Tüm Anne ve Babaların Kurtulmak Zorunda Olduğu Kötü Alışkanlıklar

Tüm Anne ve Babaların Kurtulmak Zorunda Olduğu Kötü Alışkanlıklar

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2018

Hepimizin bazı kötü alışkanlıkları olduğu gerçeğini inkar etmek imkansızdır. Bu durum, sizin ilgilenip ilgilenmemeniz ya da özel bir durumda etrafınızda bulunan insanlarla olan ilişkilerinizden bağımsız olarak var olan bir durumdur. Bu yazımızda, çocukları ile sağlıklı bir ilişki kurmak isteyen ve onlara güzel bazı alışkanlıklar bırakmayı arzulayan her anne ve babanın kurtulması gereken kötü alışkanlıklardan bahsedeceğiz. 

Bu tür alışkanlıkların büyük bir kısmının aslında yanlış inançlara bağlı olarak geliştiğinin farkına varacaksınız. Her ne kadar bunları bir kenara bırakmak pek kolay bir iş olmasa da, ideal bir anne ya da baba olmak için bunlardan kurtulmak gereklidir. Peki bu başlık altında sayabileceğimiz alışkanlıkların neler olabileceğini merak ediyor musunuz? İşte size bahsettiğimiz kötü alışkanlıklar:

Anlamsız Duygusal Dramlar

Beklentilerinizle zıt bir durum ortaya çıktığında nasıl bir reaksiyon gösterirsiniz? Düşünün ki, ufaklık okul için bir şeyler alması gerektiğini unuttu, arabanız bir türlü çalışmadı ve siz de işe geç kaldınız?

Bu tür durumlarda morali bozulup ağlamaya başlayan insanlardan biri misiniz? Bu tür bir tepki, aşırıya kaçmadığınız ve sorunla yaşamaya devam etmediğiniz sürece oldukça normal bir tepki olacaktır. Eğer böyle davranırsanız, çocuğunuz sizin çeşitli problemlerle karşılaştığınızda ya da olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığınızda nasıl davranmanız gerektiğini bilmediğinizi düşünecektir. Daha sonra da sizi taklit edecektir.

Bu tür durumlarla başa çıkmak için takip edebileceğiniz iyi stratejilerden biri her soruna ayrı bir derece vermektir. Daha sonra eğer yapabiliyorsanız, ufaklıkla birlikte her probleme yönelik olarak ayrı ayrı çalışın.

Bu sayede çocuklarınız her problemin bir çözümü olduğunu öğrenecek ve takım çalışmasının nasıl olması gerektiğini anlayacaktır.

Duygularını Belli Etme, Çünkü Bu Bir “Zayıflık” Göstergesidir

Duyguları göstermek zayıflıktır

Duygularını belli etmenin bir zayıflık göstergesi olduğu inancı, genellikle erkeklerde görülen bir inanıştır. Bir baba olarak bunun hatalı bir düşünce olduğunu bilmeli ve çocuklarınızın sizin onları sevdiğinizi göstermenize ihtiyaç duyduklarının bilincinde olmalısınız. Tam tersine, bu davranış şeklinde hiçbir olumsuz taraf bulunmamaktadır.

Bu yapıya sahip anne ve babalara karşın, her zaman güvende ve mutlu olduklarını, hayatlarındaki her şeyin her zaman son derece yolunda gittiğini düşünen anne ve babalar da bulunmaktadır. Her iki türdeki örnekler de aslında olumsuz alışkanlıklar sınıfına girmektedir. Bu yüzden, anne ve babaların bu iki farklı özellikten de kurtulmaya çalışmaları gereklidir.

Çocuklarınıza karşı hissettiğiniz sevgiyi onlara ifade ederek ve onların günlük problemleri için endişe duyarak aslında onlarla daha yakın bir bağ oluşturmuş olursunuz. Elbette çocuklarınıza duyduğunuz hisleri onlara ifade etmek zorunda değilsiniz ancak partnerinizle birlikte onlara karşı daha dürüst olabilirsiniz.

