İyi Bir Babanın Yapması Gereken 14 Görev

İyi Bir Babanın Yapması Gereken 14 Görev

Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2018

İyi bir babanın yapması gereken görevler, aslında bir bebek sahibi olmayı aklına koyduğu andan itibaren başlar. Bu bağlamda, çocuğunuzu yetiştirme sürecinde birçok zorluklar ve stresli durumla karşı karşıya kalmanız olasıdır. Ancak yaşayacağınız her şey buna değecektir, çünkü dünyadaki en içten sevgiyi bu sayede hissedebileceksiniz.

İyi bir anne ya da baba olabilmek için yazılmış bir kurallar kitabı bulunmamaktadır. Ancak aşağıda sizin için hazırladığımız ipuçları, bazı temel görevlerin aklınızda bulunması için size yardımcı olacak ve bu sayede çocuğunuzu yetiştirmenizde önemli oranda fayda sağlayacaktır.

İyi Bir Babanın Yapması Gereken Bazı Görevler Nelerdir?

1. Çocuklarınızla Zaman Geçirmek. Çocuğunuz doğduktan sonra zamanın ne kadar da hızlı geçtiğini fark edince çok şaşıracaksınız. Unutmayın ki çocuklarınızla harcayabileceğiniz zaman çok kısa olacaktır ve bu nedenle de bu zaman diliminin her saniyesini çok iyi bir biçimde değerlendirmeniz gerekmektedir. Çocuklarınızla mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye çalışın. Onlardan dikkatinizi uzaklaştıracak her şeyden uzak durmaya özen gösterin.

2. Partnerinizle Sorumlulukları Paylaşın. Çocuklar söz konusu olduğunda, onlar için özel görevler diye bir kavram söz konusu değildir. Bu aşamada konunun püf noktası, babalığın paylaşılan bir tecrübe olduğunun bilincine varmaktır. Bu nedenle, çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı her türlü sevgiye ve ihtiyaçları ile ilgili her konuya babası olarak siz de dahil olun.

3. Sevginizi Onlara Gösterin. Çok açık ve bilinen bir tavsiye olsa da, bazı anne ve babalar duygularını saklamayı ve çocuklarına olan sevgilerini pek fazla göstermemeyi tercih edebilmektedir. Karşınıza çıkan her fırsatta, içinde bulunacağınız şartlar ne olursa olsun, onlara sevildiklerini hissettirmeniz çok önemli bir gereksinimdir.

4. Onlara Karar Vermeyi Öğretin. Çocuklarınızın hayatları için sizin ne istediğinizi tanımlamanız belki daha kolay olabilir ancak kendi yollarını kendilerinin çizmesini öğretmek onların sonsuza dek işlerine yarayacak bir özellik olacaktır. Onlara yol gösterin ve sınırları belirleyin. Fakat kendileri için kendi kararlarını vermelerine de izin verin.

5. Sabrın Ne Kadar Önemli Olduğunu Her Zaman Aklınızda Bulundurun. Bir anne ya da baba olarak sağduyumuzu ve kontrolümüzü kaybetmemize neden olabilecek birçok durumla karşılaşmamız olasıdır. Fakat davranışlarımızı kontrol edebilmek için sabırlı olma konusunda kendimizi geliştirmemiz gereklidir. Derin bir nefes alın, rahatlayın ve oto-kontrolünü sağlayabilen bir insan olarak hayatınıza devam edin.

6. Tadını Çıkarın. İyi bir espri anlayışı çocuklarınıza verebileceğiniz çok güzel bir hediyedir. Çocuklarınızla paylaşımda bulunurken alay konusu olma korkusuna kapılmayın. Eğlenceli geçirdiğiniz anlar çocuklarınızın hafızalarında sonsuza dek saklayacakları küçük birer hazine olacaklardır. Bu nedenle her duruma mümkün olduğunca eğlenceli tarafından bakmaya çalışın.

mutlu anne baba ve çocuklar

7. Onlarla Kitap Okuyun. Okuma alışkanlığının kendinizde bulunup bulunmamasının hiçbir önemi yoktur. Okuma, sizin onlara verebileceğiniz ve hayatları boyunca kullanacakları, zihinsel ve sosyal gelişimlerinde yardımcıları olacak çok değerli bir hediyedir. Her gün birkaç dakikanızı onlarla paylaşacağınız hikayelere ayırın.

8. Bırakın Oyunlardan Zevk Alsınlar. Birçok insan, çocukların aslında çok çeşitli açılardan gelişimlerini sağladıkları anlar olan oyun zamanlarının öneminin farkında değillerdir. Bu nedenle televizyon ve video oyunlarının yerine geçecek bu özel anlara gereken değeri vermezler.

9. Hayal Kurma Yeteneğini Harekete Geçirin. Yetişkinler tarafından yapılan en önemli hatalardan biri de, çocukların yaratıcılık yeteneklerini sınırlamaktır. Çocuğunuzun çevresindeki nesnelerle yaratıcılığını kullanmasına, rol oyunları oynamasına, hikayeler uydurmasına ve bu sayede hayal gücünün istediği gibi sınırsız bir biçimde çalışmasına izin verin. 

10. Sınırlar Koyma Konusunda Katı Olun. Çocuklarınıza sevginizi ifade edebileceğiniz en önemli yöntem, onlara saygının önemini öğretmek ve değerler konusunda yeterince eğitimli olmalarını sağlamaktır. Bir baba olarak, ölçüleri belirlemeli ve çocuklarınızın bu ölçülere saygı göstermelerini sağlamalısınız. Böylelikle çocuklarınız büyüdüklerinde toplum için eğitimli ve yararlı bir birey haline gelebileceklerdir.

üvey babasını kabul etmeyen çocuk

11. Anlattığınız Erdemlerin Rol Modeli Olun. Çocuklar her zaman onlara sunduğunuz örnekler üzerinden öğrenirler. Onlar için bir rol modeli olarak, çocuklarınızdan ne tür davranışlar beklediğiniz konusunda kafa yormalı ve bunları kendi hayatınızda pratiğe dökmelisiniz. Çocuklarınızın ne görmesini ve nasıl bir biçimde büyümelerini istiyorsanız o şekilde davranın.

12. Ailenin Her Bireyine Saygılı Bir Biçimde Davranın. Kötü sözler içeren tavırlar ve bağırmalar çocuklar tarafından taklit edilen davranışlar arasında bulunmaktadır. Saygısızlık, kendini güvende hissetmeme ve ömür boyu sürecek olan duygusal bir takım problemlere yol açmaktadır.

13. Onlara Nasıl Özgür Olacaklarını Öğretin. Onların yanında olun ancak kendi işlerini kendi başlarına yapmaları için gerekli olan özgürlüğü de sağlamayı ihmal etmeyin. Öncelikle çocuklarınıza küçük bir takım sorumluluklar verin, daha sonra bunların zorluk derecesini kademeli olarak artırın. Bu sayede kendi başlarının çaresine bakmayı öğreneceklerdir.

14. Bırakın Oldukları Gibi Olsunlar. Kişilik adı verilen kavram, sizin kendi beklentileriniz doğrultusunda değiştirmeyi deneyebileceğiniz bir şey değildir. Çocuklarınıza ihtiyaç duydukları yaşam alanını verin. Böylelikle kendilerine ait kişisel özellikleri ortaya çıkacak ve olgunlaşacaktır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.