Hamilelikten sonra şekle girmek için ipuçları

Hamilelikten sonra şekle girmek için ipuçları

Son Güncelleme: 31 Ekim, 2018

Bazen, birçok kadın için hamilelik sonrası şekle girmenin mümkün görünmemesi şaşırtıcıdır. 9 ay içinde çok kilo alır ve bebeğinizin başından ayrılamazsınız.

Aşağıdaki ipuçlarıyla hamilelikte aldığınız fazla kiloları verebilir ve kısa sürede eski formunuza kavuşabilirsiniz. Kalem kağıdınızı çıkartın ve eski şeklinize tekrar sahip olun.

Hamilelik sonrası eski formuna dönmek için ipuçları

Doğal olarak, hamilelik sonrası vücudunuz için gerekli olan bir fitness rutinine sahip olmak kilo vermek için vazgeçilmezdir. Ancak, buna doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları eşlik etmelidir.

Ailenizin diğer üyeleriyle de bu sağlıklı alışkanlıkları paylaşarak onların da yaşam kalitesini arttırabilirsiniz. Ayrıca eğer emziriyorsanız tükettiğiniz her bir gıdayı özenle ve dikkatle seçmeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

hamilelik sonrası spor
 1. Ayağa kalkın ve fiziksel bir aktivite yapın. Yeni doğum yapan birçok anne kendini normalden daha uykulu ve yorgun hisseder. Ama bu tüm gün yataktan çıkmamak için bir bahane olmamalıdır. İlk başta hafif egzersizlerden başlayarak bebeğin doğumundan 6 hafta sonrasında daha yoğun bir tempoda devam edin. Eğer sezaryen doğum yapmışsanız, birkaç hafta daha erteleyebilirsiniz.
 2. Mümkünse çocuğunuzu emzirin. Emzirmek için, günde normalde tükettiğinizin 500 kalori fazlasını almalısınız. Ancak emzirirken günde 600 ila 800 kalori yaktığınızı da unutmayın. Bebeğinizi emzirmeyi bıraktığınızda, beslenme alışkanlığınızda gerekli değişiklikleri yapmalısınız.
 3. Ağırlık kaldırın ve bütün kaslarınızı güçlendirin. Ağırlık kaldırmak metabolizmayı hızlandırmak için en etkili egzersizlerden biridir ve bunu yapmak için spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Evinizin konforunda, elinizin altındaki nesneleri kullanarak da yapabilirsiniz.
 4. anne ve bebeği
  4. Aldığınız kalori ve yağ miktarına dikkat edin. Hamilelikten sonra eski şeklinize kavuşmanın en etkili yöntemlerinden biri de işlenmiş gıdalarda ve meşrubatlarda bolca mevcut olan boş kalorileri almanın önüne geçmektir. Bu tür gıdalar yerine yağ oranı düşük proteinler, tam tahıllar, sebzeler ve süt ürünleri tüketmeye çalışın.
 5. Öğünlerinizi planlı bir şekilde oturtun. Tek ve büyük bir porsiyon tüketmek yerine az ama sık yemeye özen gösterin. Bu basit değişik sayesinde kan şekeri seviyeniz kontrol altında olacak ve gün içinde fazla miktarda gıda tüketmenizin önüne geçecek.
 6. Şekerleme yapın. Hamilelikte aldığınız kiloları vermenin en etkili yollarından biri de yeteri kadar uyumaktır. Hamilelikten sonra ortaya çıkan kontrol edilemez uyku döngüleri metabolizmayı yavaşlatabilir ve kilo vermeyi zorlaştırabilir. Eğer mümkünse, enerji seviyenizi normale döndürmek için bebeğinizin uykusuna eşlik edin.
 7. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Öğünler arasında bol miktarda şeker tüketmek kan şekeri seviyenizin dengesini bozacak ve açlık hissinizi arttıracaktır. Dengeyi bozmamak adına elinizin altında meyve, yoğurt veya yarım yağlı süt gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Bir diğer önemli tavsiye de sindirimi iyileştirecek ve sizi daha tok tutacak zengin lif içeriği olan yulaflı ve üzümlü kurabiyeler tüketmektir.
 8. Diğer annelerle birlikte egzersiz yapın. Amaç, hem sosyal hem de fiziksel olarak faydalı olacak bir önlem olarak birlikte sık sık egzersiz yapabileceğiniz bir fiziksel aktivite grubu oluşturmaktır. Sosyal hayatınızı iyileştirmenin yanı sıra zihninizi boşaltmak ve egzersiz yapmaya vakit ayırmanızı sağlayacaktır. Egzersiz, rahatlamak için gerekli olan en verimli yöntemlerden biridir. Bebeğinizi de bu tür egzersizlere dahil edebileceğinizi unutmayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213
 • Zhao X, Shen C, Zhu H, Wang C, Liu X, Sun X, Han S, Wang P, Dong Z, Ma X, Hu K, Sun A, Ge J. Trans-Fatty Acids Aggravate Obesity, Insulin Resistance and Hepatic Steatosis in C57BL/6 Mice, Possibly by Suppressing the IRS1 Dependent Pathway. Molecules. 2016 May 30;21(6):705.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.