Doğum Sonrası Dış Görünüşünüzü Evde Yaptığınız Egzersizlerle Değiştirin

Doğum Sonrası Dış Görünüşünüzü Evde Yaptığınız Egzersizlerle Değiştirin

Son Güncelleme: 12 Mart, 2018

Neşelenin ve bütün ön yargılarınızı arkanızda bırakın. Aynanın karşısına geçin ve vücudunuzla ilgili neleri değiştirmek istediğinizi belirleyin. Çünkü burada, evde yapabileceğiniz ve işe yarayan egzersizleri sizinle paylaşacağız.

Hayatla ilgili tartışmasız kabul edilen bir şey vardır ki, o da, bütün insanlar değişmeye hayatları boyunca devam eder. Kaç yaşında olduğun hiç önemli değil ya da kaç kilo fazlan olduğu. Fiziksel görünüşünü ve farklı durumlar karşısında davranış biçimini her zaman değiştirebilirsin.

Doğum sonrası dış görünüşünüzü değiştirmeniz için yapmanız gereken şeylerle ilgili bilmeniz gereken iki şey var. Birincisi, doğumun bedeninizde bıraktığı etkiyi değiştirmeniz son derece mümkün bir şeydir. İkincisi, ulaşmak istediğiniz, hedeflediğiniz dış görünüşü elde etmeniz için mucizevi bir tarife ihtiyacınız yoktur.

Hiçbir şey yapmadan sadece mucizevi hapları içerek zayıflatan tarifleri daha önce muhakkak ki duymuşsunuzdur. Ancak bu tür metodların sağlıksız olduğunu, bu haplardan içtiği için ölen kişilerden biliyoruz artık. Hedefimize çaba harcayarak, biraz yorularak varabileceğimiz bir gerçektir. Evet, kilo verebilmeniz için biraz terlemeniz gerekiyor.

Bunu açık bir şekilde belirttikten sonra, bu yolda sahip olmanız gereken şeyleri söylemek istiyorum. İstediğiniz fiziksel görünüme kavuşmak; kararlılık, tahammül, iyi beslenme ve düzenli yapılan bir egzersiz planınını gerektiriyor.

Doğumdan hemen sonraki 8 ay en zor dönemdir. Çünkü hamilelik boyunca yerlerini değiştiren organlar henüz olması gereken yerlerde değildir ve hormonlarınız, henüz normal seviyelerine gelmemiştir. İdeal düzeylerde değildirler.

Metabolizmanız, doğumun etkisiyle yavaşlamıştır ve yavaşlama size yorgunluk olarak etkisini gösterir. Ancak bu boşvermeniz ya da vazgeçmeniz için bir neden değildir. Bu bilgiler, kendinizi ve doğum sonrası etkileri daha iyi teşhis etmenizi sağlamalı. Bu sayede fiziksel görünümünüzü yavaş yavaş değiştirirken daha az yorulursunuz.

Büyük ihtimal, bedeninizin bazı bölgeleri yumuşak ve gevşek bir kıvamdadır ve spesifik yerlerde biraz fazla kilo vardır. Endişelenmeyin, bu bütün hamile kadınlarda olan, normal ve doğal bir etkidir. Unutmayın ki, size muhteşem hissettiren bebeğinize ev sahipliği yaptığı için bedeniniz bu şekildedir. Cildiniz biraz gerilmiştir. 

Bu tür problemlerin çözümleri mutlaka vardır ve şu an vücudunuzda giden anormalliklerin hepsi zamanla kaybolacaktır. Garip olan, önceki yerinde olmayan bölgeleriniz, tahammül ve iyi alışkanlıklar sayesinde eski hallerini alacaklardır.

Başlamadan önce şunu bilmeniz gerekiyor ki, vücudunuzu değiştirmeniz bir yarış değildir. Hiçbir şey için acele etmeyin. Sakin bir şekilde, düzenli olarak egzersize başlamanız gerekmektedir. Sabır ve sebat sizin en iyi iki arkadaşınız olmalıdır. Göreceksiniz ki, ne kadar fazla fiziksel aktivite yaparsanız, o kadar enerjik hissetmeye başlayacaksınız.

merdiven çıkan kadın

Yürüyerek vücudunuzun eski haline gelmesini sağlayın

Bu egzersize başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey, doktorunuza gidip, sizin için egzersiz önerip önermeyeceğini öğrenmeniz. Teoriye göre, doğum yapan her kadın, doğumdan sonra egzersiz yapabilir konumdadır; tabii kendinizi çok yormadan. Eğer sezaryen doğum yaptıysanız, fiziksel egzersiz doğumdan sonra 12. haftadan itibaren önerilir.

