Bebeğin İlk Doğum Günü Neden Kutlanır?

Bebeğin İlk Doğum Günü Neden Kutlanır?

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2018

Bebeğimiz ilk yaşını doldurduğunda, doğum gününün ne anlama geldiğinin ya da kendisi için hazırlanan partinin anlamının farkında olmadığını hepimiz biliriz. Yine de anne ve babalar için, çocuğun bu ilk doğum gününün en iyi şekilde kutlanması çok önemlidir.

Evin en küçük bireyinin ilk doğum günü için bir parti hazırlıklarının yapılması tüm aile için çok önemlidir. İlk doğum günü partisi, hem bebeğimizle ne kadar mutlu olduğumuzu ifade etmek, hem de sonraki yıllarda bu özel anı kutlamanın ne kadar harika bir şey olduğunu hatırlamak açısından çok değerli bir yere sahiptir.

Ancak bazı anneler ise bebeklerinin çok küçük olduğunu ve bu nedenle doğum günü partisini eğlenceli bulmayacaklarını, bu nedenle kendi doğum gününün kutlanmasından zevk alabileceği bir yaşa kadar beklenmesinin daha doğru olacağını düşünmektedirler.

Bu özel güne ilişkin ne yapılması gerektiğine elbette anneler olarak bizler karar vereceğiz. Ancak bu aşamada göz ardı edemeyeceğimiz önemli bir nokta, en azından küçük bir kek hazırlayarak ya da satın alarak ufaklığın ilk doğum gününün hiçbir şey yapmadan geçip gitmesine seyirci kalmamak olacaktır.

Şu anda büyük olasılıkla ilk doğum gününü kutlayıp kutlamama konusunda bir kararsızlık yaşıyorsunuz. Bu nedenle, şimdi bu doğum gününü kutlamanın olumlu ve olumsuz tarafları üzerinde biraz duralım.

İlk Doğum Gününü Kutlamanız Konusunda Sizi Motive Edecek Bazı Nedenler

ilk doğum günü
  • Bebeğinizi ilk gördüğünüz günün üzerinden tam bir yıl geçti. O halde bunu kutlayın! O sizin hayattaki en önemli amacınız ve bu yüzden doğum günü partisinin büyük bir kutlama, mutluluk dolu bir an ve ailenin bir araya gelmesi için eşsiz bir fırsat olması gerekir.
  • Eğer bebeğiniz henüz bir partiye katılmadıysa kendi doğum günü bunun için en ideal zaman olabilir. Elbette bu partide kendince eğlenecektir. Ayrıca dikkatini en fazla çekecek şey, partiye gelen ve birlikte oynayıp iletişime geçeceği çok sayıda çocuk olacaktır.
  • Bebeğin henüz çok küçük olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Ancak ilk doğum gününe ait anılar onun için çok özel bir yere sahip olacaktır. Çok sayıda fotoğraf ve video çekin! Büyüdüğü zaman size çok teşekkür edecektir.

Doğum günü partisinde bebeğinizin en çok hoşlanacağı aktiviteleri bulmaya çalışın. Özellikle bu ilk yaşında en çok zevk alacağı detayların bulunmasına dikkat etmeniz özel bir önem taşımaktadır.

Doğum günü kutlamasının sıradan ve normal bir parti şeklinde olması gerekmez. Bunun yerine bir plaja, havuza ya da dağa gezi düzenlemeyi de tercih edebilirsiniz. Burada temel düşünce, bebeğin o günün her zamankinden daha önemli bir gün olduğunu hissetmesini sağlamaktır.

Eğer Özel Bir Parti İle Kutlamamayı Tercih Ederseniz Unutmayın

oğlunu öpen anne
  • Küçük bir organizasyon yapın, bir kek kesin ve onun değişik duygular hissetmesini sağlayın. Bunun için size “minnettar olacaktır.” Her ne kadar bu yaptıklarınız ufak gibi gözükse de, o gün hem onun hem de anne ve babası için eşsiz bir gündür. Bu yüzden hepsi farklı ve özel bir şeyi hak etmektedir.
  • En yakın akrabalarınızı da davet edin. Bu şekilde, büyük bir parti düzenlemeden de bu özel anı onlarla birlikte paylaşma şansına sahip olursunuz.

Eğer Bebeğinizin İlk Doğum Gününü Kutlamaya Karar Verdiyseniz İşte Size Bazı Tavsiyeler

Ne yapmak istediğinize bağlı olarak aşağıda sıralanan seçeneklerden bazılarını tercih edebilirsiniz.

  • Eğer doğum günü organizasyonunu evinizde düzenlemeyi istiyorsanız, güzel bir masayı canlı renklerle dekore edin. Ayrıca üzerinde 1 rakamı bulunan büyük bir kek bulundurmayı da kesinlikle unutmamanız gerekir.
  • Çok yakın arkadaşlarınızı doğum gününe davet edin.
  • Bir parti vermeyi mi düşünüyorsunuz? O halde bu partinin bebeğinize odaklı olmasına dikkat edin. Onu mutlu edecek ve dikkatini çekecek detayları mutlaka bulundurun. Bunlara örnek olarak, palyaçolar, müzisyenler, dansçılar ya da animasyon yapan çeşitli karakterler gösterilebilir.
  • Onu bir seyahate mi çıkarmayı planlıyorsunuz? O halde neşe içerisinde vakit geçirebileceğiniz, eğlencenin hiç bitmediği yerleri tercih edin. Doğum günü pastanızı ve fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Ona, bu pastanın o gün onunla birlikte olan herkes için bir mutlu olma nedeni olduğunu öğretin.

Bebeğin ilk doğum gününü kutlamak için milyonlarca farklı seçeneğiniz olacaktır. Bu aşamada asıl önemli olan, hangi seçeneği tercih ettiğiniz değil, onunla birlikte bu özel günü mutlu bir biçimde paylaşma fırsatını kaçırmamaktır. Biz anneler olarak tüm bunları çocuklarımıza sağlamanın önemini çok iyi biliriz.

Artık tereddüt edecek bir durum kalmadığına göre, siz de bebeğinin ilk doğum gününü kutlayacak annelerden biri misiniz? En çok neyi istediğinize karar verin ve yaptığınız seçimi bebeğinizle birlikte dolu dolu yaşamaya özen gösterin. Unutmayın ki her yaş eşsiz ve bir daha tekrarlanmayacak anları beraberinde getirmektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.