Seyahat Ederken Bebeğinize Nasıl Bakmalısınız?

Seyahat Ederken Bebeğinize Nasıl Bakmalısınız?

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2018

Yeni doğmuş bir bebekle seyahat etmek, özellikle de bebeğiniz çok küçükse hiç kolay bir iş değildir. Bebeğinizle birlikte bir geziye çıkmadan önce üç aya kadar beklemeniz gerekir, ancak bazen böyle bir seçeneğiniz olmayabilir. İşte bu durumda, seyahat ederken yeni doğanınıza dikkat etmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

Seyahat ederken bebeğinize nasıl bakmalısınız?

Bebeğinizi güvende tutun

Uçakla ya da diğer araçlarla seyahat ederken bebeğinizi beslemekten kaçınmaya çalışın çünkü çok fazla hareket çocuk için zararlı olabilir. Sersemleşebilir ve uçuş ortasında çocuğu beslerseniz, kulak ağrısı yaşayabilir.

Aynı zamanda bebeğinizi güneş ışığından korumalı, araç camlarındaki perdeleri kullanmalısınız. Uçak, tren veya otobüsle seyahat ediyorsanız, muhtemelen yolcular için bu tür perdeler olacaktır.

Seyahat sırasında bebeğinizin yaşayabileceği sorunlara müdahale edebilmek için yanınızda ateş düşürücü ağrı kesici, kolik ilacı, burun damlası, diş çıkarma jeli vb. gibi ilaçların bulunduğu bir ilk yardım çantası bulundurun.

Ayrıca bebeğinizin, ağırlığına ve yaşına uygun şekilde monte edilmiş bir araba koltuğuna oturduğundan emin olun. Emniyet kemerlerini doğru şekilde ayarlayın.

Seyahat eden bebek

Bebeğinizi beslemek için rahat bir yol bulun

Bebeğinizi beslemeye gelince, emzirme en iyi seçenektir. Herhangi bir ek ekipman kullanmanıza gerek yoktur ve bebeğinizi göğsünüze rahatça yaklaştırarak sütünüzü emzirebilirsiniz.

Bebeğinizi herhangi bir nedenden dolayı emziremiyorsanız ve biberon içinde formül sütünü kullanıyorsanız, bunu da yanınıza almanız önemlidir.

Hatta portatif bir şişe ısıtıcısı daha iyidir. Şişeyi kullanıldıktan sonra temiz tutmak için seyahat sterilizatörlerini şişe temizleyicileriyle de taşıyabilirsiniz.

Bebeğiniz katı yiyecekler yemeye başlamışsa , bebeğiniz için kavanozda yiyecekler hazırlayın. Onu en rahat şekilde beslemek için bir önlük, kap ve kaşık almayı unutmayın.

Bebek mendilleri de bebeğiniz yemek yedikten sonra olabilecek lekeleri veya kusmukları temizlemek için gerekli olacaktır. Zaten katı yiyecekler yiyorsa, bebeğinizin susuz kalmaması için yanınıza su almanız önemlidir.

Bebeğiyle seyahat eden anne


Bebeğinizi mutlu edin

Bebeğiniz yolculuğunuzun olduğu gün iyi dinlenmeli, bu yüzden bir gece önce yeterince uyku aldığından emin olun. Bir bebek arabası veya bebek taşıyıcı, özellikle bebeğiniz çok hareket ediyorsa, seyahatinizi daha rahat hale getirecektir.

Çıngıraklar, peluş hayvanlar, diş çıkarma halkaları ve diğer oyuncaklar da uzun bir yolculuk sırasında onu eğlendirmeye yardımcı olacaktır.

Bir manzara değişikliği de onu sakinleştirmeye yardımcı olabilir, bu yüzden uçakta ya da trende ayağa kalkıp yürümeye veya her iki saatte bir biraz dolaşmak için arabanızı durdurmaya çalışın.

İki saat oturduktan sonra, bebeğinizi bacaklarını hareket ettirme fırsatı vermek için güvenli bir yüzeye koyun. Yolculuk sırasında susuz kalmaması da çok önemlidir.

Bunlar, seyahat ederken bebeğinize iyi bakmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları. Kişisel hijyenine dikkat etmenin de çok önemli olduğunu unutmayın.

Bu nedenle, herhangi bir yerde kullanabileceğiniz bebek değiştirme masalarından alın ve gerektiğinde bebeğinizin bezini rahatça değiştirin. Kirli bir bezle çok uzun oturmasına izin vermeyin, çünkü bu rahatsızlığa neden olabilir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.