Şefkatli Bir Anne Olmak, Çocuğunuzu Şımartmaz

Şefkatli Bir Anne Olmak, Çocuğunuzu Şımartmaz

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2018

Başkaları ne derse desin, sevgi ve şefkat dolu bir anne olmak çocuğunuzu şımarttığınız anlamına gelmez. Ebeveynlik yapmanın milyonlarca farklı yolu vardır. Anneler katı veya izin verici, daha sevecen ve daha az sevecen, geleneksel veya modern olabilir.

Bununla birlikte, en çok eleştirilen ve sorgulanan anneler, çoğu kez göreve en çok maruz kalanlardır. Çocukları için fedakarlık yapmak için en istekli olan annelerdir.

Çocuklarınızı nasıl yetiştirdiğiniz önemli değil, insanlar her zaman eleştirilecek bir şeyler bulacaklardır. Çok aşırı korumacısın, çok yumuşaksın, çok endişeleniyorsun, aşırı şefkatlisin… İnsanların her zaman söyleyecek bir şeyleri olacak.

Yani, anneler, başkalarının söylediklerini görmezden gelmeyi öğrenme ve içgüdülerinizin size söylediklerini yapma zamanı! Bu şekilde hata yapmak daha az olasıdır.

Eğer sevecen bir anne iseniz, etrafınızdaki eleştirmenleri dinlemeyin. Çocuğunuz için hissettiğiniz tüm güzel şeyleri göstermeye devam edin.

Sevildiğini bilen mutlu bir çocuktan daha güzel bir şey yoktur. Kişiliği, öz saygıları ve duygusal zekâsı gelecekte size teşekkür edecektir.
Gerçekten bu kadar önemli mi? Evet ve çok daha fazlası. Birincisi, pek çok farka rağmen, çok sayıda ve çeşitli bakım ve sevgi ifadeleri çocuğunuza zarar vermez.

Aksine, çok sayıda avantaj sağlarsınız. Sadece daha güçlü bir anne-çocuk bağı değil; çocuğunuza daha sağlıklı bir gelişim sağlamaya yardımcı oluyorsunuz. Bu avantajlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sevecen bir anne olmak: Çocuklarınıza 5 faydası

Daha fazla ilerlemeden önce, hayati bir ayrım yapmak istiyoruz. Sevgi dolu bir anne olmak, müsamahakar bir anne olmakla aynı şey değildir. Psikologların çocuklara şefkat gösterilmesini savunmasının nedeni budur.

Sevginin asla “şımarma” etkisi olmayacağını savunuyorlar. Çocukların şımartılması, sınırların, kuralların ve disiplinin olmamasıdır.

Bu nedenle, çocuğunuzu tüm gücünüzle sevmeniz yetmez. Çocuğunuzun o sevgiyi algılaması gerekiyor. Öpücükleriniz, kucaklamalarınız ve yumuşak dokunuşunuz her sabah hazırladığınız kahvaltı kadar gerekli olabilir. Bu hiç sürpriz olmamalı.

İşte sevgi dolu bir anne olmanın olumlu etkilerinden bazıları:

  • Anne ve çocuk arasındaki bağın güçlendirilmesi. Siz ve çocuğunuz arasındaki kutsal ilişkiyi körüklemek için sevgi ve hayranlıktan daha iyi ne olabilir? Daha fazla güven üreteceksiniz, bu da katı bir eğitim için gerekli temeldir. Daha güçlü bir bağ, evet ve hayırı çocuğunuza açıklamayı kolaylaştırır. Bu, çocuğunuzun itaatini sınırlar ve aile normlarına uygun olarak kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, ikiniz arasındaki sırları ortadan kaldıracaksınız.
  • Daha fazla koruma ve öz saygı hissi. Çok fazla sevgi alan çocuklar, annelerinin desteğini bildikleri için korku içinde yaşamazlar. Zorlu koşullara dayanabilirler. Annelerinin sevgisi onlara güç ve cesaret verir. Sevgi dolu bir anne olmak çocuğunuzu yenilmez, yıkılmaz hissettirir. Ayrıca, annesinin sürekli bakımını deneyimleyen bir çocuk kendini daha iyi hisseder.
anne ve bebeği grafiksel
  • Duygusal zekanın gelişimi. Duygularımızı nasıl yöneteceğimizi bilmek ve onları lehimize kullanmaktan daha önemli bir şey yoktur. Şüphesiz, sağlıklı bir duygusal zeka, mutlu bir çocuk için yapar. Çocuğunuza sevgi göstererek, farklı duyguları kontrol etmeyi ve hayal kırıklığını tolere etmeyi öğrenirsiniz.
  • Sevgi iletişimi destekler ve utangaçlıkla savaşır. Şimdiye kadar, sevgiyi alan bir çocuğun annesine açılma sorunları olmayacağı açıktır. Konu ne olursa olsun, annesi onun sırdaşı olacak. Ve aynı başarılı iletişim çocuğunuzun daha dışa dönük olmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun başkalarıyla bağlantı kurmak için korku ve utangaçlıktan kurtulmasına yardım edersiniz.
  • Empati ve başkalarıyla ilgilenme. Son olarak, bu çocuklar başkaları için daha fazla empati kazanacak ve akranları için bakım ve anlayış ifade edebilecektir. Genel olarak, duygularını ifade etmede daha az güçlük çekeceklerdir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.