Hayatıma Girmenle Birlikte Herşey Değişti

Hayatıma Girmenle Birlikte Herşey Değişti

Son Güncelleme: 10 Mart, 2018

“Doğumun hayatımdaki her şeyi değiştirdi.” Bazıları düz bir şekilde, diğerleri şiirsel bir dille bunu söyler ancak her anne, mutlaka bu ayrıntıyı, bir kadının hayatında bulunan bu dönüm noktasını, mutlaka vurgular. Alışkanlıklarınızın ne yönde değiştiğini ve varlığından bile haberdar olmadığınız bazı duyguları hissetmeye başlamanızı hesaba katacak olursak bunda hiç de şaşılacak bir şey yok.

Sen geldiğinde, hayatımda donuk ve gri olan her şey, bana ilk bakışınla beraber gözlerinde parıldayan ışıkla aydınlandı. Kontrol edilemeyen ve bizlere de bulaştırdığın kıkırdamalarınla sessizliği kırdın. Geçirdiğimiz her güne değer kattın ve her sabahımı yaşamın o güzel kokusuyla doldurdun.

Onlar hayatımıza en beklenmedik ama hayatımızı paylaşmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz anda girerler… Hayatınızı paylaşmaya en çok ihtiyaç duyduğunuz anda!

Gelişinle birlikte hayatımda sevginin anlamı değişti

Açıktır ki, sevgi ve şefkat hissi, herhangi bir insanın tadabileceği en harika hislerdendir. Her şeyden korumak istediğiniz ve onun için elinizden gelen her şeyi yapacağınız bebeğinizin hassas cildine dokunduğunuzda; ruhunuz, kalbiniz ve zihninizden gelen içgüdülerle karışık bir his belirir.

bebeğinin ayağını tutan anne eli

Bir kadının sevgisi gerçekten derindir, ancak gebeliği sırasında rahmine yerleşen çocuğuna duyduğu hayranlıktan kaynaklanıyorsa çok daha derindir.

Doğmamış bebeğinin karnındaki hareketlerini hisseden her anne, koşulsuz sevginin ne olduğunu anlamaya başlar. Bunda şaşılacak bir şey yok çünkü bir annenin çocuğuna duyduğu sevgiden daha büyüğü yoktur.

O esnada anne; çocuğunu ilk kez gözlemleyerek ilk görüşte aşkın ne olduğunu ve hayatın ne gibi mucizelerle dolu olduğunu derinlemesine kavrar.

Ve çocuk, artık annesinin kollarına sığamayacak kadar büyüdüğünde de annenin kalbinin her zerresi onun için atacak, hatta gittiği her yere kalbi de onunla birlikte gidecektir.

Gelişinle birlikte hayatımda mutluluğun tanımı değişti

Bir çocuk doğduğunda ebeveynleri, çocuklarının mutluluğu adına alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirmeye ve bu küçük özel varlığı ön planda tutarak her şeyden vazgeçmeye razı olurlar. Böylece evde alınan her nefes ona odaklanır.

Bir annenin kalbinin huzur ve mutlulukla dolması için gereken tek şey, çocuklarını görmek ya da sadece onları düşünmektir. Bundan daha önemli ne olabilir? Bir annenin zamanı, çok hızlı bir şekilde sadece göz açıp kapayıncaya kadar akar gider. Ancak küçük bebeğine duyduğu sevgi, onu dünyanın en mutlu varlıklarından biri haline getirir.

uyuyan bebeğine bakan anne

Bana Hayat Üniversitesi’nde alınabilecek en değerli ünvanı vermek için geldin

Kuşkusuz çocuğunuzun rol modeli, ilk süper kahramanı, yol göstericisi ve rehberi olacaksınız. Ve her türlü başarı ve başarısızlıklara rağmen bu öğrenme sürecinde en önemli kişi, oluşacak ürünün arkasındaki ateşleyici unsur siz olacaksınız.

Hiç kimse kadınlara nasıl iyi bir anne olunacağını söylemez, bebekler her koşulda nasıl davranacağımızı anlatan bir kitapçıkla birlikte de gelmez. Anneler sadece içgüdülerinden yola çıkarak ve kalplerinin rehberliğinde çocukları için sürekli en iyisini yapmak için uğraşırlar.

Hayatınızı artık sizin bir parçanız olan bu küçük insana adamak ve hayattaki diğer her şeyi beklemeye almak sizin için hiçbir sorun teşkil etmez. Çünkü en basitinden, çocuğunuzun ilk adımlarını atması ya da ilk kelimelerini telaffuz etmesinin verdiği haz ve mutluluk kelimelerle ifade edilemez.

Daha önceleri sahip olduğumuz ne özgürlük, ne bağımsızlığın ne de kariyerimize yapmış olduğumuz yatırımlar ve zamanın artık bizim için hiç bir önemi yok. Şimdi hepsini seve seve feda etmeye hazırız.

Hayat Üniversitesi, bize özveri sözcüğünün gerçek anlamını kavramamıza sebep olan “Annelik” ten daha iyi bir ünvan olamayacağını gösterir. Ve yaşadığımız tüm bu zorlukların ve çabalarımızın bedeli her sabah uyandığımızda bizi karşılayan bir gülücükle ödenmiş olur.

Anne olmak; şimdiye kadar görmüş olduğumuz en hassas varlığın şefkati ve masumiyetiyle kutsanmıştır. Bu aynı zamanda birçok anneye her sabah uyanma ve zorluklara göğüs germe gücünü veren unsurdur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.