Anne Olmak için En İyi Yaş Nedir?

Anne Olmak için En İyi Yaş Nedir?

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2019

Anne olmak için en iyi yaş konusu bazen rahatsızlık verici bir konu olabilir. Başlarken, annenin rahminde bir insan yaratmayı oluşturan karmaşık durumun çoğunlukla farkında olmayız.

Bu konuya hala yeni bir bilgi olarak yaklaşıyoruz ve bilimsel ilerlemeler ortaya çıkıyor.

Hamilelik dönemi hem biyolojik hem de duygusal açılardan varolan en ilgi çekici ve hayret uyandırıcı konulardan biridir. Bu gerçek göz önünde bulundurulduğunda son dönemlerde yapılan çalışmaların anne olmak için en iyi yaşı belirlemeye odaklanması bizi şaşırtmamalı.

Aşağıda yaş ve annelikle alakalı bazı ilginç bilgileri gözden geçireceğiz.

Her zaman bildiklerimiz

Geçmişte genel tavsiye kadınların bir an önce çocuk sahibi olmaları yönündeydi. Aslında kadınlar bunu yapabildikleri ilk andan itibaren ve eğer istiyorlarsa çocuk sahibi olmaları yönünde cesaretlendirilmiştir.

Yıllar içerisinde anneliğe dair yaş standartları kültür ve coğrafi bölgeye göre değişiklik göstermiştir. Yine de, bir süredir fizyolojik açıdan, kadınların aşağı yukarı 24 ila 25 yaşlarındayken en doğurgan zamanlarında oldukları tahmin edilmektedir. Bu dönemde hamilelik olasılığı ortalama %20 daha yüksektir.

Yaşın ilerlemesiyle hamile kalma oranı düşer. Otuzlu yaşların başlarındayken bir kadının hamile kalma oranı %15’lerdedir ve 35 yaşından sonra bu olasılık %8’lere düşmektedir. 40 yaşını doldurduktan sonra maalesef ki bu oran %2’ye düşmektedir.

Artık daha ileri yaşlarda hamile kalmak mümkün olsa da hem anne hem de çocuk için üstüne çalışılmaya değer riskler bulunmaktadır. Anne olmaya karar verdiğinizde istatistikleri aklınızda tutun.

40 yaş neden anne olmak için en iyi yaş değildir?

Günümüzde kadınlar sadece evleri ve aileleriyle kendilerini sınırlandırmamaktadır. Gittikçe daha fazla sayıda kadın çalışmaktadır ve çocuk sahibi olmak daha düşük bir öncelik olarak görülmektedir. Bu yüzden birçok kadın çocuk sahibi olmayı sonraki bir tarihe ertelemektedir.

Hatta iyi bir iş ve istikrarlı bir kariyer sahibi olmak, özellikle anne olmak gibi büyük bir karar vermeden önce ulaşmanız gereken yeni hedeflerdir. Bu da anneliğin hafife alınacak bir karar olmadığını gösterir.

Annelik, gelecekteki çocuk için sadece ona bakmayı değil aynı zamanda aile ve iş hayatını nasıl dengeleyeceğini de bilmeyi içeren bir sorumluluk gerektirir. Birçok kadının anne olmadan önce beklemeyi tercih etmesinin sebebi de budur. Maalesef ki geç bir hamilelik komplikasyonlara yol açabilir ve bu komplikasyonlar sadece hamilelik aşamasında ortaya çıkmaz.

Geç bir hamilelikte ortaya çıkabilecek komplikasyonlar

Annenin yaşı ilerledikçe daha da sık karşılaşılan Down sendromu gibi bir dizi genetik anormallik söz konusudur. Bu, yaşlanan hücrelerin bazen doğru bölünememesinden ötürü gerçekleşebilir.

Düşük gerçekleşmesi veya doğum esnasında komplikasyonlar gerçekleşmesi de mümkündür.

emekleme

Yüksek tansiyonu veya diyabet olan kadınlar kanama veya plasentayla ilgili komplikasyonlar yaşayabilir. Eğer hamilelikten önce bu hastalıklardan muzdarip değilseniz bile Gestasyonel Diyabet veya tansiyonda yükselmeyle karşılaşabilirsiniz.

Eğer 40 yaşından sonra hamile kalmaya karar verirseniz aile hekiminiz ve jinekologunuzdan yardım ve bilgi istemeniz iyi bir fikir olacaktır. Her vakayı ayrı bir biçimde inceleyecekler ve size en iyi nasıl tavsiye verebileceklerini bileceklerdir.

Hamile kalmak için en iyi yaş nedir?

Son yıllarda yapılan araştırmalar göre İspanya’daki hamile kadınların ortalama yaşı 32’dir. Bu, 30’lu yaşların aşırı genç ve aşırı yaşlı arasında olmasından ötürüdür.

20’li yaşlarında genç kadınlar dünyaya bir bebek getirmek için kendilerini fazla toy hissederler. Deneyim edinmelilerdir, yeni insanlarla tanışmalılardır ve istikrarlı bir partner bulmalılardır.

Öte yandan 40’lı yaşlarında hamileliğin risklerinden endişe duyarlar. 30’lu yaşlar bu nedenle İspanyol kadınlarının büyük bir çoğunluğu için ideal yaştır.

O yaşta istikrarlı bir kariyer ve partnere sahip olmak daha yaygındır ve bu dönem, yaşamın daha erken dönemlerine oranla tamamen farklı olan yeni bir olgunluk getirir.

Annelik kişisel bir karardır

anne olmak icin en iyi yaş

Karar ne olursa olsun, anne olmak için en iyi yaş her kadının kendi kararıdır. Her insan kendisi için en iyisini ve hayatı için en mantıklı olacak kararı bilir.

Oldukça genç bir yaşta anneliğe hazır olan kadınlar vardır, bazı kadınlar ise çok sonraya kadar o annelik içgüdüsünü hissetmezler.

Eğer aklınızda sorular varsa arkadaşlarınız ve ailenizin yanı sıra uzmanlara danışmaktan çekinmeyin. Ayrıca benzer deneyimler edinmiş insanlarla da konuşabilirsiniz. Çoğunlukla oldukça yardımcı olurlar.

Neyi seçtiğiniz önemli değildir, önemli olan ilgili bilgilere ulaşabiliyor olmanızdır. Anne olmak için en iyi yaş bu görevi üstlenmeye hazır olduğunuzu hissettiğiniz herhangi bir zaman olabilir.

Bir bebek oldukça fazla sevgi ve şevkat ister ve işin aslı bu durum herhangi bir hazırlığa gerek duymaz.

İlginizi çekebilir ...
Anne Olmak Bir Zorunluluk Değil, Bir Seçimdir
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Anne Olmak Bir Zorunluluk Değil, Bir Seçimdir

Kendimiz ve isteklerimiz ile yakından ilgilenip, çocuklarımızla nasıl bir hayat yaşatmak istediğimizi düşünmemiz çok önemlidir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.