Kimse sizden bir süper kahraman olmanızı beklemiyor. Onlara, size yardımcı olma ve ailenin diğer bireyleri ile birlikte sorumlulukları paylaşma fırsatını vermeniz gereklidir.

Aşırı Derecede Eleştiri

Çocuğunuzun yaptığı her hatayı son noktasına kadar analiz edip eleştiriyor musunuz? Aynı davranış şeklini kendinizin ve partnerinizin yaptığı hatalarda da gösteriyor musunuz? Sizin bu davranışı daha fazla gelişmek ve ilerlemek için yaptığınızı çok iyi anlıyoruz. Buradaki sorun ise eleştirinin çocuğunuzun güvenliğini sabote edebileceği gerçeğidir.

Çocuklar kendilerini korumak için sizi gözardı edebilir ya da savunmacı bir tutum takınabilir. En kötü senaryo ise çocuğun kendine olan güvenini yitirmesi ve bu konuyla ilgili sorunlar yaşaması olasılığıdır. Gelişmek ve ilerleme göstermek her zaman iyidir ancak mükemmeliyetçi olmaya çalışmayın.

Sürekli olarak kötü yönleri ve eksiklikleri görmek yerine iyi tarafları aramaya çalışın. Bir konuyu değerlendirdiğinizde hem olumlu hem de olumsuz yorumları aynı anda bulundurmaya özen gösterin. İşe yarayacak yönlere odaklanın ve gerek duyduğunuzda nasıl daha iyiye ulaşacağınıza yönelik olarak çocuklarınızla birlikte çalışın.

Bu şekilde çocuğunuz, kendisini değerli hissedecek ve sahip olduğu yeteneklerin farkına varmaya başlayacaktır. Ayrıca kendini geliştirmeye devam etme konusunda motive hissedecek ve kendine olan güvenini de koruma şansına sahip olacaktır. Bunların yanında, size her zaman güvenebileceğini de bilecektir.

Diğer Anne ve Babaları Yargılamak

Diğer anne ve babaları yargılamak

Anne ve baba olarak aşmanız gereken diğer bir kötü alışkanlık, çevrenizdeki diğer anne ve babaları eleştirmektir. Bunu başarmak aslında gerçekten zor olabilir çünkü kendi eğitim şeklimizin her zaman için en iyisi olduğuna inanırız. Konu çocuğun beslenmesi, eğitimi, cezalandırılması ya da ödüllendirilmesi gibi her ne olursa olsun, her anne ve babanın kendi seçimlerine saygı duymanız gerekir.

Benzer şekilde sizin gibi başka bir anne ve babanın bulunmadığını ve çocuğunuza benzer başka bir çocuk olmayacağını da aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bu yüzden, her anne ve babanın çocuklarının eğitimi için kendilerine özgü yöntemler geliştirmesi oldukça yaygın ve olumlu bir durumdur. Belki de sizin çocuğunuza uymayacak yöntemler başka çocuklarda işe yaramaktadır.

En kötü durumda, eğer diğer bir ebeveynin çocuklarını eğitim yönteminin gerçekten de çok kötü olduğunu görüyorsanız, size sormadıkları sürece kendi fikrinizi ifade etmeyin. Bu anne ve babalar sizin hayal bile edemeyeceğiniz birtakım zorluklar yaşıyor olabilirler. Bu durumda olumsuz bir eleştiri, içinde bulundukları şartlarda onlara hiç de yardımcı olmayacaktır.

Çocuklarınızın eğitim sürecinde önemli bir sorun olan kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun. Eğer bir alışkanlığın kötü olup olmadığı konusunda bir tereddüdünüz varsa, o durumda kendinize, bu davranışın çocuğunuzun kendine olan güvenine ya da güvenliğine zararı dokunup dokunmadığını sorun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.