Hem Anne Olmak Hem Okumak

Birçok anne, okula geri dönmeye karar verir ki bu epey fedakarlık gerektiren ama mükafatı da çok olan bir seçenektir.
Hem Anne Olmak Hem Okumak

Son Güncelleme: 01 Mayıs, 2019

Kadınlar için hem anne olmak hem de okumak hiç kolay bir şey değildir. Ama bolca çaba ve fedakarlık ile bu başarılabilir.

Birçok anne, kendisini hem çocuğuyla kaliteli vakit geçirmek hem de kendi kişisel gelişimi için zaman ayırmak isterken bulur ki bu durum da bazen daha fazla eğitim almak demektir.

Bu planlar belki hamilelik ya da yeni isteklere bağlı olarak ertelenir. Her durumda, bir anne olmak ve aynı zamanda okul okumak zor bir iştir.

Hem anne olmak hem de okumak için karar verirken, sizi hedefinize ulaşmak için motive etmeye yardımcı olacak şeylerden biri, ister yüksek lisans ister doktora olsun, üniversite diploması alarak ailenizin tamamının geleceğine olumlu bir katkıda bulunuyor olmanızdır.

Yüksek bir eğitim ile daha iyi bir iş bulma ya da kendi işinizi kurma olasılığınız daha yüksek olur.

Bu yeni yolda ilerlerken unutmamanız gereken en önemli şey odağınızı korumaktır. Başarıyla tamamlayabileceğiniz esnek bir ders programı seçin. Ayrıca, bu programın annelik ve okul görevlerinizi yerine getirebilecek kadar size zaman bırakmasına özen gösterin.

Eğer zamanınızı doğru ayarlamayı başarırsanız ve disiplinli olursanız, başarılı olma olasılığınız büyük ölçüde artar.

Bu zor yoldan geçerken zihninizi olumlu düşüncelerle doldurmanız çok önemlidir. Ne yazık ki, etrafınızda her zaman olumsuz tavırlarıyla sizin becerilerinizi sorgulayan insanlar da olacaktır. Hedeflerinize odaklanın ve sizi yoldan çıkarmak isteyen tüm dış faktörleri görmezden gelin.

Aynı anda hem okumak hem anne olmak

Özenle organize olmak ve disiplinli olmak her şeyin anahtarıdır. Sürdürebileceğiniz tam bir planınız olması her şeyin rayına oturmasını sağlayacaktır.

Bazen yorgunluk sizi ele geçirecek ve çocuklarınız bağıracak ya da ağlayacaktır, bu durumda siz de kontrolünüz dışında olan küçük olaylar yüzünden umutsuzluk hissedebilirsiniz.

takvime bakan kadın

Bununla beraber, bu durum gayet normaldir ve hırslı olup kendinize büyük hedefler koyduğunuz zaman gayet beklenecek bir durumdur. Bu sorumlulukları yerine getirmeyi biraz daha kolaylaştırmak için size aşağıdaki adımları uygulamanızı tavsiye ediyoruz:

İyi organizasyon ve disiplin

Aynı zamanda hem anne olmak hem okumak ve okul ödevlerinizi bitirmek için yeterli zamanı elde etmek için kendinizi iyi organize etmeniz gerekir. Bu ayrıca, ev işleri ve annelik görevlerinizi de farklı bir programda yerine getirmenizi gerektirir.

Bunun için en kullanışlı seçenek, çocuklarınızın okulda olduğu zamanı değerlendirmektir. Eğer çocuğunuz henüz okula gidecek kadar büyük değilse, size çalışmak için zaman kalması adına ona bakması için bir bakıcı tutmayı ya da onu kreşe göndermeyi düşünebilirsiniz.

