Teyze, Anne Yarısıdır

Teyze, Anne Yarısıdır

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2018

Teyzeler de en az anneleri kadar yeğenlerini sever ve önemser. Onlar, yeğenlerini sevgiyle kucaklayıp rahatlatan ve ellerinden geldiğince ebeveynlere yardımcı olan kişiler olarak ailenin en büyük destekçileridir.

Teyzelerin yeğenlerine karşı beslediği bu mutluluk ve macera dolu sevgi çok özeldir. Birlikte güven, haylazlık ve eğlence dolu olduğu kadar biraz da disiplinli bir arkadaşlık kurarlar.

Teyzeler ebeveynlere göre daha serbest olsalar da sınırları tedbirli ve özenli bir biçimde koymayı bilirler. Yeğenlerinin iyiliği ve güvenliği konusunda özen gösterirler.

Bütün bu yönleri ile yeğenler, teyzelerini ikinci anneleri gibi görür. Onlar için teyzeler hem birer arkadaş ve hem de koruyucudur.

İkinci Annem Bana Hikayeler Anlatır

anne oğul oynuyor

Teyzeler çoğu zaman ebeveynler ve çocuklar arasında dengeleyici bir rol oynar. İki tarafı da iyi tanıdıkları için onların bakış açısı tarafsız ve adildir.

Teyzeler aynı zamanda iyi birer hikaye anlatıcısıdır. Çocukluklarında kardeşleriyle olan neşeli ve güzel anıları hatırlayıp bunları sevgiyle yeğenlerine anlatırlar.

Teyzeler yeğenleri için anne yarısı gibidir çünkü ihtiyaçları olduğunda onlara iyi bir öğretmen ve destekçi olurlar. Yeğenleri onları iyi bir arkadaş ve sırdaş olarak görür. Teyzeler her zaman yeğenlerinin iyiliğini düşünür.

Sadece teyze bir annenin sıcaklığını verebilir, bir abla gibi sır tutar ve bir arkadaş gibi güzel anıları paylaşır.

Sağlıklı Çocuk Gelişiminde Teyzenin Rolü

Teyzelerin çocukların hayatı ve gelişimindeki rolü birçok açıdan önemlidir. Psikolojik olarak teyzelerin rolü bilinçaltı aile  yapısı açısından önemlidir.

Bilinçaltı Aile Yapısı, bilinçaltında daha önceden var olan aile bağlarından oluşur.

Psikolog Florencia del Rocio Lopez’e gore:

Aile sırlarımız, atalarımızla olan bağlarımız; söylenmemiş, kısmen söylenmiş ya da kısmen anlaşılmış, kısacası tecrübe ettiğimiz her şey bilinçaltı psikolojimizi oluşturur.”

Bebeğin Dünyaya Gelişi Her Şeyi Değiştirir

oğluyla uçak oynayan anne

Aileye yeni bir bireyin katılması herkesin hayatını değiştirir. Teyzeler ise yeğenlerini kendi çocuklarıymış gibi önemser ve kendilerini anne yarısı gibi hissederler.

Çoğu teyze, anne olmayı yeğenini kucağına aldığında öğrenir ve annelik içgüdülerini geliştiren bir his duyar.

Aileye bu yeni bireyin katılması ile teyzelerin tüm görev ve sorumlulukları değişir. Yeğenleri, teyzelerinin kardeşleriyle olan bağlarını daha da sıkılaştırır.

Aile arası bağlar teyzelerin yeğenlerine duyduğu sevgiyle birlikte daha da gelişir. Teyze, yeğeninin bakışlarında kaybolup şefkatiyle dolduğu an onun kendi çocuğu olmasını diler.

Çocuklar büyüdükçe bu bağ da büyümeye ve güçlenmeye devam eder. Onlar için teyzeler zamanla bir koruyucu olmaktan çıkar ve bir arkadaş haline gelir.

Teyzelerin Önemli Olduğunu Unutmayın

Teyzelerin ilgi ve sevgilerini yeğenleri ile paylaşabileceklerini unutmayın. Ebeveynler zaman bulamamaktan ve başka sebeplerden dolayı bunu her zaman yerine getiremeyebilir.

Bir makaleye göre jenerasyon farkı ve sevgilerini gösterme şekilleri farklı olmasına rağmen teyzeler ile yeğenleri arasındaki bağ, torunların büyükanne ve büyükbabalarıyla arasındaki ilişkiye benzerdir. 

Teyzeler ve cici anneler için çevrimiçi bir topluluk olan Savvy Auntie’nin kurucusu Melanie Notkin teyzelerin ebeveynlerle aynı sorumluluklara sahip olmadığından dolayı yeğenleri ile güçlü bir bağ kurduklarını savunur.

Ebeveynlerin çocuklarını eğitmeleri ve terbiye etmeleri gerekmektedir. Bu durum, teyze-yeğen ilişkileri ve aile-çocuk ilişkileri arasındaki en büyük farktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.