Sen ve Ben Anne Babayız, Ama Aynı Zamanda Da Partneriz

Sen ve Ben Anne Babayız, Ama Aynı Zamanda Da Partneriz

Son Güncelleme: 02 Nisan, 2018

Sen ve ben şimdi dünyanın en iyi hediyesine sahibiz: bebeğimiz. Ancak, ebeveyn olmanın yanı sıra, birbirimizin eşiyiz. Aynı bütünün iki parçasıyız, bakışları paylaşmaya devam eden, okşayışlarla partnerliğimizi güçlendiren iki kişiyiz ve yeni bir döneme girdiğimizin, daha büyük, yoğun, farklı bir şeyden geçtiğimizin tam olarak bilincindeyiz...

İster istemez, hem baba hem de anne, yeni rollerin ortaya çıktığı küçük bir iç devrime, bir şekilde ilişkinin kendisini etkileyen yeni sorumluluklara maruz kalır.

Bugün Ben Anneyim sitesi olarak şu konuyu ele almak istiyoruz.

çocuklarını uyutan anne baba


Artık Üç Kişiyiz: Partnerlik Her Bakımdan Geliştiğinde

Küçük bir kriz, yeni roller ve hatta çelişkili duygular hakkında konuşanlar var. Babanın kendini “yerinden edilmiş” hissetmesinin yaygın olduğu söylenir, çünkü bebeğin anne üzerindeki yakın bağımlılığı baba figürünü bir tarafa itmiştir.

Bununla birlikte, bugün ebeveynlik daha aktif ve daha fazladır; bu da bizi, çiftin çocuklarıyla ilgili olarak, herkes için daha fazla besleyici, zengin ve pozitif bir şekilde, özel atmosferine odaklanmaya davet eder.

Yorgunuz, Ama Ortaklığımız, Büyü ve Sevgimiz Bize Eşlik Ediyor

Her şey değişir, biliyoruz, ama bir çocuğun gelişi büyük ve olumlu bir değişimdir .

Artık paylaşımlarımız, hastaneden eve gelip sorumlulukları paylaşma, bebek ağladığında onunla ilgilenme, çocuk bezlerini değiştirme, çalışma programlarını ayarlama ve yorgunluk dolu yüzlerimizle kararmış göz altlarımızı gördüğümüzde gülmek…

Her şey yeni ve her şey yoğundur. Ve çiftlerin yeni deneyimleri her zaman yoğunlukla yaşanır. Bunlar, birbirimizi daha iyi tanımamıza izin veren zorluklardır. Bu anlar, birbirimizi daha çok sevmeye başladığımız zamanlardır.

Anne ve Baban onları yalnız bıraktığın için teşekkür ediyor. Onlar yuva yapıyorlar!

bebekleriyle ilgilenen karı koca

Bir bebeğin doğumundan sonra, yeni ebeveynler mahremiyet ve yalnızlıkla harcanan küçük zamanı takdir edeceklerdir. Bu zaman, ailenin yeni üyesine alışmak içindir. Arkadaşların küçük hazineyi tanıması için bir başka zaman daha olacak ve evimiz hareket, kahkaha ve güzel dostluklarla dolacaktır.

Fakat şimdi, tüm ebeveynlerin yapmak istediği şey yuva yapmaktır. Ebeveynler sadece bebeği tanımakla kalmayacak, aynı zamanda ona yaklaşıp bol bol öpücük verip okşayacak ve ilgi gösterecektir.

Aynı zamanda çift, birbirlerinin gözlerinin içine bir aile olarak kendilerini bulmak için bakıp, ailelerinin sadece ikisinden ibaret olduğu o dönemi geride bırakacaklardır.

Sen ve Ben Hâlâ Biriz Ama Bu Yeni Dönemde Aynı Zamanda İki Kişiyiz

Bu yeni aşamada, her zaman çocuklarımızın en iyi çıkarlarını göz önünde bulundurmak zorunda olduğumuz zorluklar ve sorumluluklar ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, asla ihmal etmememiz gereken bir yönümüz vardır: partnerler olarak ilişkimiz, bağımız, bakışlarımız ve küçük detaylarla büyümeye devam eden o sihir.

Bazen, bu rutin öyle zorlayıcı olur ki bir çocuğun yetiştirilmesi bazı şeyleri ihmal etmemize ve birbirimizin gözlerine bakmamıza, hiçbir sebep yokken gülmemize ve her şeyden önemlisi eskiden olduğu gibi güzel sözleri paylaşmamıza engel olur.

birbirine sarılmış çift

Bebeğin her şeye ihtiyacı var, biliyoruz, ama bu yakınlık için zaman bulmaya engel değil. Ailemizin yardımıyla baş başa bir akşam yemeği yiyebilir, konuşmak ve bağlantı kurmak için kısa bir mola verebiliriz.

Aynı şekilde, bu ilişkinin günden güne inşa edildiğini de unutamayız; en önemli sevgi evimizde ve günlük hayatımızda büyümektedir. Burada birbirimizi koruyup güzel anlar, partnerlik, kahkahalar ve kelimelere gerek olmadan her şeyi söyleyen o sözlerle birbirimizi besleriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • NELDOR. (2015). El matrimonio hace a las personas más felices. Portafolio.
  • Val, A. I. del. (2004). El futuro de la familia: la familia. Iglesia Viva: Revista de Pensamiento Cristiano.
  • Melendo, T., & Granados, T. M. (2003). Matrimonio y felicidad(Vol. 736). Palabra.
  • Ceballos, G. C. (2006). CONFIDENCIAS DE CASADOS, FAMOSOS Y FELICES: Claves para crecer como matrimonio. Editorial AMAT.
  • Castillo, G. (2005). La camisa del casado feliz: el secreto de los matrimonios que funcionan. Amat Editorial.
  • Alarcón, R. (2017). Funcionamiento familiar y sus relaciones con la felicidad. Revista peruana de Psicología y trabajo social, 3(1), 61-74.
  • Núñez, B. (2007). Los secretos para un feliz matrimonio. Género y sexualidad en la segunda mitad del siglo XIX. Estudios de historia moderna y contemporánea de México, (33), 5-32. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid=S0185-26202007000100005&script=sci_abstract&tlng=en
  • Moreno Martín, F. (1999). La violencia en la pareja. Revista Panamericana de Salud Pública. https://scielosp.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1020-49891999000400008&lng=es&nrm=iso&tlng=es
  • Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2011). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writingshttp://www.escritosdepsicologia.es/descargas/revistas/vol4num1/vol4num1_5.pdf
  • Morón Gaspar, R. (2006). Terapia integral de pareja. EduPsykhé. https://doi.org/10.1109/CVPR.2013.167

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.