Eğer çocuğunuzu bir kreşe ya da bakıcıya teslim etmekle ilgili rahat hissetmiyorsanız, planlı aktivitelerden oluşan sıkı bir program takip etmelisiniz.  Çocuklarınızın yemek yemek, şekerleme yapmak, banyo yapmak ve diğer aktiviteler için bir programı takip etmesi gerekir. Buna bağlı olarak, bölünmeden çalışmak için günün hangi saatlerinin daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Bugünlerde, evden ders çalışmak hiç olmadığı kadar kolay çünkü birçok çevrimiçi kurs seçeneği bulunmaktadır. Aynı anda hem anne olmayı hem de okumayı tercih edenler için bu da harika bir araçtır. Eğer uzaktan eğitim alırsanız, derse gitmek için harcayacağınız zamanı okumak ya da ödevleri bitirmek gibi aktiviteler için kullanabilirsiniz.

Bunalmış mı hissediyorsunuz? Derin bir nefes alın ve bir mola verin

Yeni ritminizde baskı altında hissetmenin üzerine birçok sorumluluğunuz olması sizin için çok bunaltıcı olabilir. Bu yüzden, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, kendinize karşı dürüst olmak ve ulaşılabilir hedefler koymak olacaktır. 

Birdenbire çok ders alarak kendinize fazla yüklenmemeye çalışın. Başlangıç için bir ya da iki ders alın, bu gayet yeterli olacaktır. İlk deneyiminizi atlattıktan sonra kapasitenizi daha iyi ölçebilir ve daha fazla ders ekleyebilir ya da yükünüzü artırmamayı seçebilirsiniz.

Eğer zamanınızı iyi dağıtırsanız ve disiplinli olursanız başarılı olma ihtimaliniz önemli ölçüde artacaktır.

Benzer şekilde, dinlenmek ve yenilenmek için de zaman ayırmanız gereklidir. Böylece, yorgunluğa bağlı olarak sinir krizi geçirmekten kaçınmış olursunuz.

İyi beslenmek, sizi daha aktif tutacaktır. Vücudunuza ve zihninize iyi bakmanın, iradenizin azalmaması için önemli olduğunu unutmayın.

İsteklilik

Hayatta herhangi bir hedefi başarmak için çaba ve fedakarlık her zaman gereklidir. Bunu hesaba katarak, eğer buna meyilliyseniz fark yaratabilirsiniz.

Ders çalışmak zamanınızın çoğunu alacaktır, bu yüzden, parka, sinemaya, partilere ve muhtemelen aile toplantılarına gitmek için daha az vaktiniz kalacağını unutmayın.

Öte yandan, bu depresif hissetmeniz için bir sebep olmamalıdır. Hedeflerinize odaklı kalın ve ne yapmanız gerektiğini net bir şekilde anlamaya çalışın. Bunun geçici bir fedakarlık süreci olduğunu ve er ya da geç bunun faydalarını göreceğinizi ve tüm aile için bir kişisel tatmin yaratacağını unutmayın.

laptopa bakan gözlüklü kadın

Bu deneyimin sonuna kadar tadını çıkarın

Öğrencilik hayatı kolayca unutulabilir ve annelik de şüphesiz ki bir kadının hayatındaki en önemli aşamalardan biridir. Bu iki olguyu bir araya getirdiğinizde yapacağınız tek şey bunun tadını çıkarmaktır.

Hem anne olmak hem de okumak sayesinde gelen her şeyden faydalanın. Hem iyi hem de kötü deneyimler bize çok önemli şeyler öğretir.

Okumanız, ailenizi bir kenara bırakmanız anlamına gelmez. Çoğu zaman zaten aileniz sizi hedeflerinize ulaşmanız için teşvik eden insanlardır. Önemli bir sorun olmadan hem evdeki yükler hem de akademik hayat ile başa çıkmada denge çok önemlidir.

Aynı zamanda anne olmak ve okumak konusunda en önemli şeylerden biri verdiğiniz kararla ilgili tatmin olmuş hissetmektir. Her fedakarlığı pozitif bir tavırla kabul edin ve iyi organize olarak ve ailenizden de destek alarak bu deneyimin tadını çıkarın.

Bunu yapabildiğinizde, şüphesiz ki yeni ve daha heyecan verici zorlukları başarabileceğinizi hissedeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.