Evinizi düzenli tutmak için 12 alışkanlık

Evinizi düzenli tutmak için 12 alışkanlık

Son Güncelleme: 24 Nisan, 2018

Bu basit ipuçlarıyla, zamanınızı boşa harcamadan evinizi nasıl düzenli tutacağınızı öğrenin. Evinizi düzenli tutmanın yanı sıra, çocuklarınızın da sağlıklı alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olun.
 Çocuklarınız varken evinizi düzenli tutmak zor bir görev olabilir. Yere dağılmış oyuncaklarla veya halılarda ve duvarlarda yemek lekeleriyle karşılaşmanız olasıdır. Ancak, evinizi düzenli tutmanıza yardımcı olacak birçok pratik ipucu da mevcuttur.

Doğal olarak, çocuklarınıza da bu düzen alışkanlığını ve aidiyet hissini aşılamalısınız. Erken yaştan itibaren, yaşlarına göre onlara basit görevler verin, düzen ve temizlik alışkanlıklarına katkıda bulunun. 

Evdeki iletişim çok önemlidir. Akıcı ve açık olmalıdır ki böylece alışkanlıklar ve rutinler inşa edilir ve tamamlanır. Ebeveynler, çocuklarına yemek yemeyi, banyo yapmayı, ders çalışmayı, oyun oynamayı ve daha birçok şeyi öğretme sorumluluğundadır.

-Doktor Paola Rodriguez-

Evini düzenli tutmak isteyen meşgul anneler için ipuçları

Odalarda

 • Uyanır uyanmaz yatağınızı yapın. Sabah uyanır uyanmaz yaptığın ilk şeyin yatağınızı düzeltmek olması, gün içindeki üretkenliğinizi siz farkında olmadan arttıracaktır. Böylece, tekrar uykuya dalma isteğiniz de ortadan kalkacaktır.
 • Komodininizi günlük olarak düzenleyin. Islak mendilleri yakınınızda tutun, böylece uyandığınızda hemen birkaç saniye içinde temizleyebilirsiniz. Hafta sonuna kadar biriken birçok görevden birini aradan çıkartabilirsiniz.
temizlik yapan anne
 • Çekmeceler ve dolapları sık sık kontrol edin. Her birinde, ailenizin artık kullanmadığı eşyaları belirleyin. Daha sonra, bu eşyaları bağışlayabilir veya bir ikinci el mağazasına satabilirsiniz.
 • Gün içinde kullandığınız kıyafetleri düzenleyin. Bütün kıyafetler bir sandalyenin üstünde birikirse, temizlik süresi çok uzayacaktır. Kirli kıyafetleri kirli sepetine atma ve temiz olanları giysi dolabına yerleştirme alışkanlığı edinin.
 • Ailedeki her bir bireyin bir çamaşır sepeti olsun. Böylece, herkes kendi kirli ve temiz kıyafetleri ile kendisi ilgilenebilir. Çarşaf ve perde gibi eşyalar için de fazladan bir sepet bulundurun.
 • Katlanacak kıyafetlerin birikmesinden kaçının. Kıyafetlerinizi yıkayıp kuruttuktan sonra, bir köşeye atıp unutma gafletine düşmeyin. Eğer her bir yıkamanın sonunda kıyafetlerinizi derhal düzenleyip kaldırırsanız, zaman kazanırsınız.

Banyoda

 • Banyo yaptıktan sonra banyo temizleyici sprey püskürtün. Duş aldıktan sonra temizliğe birkaç dakika ayırarak, lekeleri çok daha kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Sadece banyo temizlik ürününüzü uygulayın, biraz bekleyin ve silin.
 • Akşam rutininiz esnasında tuvaletinizi temizleyin. Dişlerinizi fırçalayıp yüzünüzü yıkadıktan sonra, temizlik yapmaya birkaç dakika ayırabilirsiniz. Hızlı bir temizlik için dezenfektan sıktığınız bir havlu veya bez kullanın.
 • Uyumadan önce lavabo üzerindeki eşyaları düzenleyin. Makyaj ve tıraş malzemeleri ve dökülen saç ve kıllar büyük bir karmaşıklığa neden olur. Lekelerin oluşmaması için, her gece yatmadan önce temizleyin.

Mutfakta

 • Herkes kullandığı çatal bıçak ve tabağı temizlesin. Eğer çocuklarınız yeteri kadar büyümüşse, en azından kullandığı eşyaları temizlemelidir. Böylece işten eve geldiğinizde bir kaosla karşılaşmazsınız.
bulaşık yıkayan erkek çocuk
 • Yemek yaparken temizlik de yapın. İdeal olanı, bu görevleri partneriniz ve çocuklarınız arasında paylaştırmaktır. Böylece kimse ev işlerine fazla zaman harcamaz. Dönüşümlü olarak da bu görevleri paylaşabilirsiniz. Bu sayede, her biri küçük birer sorumluluğa dönüşür.
 • Her kullanımdan sonra fırını temizleyin. Birkaç kez yemek yapılmış bir fırının temizlenmesi git gide zorlaşır. Bu yüzden, en iyisi derhal temizlemektir. Gün içinde temizliğe ne kadar az zaman ayırırsanız, işler de o kadar kolaylaşır.

Diğer bir tavsiye ise bütün eşyaların kendi yerinde durması ve düzenli bir ev için her bir eşyanın koyulabileceği bir yer olması. Oyuncaklar, okul malzemeleri, bakım eşyaları ve makyaj malzemeleri için birer çekmece bulundurun.

Eğer aile fertlerinin eşyalarının düzenlenmesi için yerler olursa, o zaman hiçbir şey düzensizliğe sebep olmaz.

Temizlik rutinlerine ailenizi de dahil edin, böylece herkes kendi alanını temiz tutmayı ve düzenli bir eve sahip olmanın önemini anlar. Ekip olarak, hepinize fayda sağlayacak bu işlere katılmalısınız. Evin düzenli tutulması sıkıcı bir görev olmak zorunda değil.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.