Her Annenin Zaman Zaman Söylediği 7 Beyaz Yalan

Her Annenin Zaman Zaman Söylediği 7 Beyaz Yalan

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2018

Annelerin çoğu çocuklarının iyiliği için zaman zaman yalan söyleyebilir. Tabii ki küçük beyaz yalanları kastediyoruz; bazen o kadar beyaz olmasalar da her anne çocuğuna bir noktada yalan söylemek durumunda kalabilir.

Belki de şu an onlara tamamen dürüst olmadık, ama ileride olanları tüm açıklığıyla anlatacağımız zaman gelecek. Çocuğunuz nasıl tepki gösterdi? Ona yalan söylediğinizi fark etti mi? İleride bu anları hatırlamanın ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Annemin yalanları

Aşağıda paylaşacağımız yalanlar, birçok anneden alınmış anıların bir derlemesidir. Ayrıca kendi annelerimizin yaptığı birkaç icattan da bahsedeceğiz. Bunların hiçbirinin çocuğunuzda travmaya yol açacak seviyede olaylar olmadığını belirtmek isteriz; genel olarak, çocuklar bunları zevkle hatırlamaya eğilimliler.

1. “Doğruyu söylersen hiçbir şey olmayacağına söz veriyorum.”

Genelde, “hiçbir şey olmayacak” demek doğru değildir çünkü gerçek genellikle bundan biraz daha acıdır. Ne olduğunu anladıktan sonra, bu sözü tutmak zor olabilir. Bu bizim de başımıza küçükken gelmiştir, ancak anne olduğumuzda biz de aynı şeyi tekrar ederiz.

kız çocuğu ve annesi

2. “Bunu düşüneceğim.”

Bazen çocuklarınızın istediklerini reddetmenin en iyi yolu, bunu ertelemekle gerçekleşir. Çoğu durumda, “bunu düşüneceğim” cümlesini yerine getirme ihtimalimiz düşük olan isteklere yanıt verirken kullanırız. Çocukken bize de bunun söylendiğini hatırlıyoruz. Zamanla, hem çocuklar talep ettikleri şeyi unutup istemekten vazgeçerler, hem de ebeveynler bu isteği unutur.

3. “Endişelenecek bir şey yok. Ben iyiyim.”

Her anne, endişeli ya da üzgün görünmektense, bu konuda çocuklarına yalan söylemeyi tercih eder. Bu nedenle kötü hissettiklerinde ebeveynlerin yalan söylemesi yaygın görülen bir durumdur. Genel olarak, anneler olarak bizim için hiçbir zaman dinlenmeye vakit yoktur ve ailemiz için bir şey yapmamız gerektiğinde her zaman orada hazır bulunmaya çalışırız. Çoğu durumda, ailemizin geri kalanına belli etmemek için acı ya da rahatsızlık duyduğumuzda bunu kendimize saklarız.

4. “X yaşına geldiğin zaman, buna sahip olabilirsin.”

Çocuklarımızın istediği bir şeyi reddetmemizin birçok nedeni olabilir. Bazen onları riske atacak bir şey istediklerinde korkarız, örneğin bu paten kaymak gibi bir şey olabilir. Diğer bir sebep istedikleri şeyin finansal limitlerimizin dışında kalması olabilir. Sebep ne olursa olsun, sonuç aynıdır, bu isteklerini reddetmemiz gerekir. Onlara büyüdüklerinde sahip olabileceklerini söylemek, istediklerini gerçekleştirmemiz mümkün olana kadar onları oyalayacak hızlı bir cevaptır.

dondurma anne kız

5. “Çabuk uyan! Geç kaldın.”

Saat hakkında yalan söylemek, her annenin zaman içinde gittikçe mükemmelleştiği bir beceridir. Çocuklarımızın acele edip, kahvaltı için de vakit ayırıp zamanında gereken yerde hazır olmalarını istiyorsak, saati biraz geç söylemekte yarar vardır. Sadece sabahları değil eve geldiklerinde de bu taktiği uygulamak yaygındır. Çocuklarımıza saat 8 iken, neredeyse 11 olacak demek, her annenin söylediği bir yalandır.

6. “Hemen çıkıyoruz.”

Dışarı çıkmaya gelince, bizim onları beklememizdense onların bizi beklemesi kesinlikle tercih ettiğimiz bir şeydir. Bu nedenle, acele etmeleri için evden çıkacağımız saat hakkında yalan söyleme alışkanlığımız vardır.

Evde sıkıldıklarında ve dışarı çıkmak istediklerinde de aynı cümleyi kurmak anneler için yaygındır. Ama bunu yaparken saat vermemek gereklidir. Genel olarak, onlara “birazdan çıkıyoruz” diyeceğiz.

7. “Sakin ol. Ne yaptığımı biliyorum.”

Annelerin görevlerinden biri de çocuklarına güven vermektir, bunun için yalan söylemek zorunda kalsalar bile. Bu nedenle bazen nasıl sonuçlanacağını bilmeseler bile herhangi bir konuda güven verici konuşabilirler. Yapmayı beceremeyebilir ya da nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikri de olmayabilir, ama her zaman güven verici bir cümle söyleyeceklerdir.

Her şeyi bilmek zorunda değiliz, ancak çocuklarımıza her şeyin yolunda gideceğini ve annelerin her zaman en iyisini bildiğini söyleyebiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.