla, çocuğunuzun küçük bedenine fiziksel ve duygusal gelişimi için çok önemli ve gerekli olan bir şeyi sağlayın: fiziksel teması.

Gerekli şefkat ve sevginin görülmemesi durumunda uzmanlar, gelecekte kişilik problemlerinin ortaya çıkabileceğini kabul ediyorlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.