Dinlenme süreci boyunca, normal doğumun ya da sezaryen doğumun yarattığı yorgunluğu atması için bedeninize biraz zaman vermeniz gerekmektedir. Bu süre zarfınca sağlıklı beslenmeniz ve bol miktarda su ve sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda, ara sıra evde kısa dolaşmalara başlamanız, bütün gün boyunca koltukta oturmamanız gerekir. Sürekli oturarak geçirdiğiniz günler, bu yolculukta sizi en fazla sabote eden şeydir. Her şeyin etkisi vardır.

Dinlenme sürecinden sonra yürümeye başlayabilirsiniz. Aslına bakarsınız, yürümek yapabileceğiniz en iyi egzersizdir. Bunu ev içerisinde değil, dışarıda yapmaya çalışın. Arka bahçenizde olabilir, temiz hava alabileceğiniz bir yerde olmanız hem bebeğinizi hem de sizi rahatlatacaktır. Yavaş yavaş yapmaya başlayın ve enerjinizi kaybetmeyin. Düzenli adımlarla yürüyün. Amaç yürümek değil, yürümeyi bir nebze mücadelenizde araç olarak kullanmak. Biraz terlemeniz gerekiyor tabii ki.

karnını ölçen kadın

İnternetteki dersler en iyi arkadaşınız olabilir

Devamlı gittiğiniz doktorunuz size çeşitli egzersizler yapmanızı söylediği zaman bunları mutlaka yapın. Ağırlık kaldırma da bu egzersizler arasında sayılabilir. Hatta ağırlıkları kullandığınız süt kutularından ya da su şişelerinden de yapabilirsiniz.

Ağırlık kaldırma metabolizmanızı hızlandırarak size eski fit halinize dönmeniz konusunda yardımcı olur. Yürüyüş yapmak kardiyovasküler egzersiz olarak sayılabilir. Yürüyüş yaparak vücudunuzdaki yağları eritebilirsiniz, tabii sağlıklı bir beslenme ile bunu desteklemeniz gerekir. Ağırlık kaldırmak için birazcık kendinizi zorlayın, çünkü bu şekilde kaslarınızı kullanmanız yağ eritmenize müthiş şekilde yardımcı olur ve aynı zamanda kaslarınızı güçlendirir.

Başka yapabileceğiniz bir egzersiz de vardır: plank. Plank yapmak abdominallerinizi düzleştirmenizi sağlar, ki bu da önerilen bir şeydir. Ayaklarınızın üzerinde yapılan plank biraz zor gelebilir bu sebeple dizlerinizin üzerinde durarak plank’ın kolay bir versiyonunu yapabilirsiniz. Yan ve ön plank yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Bunların nasıl yapıldığını anlatan öğretici videoları kolaylıkla Youtube’da bulabilirsiniz ve videolardan öğrenebilirsiniz. Ancak crunch gibi zorlayıcı hareketleri yapmanız önerilmez, özellikle doğumdan 6 ay geçmediyse.

En iyi egzersiz planı aslında kendi kendinize hazırladığınız plandır. Çünkü kendi zevklerinize göre bunu adapte edebilirsiniz. İstediğiniz şeylere ağırlık verebilir, istemediğiniz egzersizleri de çıkartabilirsiniz. Plank yaparak, ağırlık kaldırarak, yürüyüş yaparak birçok şey başarabilirsiniz. Ve bunları haftada en azından üç kere yapmalısınız.

Yavaş yavaş, egzersiz yapmayı düzenli hale getirdiğiniz zaman göreceksiniz ki, egzersiz yapmayı canınız isteyecek. Enerji harcadıkça vücudunuz buna alışacaktır ve daha fazlasını isteyecektir. Bu da dış görünüşünüzde istemediğiniz şeyleri yok ederek, hayalinizdeki vücuda sizi adım adım yönlendirecektir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.