Her Annenin Yaptığı 5 Fedakarlık

Her Annenin Yaptığı 5 Fedakarlık

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2018

Bu yazımızda, her annenin çocuğunu yetiştirirken onu korumak ve onun iyi hali için yaptığı 5 fedakarlık üzerinde duracağız.

Hamile olduğunuz haberini alır almaz, karnınızda büyüyen bebekle birlikte otomatik olarak annelik duygularınız da büyümeye başlar. Adeta yüzünüz ışır, hayatınıza yeni bir anlam gelmiştir ve artık sadece kendinizi değil, karnınızdaki ikinci canı da düşünmeniz gerektiğini anlarsınız. Biliriz ki, çocuğumuz artık hayatımızdaki önceliğimiz olmuştur.

Bebeğimiz hayatımıza girdiği zaman, hayattaki hedeflerimiz değişir ve yapmak istediklerimiz başka anlamlar da kazanır. Artık bencil olamayız ve bu sebeple birçok şeyden de vazgeçmek zorunda kalırız. Eğer sevgili çocuğumuzun iyiliği içinse, bir şeyden vazgeçmek o kadar zor değildir, ikinci kez bile düşünmeyiz.

Kendimizi çocuğumuza adamamız, kendimizden çok çocuğumuzu düşünmemiz ve içgüdüsel olarak hissettiğimiz anne sevgisi bizim çocuğumuz uğruna, onu korumak için zor işler yapmamızı sağlar. Bütün bu yeni gelişen şeyler, her annenin yaşadığı duygulardır ve her anne bu duygularla çocuğu için birçok fedakarlık yapar.

Anne olmak kolay değildir ancak anne olan her kadın bu bitmeyen gücü kendinde bulur. Bunun nasıl olduğunu anlamak o kadar da kolay değildir. Anne olunca, nasıl iyi bir anne olunur diye sürekli araştırma halinde oluruz.

Her şeyden önce, iyi alışkanlıklar edinmemiz gerekir. Anne olarak çocuğumuzu eğitmek ve onu doğru şekilde disipline edebilecek bilgiye sahip olmamız gerekmektedir.

Anne olmuş kadınlar sadece kadın değildir, içlerinde bir meleği de taşırlar. Anneler sevginin ve şefkatin bitmeyen kaynaklarıdır. Kimse bir annenin çocuğuna beslediği sevgiden öteye gidemez. Anne sevgisi, aydan, yeryüzünden, güneşten bile daha eski ve insanoğlu var olduğu sürece de asla kaybolmayacak bir şeydir.

Her annenin yaptığı 5 fekadarlık

Anne olarak, bebeğimiz halen karnımızdayken bile biz kendimizi ona adamışızdır. İlk önce bedenimizde değişimler yaşarız, alışkanlıklarımızı ve ilgilerimizi değiştirir, ekonomimizi bebeğimize göre yaparız ve daha sayamadığımız birçok değişim geçiririz.

oğlunun ateşini ölçen anne

Şimdi neredeyse tüm annelerin yaptığı en büyük 5 fedakarlıktan bahsedelim. Bu değişimler bebeğimize karşı hissettiğimiz derin sevginin neticesinde olduğu için, bize çok zor gelmez.

1. Görünüşümüzde değişim

Biraz gösterişçi gibi kulağa gelse de, kadınlar vücudunda istemedikleri bir değişim geçirme konusunda pek de istekli değildir. Ancak bebeğimiz için olunca durum biraz daha farklı. Dolabımızdaki kıyafetleri aldığımız kilodan dolayı değiştirmek ve doğumdan kaynaklı oluşan çatlaklarla yaşamak hamile olmuş her kadının tecrübe ettiği şeylerdir.

2. İlgi alanları

Çocuğumuzun da eğlenebilmesi için bazen ilgi alanlarımızı değiştirebiliriz. Kendi başımıza sevdiğimiz bir televizyon programını izlemek ya da alışverişe gitmek dışında, çocuğumuzun da vakit geçirebileceği başka aktiviteler buluruz. Ancak bu canımızı pek de sıkmaz, çünkü çocuğumuzun mutlu olduğu zaman yüzündeki ifade hiçbir alışverişin ya da televizyon programının veremeyeceği mutluluğu bize verir.

3. Alışkanlıklarımız

Eğer dünyaya bir çocuk getiriyorsak, kendi alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekir; çünkü bizim alışkanlıklarımız çocuğumuzu şekillendirir. Sigara içmek, aşırı derecede alkol almak, sağlıksız beslenmeyi alışkanlık haline getirmek değiştirmemiz gereken davranışlardan bazılarıdır. Kendi ve çocuğumuzun iyiliği için de bunları yavaş yavaş düzeltiriz.

4. Zamanımız

Anne olduktan sonra fark ederiz ki, kendimize ayırdığımız zaman fazlasıyla azalmıştır. Çocuk sahibi olmak demek birçok şeyi hızlıca ve birazcık daha stresle yaşamak, biraz daha toleranslı ve sabırlı olmaktır. Bunları gerçekleştirmek de büyük bir fedakarlıktır. 

5. Organizasyonlu yaşamak

Anne olduğumuz zaman, çocuğumuzun güvenliğini ve iyiliğini sağlamak için sayısız görev çıkar karşımıza ve bunların hepsini düşünüp, ayarlamak organizasyon şeklimizin değişmesine sebep olur. Artık saatin kaç olduğunu umursamadan yaşayıp, hayatın akışına kendimizi bıraktığımız zamanlar geride kalmıştır.

Çocuğunuzun sevgisi: yaptığınız bütün fedakarlıklara değecek olan şey

Onlar farkında olmasalar da, çocuklarımız bizim arzu ve hayallerimizi değiştirebilecek güce sahiptirler. Hayatımızda böyle bir mucizenin olması, ailemize katılması, bizim geride bıraktığımız bütün şeylere değecektir. Fedakarlık yapıp yapmadığımız bile bazen aklımıza gelmez. Çünkü bütün bu fedakarlıklar bizim çocuğumuzu sağlıklı ve mutlu şekilde görebilmemiz içindir.

Bu yaşam tarzına alıştıkça, hayatımızda bizi tatmin eden başka şeyler oluşmaya başlayacaktır. Yaptığımız her fedakarlık, çocuğunuzdan gelen karşılıkla ve sevgiyle ödüllendirilecektir.

annesin çiçek veren erkek çocuk

Bu değişim oldukça normaldir. Yaptığınız fedakarlıklar gün gelip bitmeye başlar. Geriye kalan şeyler sevgi ve sizin değişiminize neden olan uzunca süreçtir. Aynı değilsinizdir ve hayatta bilmediğiniz birçok şey öğrenmişsinizdir.

Çocuğunuz gülümser, şaka yapar, durup dururken içinden geldiği için size sarılır, sizi öper, sizin için resim yapar, dans eder, şarkı söyler. Sizden sadece desteğe, teselliye ve nasihata ihtiyaç duyar. Yaşadığınız zaman göreceksiniz ki, yapmanız gereken fedakarlıklar, çocuğunuz büyüdükçe çok çabuk değişmeye başlar.

Çocuğunuzun olması demek, kendi varlığınızın bir parçası daha dünyaya geliyor demektir. Zamanla en yakın dostunuzun çocuğunuz olduğunu anlayacaksınız. Çocuğunuz sizi olduğunuz gibi kabul edecektir ve her şeyden öte bir sevgiyle sizi sevip, size bağlanacaktır. Hangi yaşa gelirseniz gelin, nerede olursanız olun her zaman birbirinizin yanında olup, birbirinize destek olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.