Doğal Doğuma Nasıl Hazırlanılır?

Doğal Doğuma Nasıl Hazırlanılır?

Son Güncelleme: 29 Ekim, 2018

Doğru ve yararlı bilgi toplamak doğal doğuma hazırlanırken yapmanız gereken ilk şeydir.

İyi bilgilenmiş olmak size pek çok fayda sağlayacaktır. Örneğin elde ettiğiniz bilgiler sayesinde çocuğunuzu dünyaya getirmek adına bir doğum planı kurgulayabilirsiniz.

Doğum planınızı doğumda size eşlik edecek olan doğum koçu, ebe ya da sağlık personeli ile beraber hazırlamalısınız.

Doğumu gerçekleştireceğiniz sağlık kurumu ya da merkezinin elindeki imkanları göz önünde bulundurmalısınız. Bu yaklaşımınız kafanızı rahatlatacağı gibi aynı zamanda da en önemli anınızda size eşlik edecek profesyoneller ile aranızdaki iletişimi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Her doğumun eşsiz ve bir diğeri ile karşılaştırılmaz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Doğal doğumu başarı ile gerçekleştirebilmek adına elinizdeki tüm seçenekleri biliyor olmanız önemlidir.

Doğum yapacağınız yerdeki koşullar ve beklentileriniz ile en uyumlu yardımı alabilmek için mümkün olduğunca çok soru sorun.

Doğum süreci çok derin duyguların yaşandığı bir zaman dilimidir. Süreç ile ilgili önceden elde edeceğiniz her bilgi doğum sırasında doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıda, doğal doğuma hazırlanırken aklınızda tutmanız gereken bazı önerileri derledik.

Doğumda size eşlik edecek kişileri doğru seçin

Doğal Doğum

Doğal doğuma hazırlanırken çevrenizde doğru insanların olması iyi bir şeydir. Doğum anında saygı ile davranmayı bilen insanlar bulmaya çalışın.

Bu insanların size karşı kibar olmaları yeterli değildir. Aynı zamanda sizin istek, tercih ve beklentilerinize de saygı göstermelidirler. Etrafınızdaki insanlara güvenebileceğinizi bilmek süreç boyunca daha rahat ve sakin olmanızı sağlar.

Aslına bakarsınız sağlık personelleri ve ebeler de doğumda anneye eşlik eden kişilerin güvenilir olmasının doğumda çok büyük etkisi olduğunu ifade ediyorlar. Güvenilir insanlar ile gerçekleştirilen doğumlarda kullanılan ağrı kesicilerin, doğum aygıtlarının sayısında azalma olurken annenin sezaryen olma ihtimali de düşürülüyor. Ve tüm gelişmeler neticesinde de annenin beklentisi tatmin edilebiliyor.

Doğum esnasında yanınızda ailenizden ya da yakın çevrenizden güvenilir birinin olması size kendinizi güvende hissettirken kasılmalar sebebi ile hissettiğiniz acıya tahammül etmenizi ve neticesinde de daha kolay bir şekilde doğal doğum gerçekleştirmenizi sağlar.

Doğru eşlikçi, doğumda size yardım eder, cesaretlendirir ve ihtiyacınız olan güveni verir.

Konu hakkında yapılan çalışmalar doğumda bir ebe ya da doğum koçunun varlığının birçok faydası olduğunu göstermektedir. Örneğin bu uzmanların doğumda hazır bulunması vajinal doğum ihtimalini arttırmaktadır.

Vajinal doğum, doğumu tetikleyen ilaç ya da teknikler kullanılmadan gerçekleştirilen doğum türüdür. Bu doğum şeklinde epidural anestezi ve epizyotomi (doğum esnasında anüs ile vajina arasında kesi yapılarak doğumun kolaylaştırılması) ihtimali azalırken forseps (doğum kaşığı) kullanımı da düşer.

Doğumda bir ebe ya da doğum koçunuzun olması bebeğinizi başarı ile memeden emzirme ihtimalinizi arttırır. Ayrıca doğum koçları ve ebeler doğum esnasında size kendinizi kontrol edebilme gücünü sağlarlar.

“Kültürümüzde bir sır saklıyoruz. Bu sır, doğumun acı verici bir tecrübe olması değil kadınların ne kadar güçlü olduğudur.”

-Laura Stavoe Harm-

Doğal doğum ile ilgili genel detaylar

Doğal Doğum

Bebeğinizi dünyaya doğal doğum ile getirmeye hazırlanmak aynı zamanda kendinize de iyi bakmak anlamına gelmektedir. Bunun ile birlikte aşağıda sıraladığımız konularda özen göstermeniz gerektiği anlamını da içermektedir:

Konum

Doğal doğumun gerçekleştirileceği en ideal yer kapalı kapılar arkasında size mahremiyet sağlayan yerdir. Bu kapının arkasında size katılacak olan kişiler sadece uzman doğum personeli ve sizin seçtiğiniz eşlikçi yakınınızdır.

Doğum yapacağınız oda sizin için hoş ve samimi bir özel alan olmalıdır. Oda ılık bir sıcaklığa ve ayarlanabilir, kademeli bir ışık sistemine sahip olmalıdır.

İlgi ve dikkat

Doğum süreci boyunca müstakbel anne üzerinde sürekli bir ilgi ve dikkat bulunmalıdır. Doğumu bekleyen kadın sadece kendi isteği ile ve çok kısa süreli olarak yalnız bırakılabilir.

Hareket edebilme ve rahatlık

Vajinal açılmanın beklenmesi doğal doğumun ilk aşamasıdır. Uzmanlar bu aşama esnasında illa da yatar pozisyonda olmanız gerekmediğini söylemektedirler. Aslına bakarsanız vajinal açılmanın beklendiği bu zaman dilimini en iyi şekilde geçirmenin yolu kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyona sokmaktır çünkü doğumun bu evresi bazen çok uzun sürebilmektedir.

Bu aşamada su ya da meyve suyu gibi sıvılar almanın faydası olur. Az miktarda glikoz (üzüm şekeri) içeren ve ketozisi (bedendeki keton birikimlerinin çoğalmasını) engelleyen sporcu içecekleri de iyi birer seçenektirler. Doğum esnasında çaydan ve kafein içeren meşrubatlardan uzak durmalısınız.

Acı ve ağrı yönetimi

Bebeğin rahimden çıktığı anda annenin hissettiği acının kontrolü ya da yönetimi ile ilgili geliştirilen pek çok teknik bulunmaktadır. Bu konuda ideal olan doğumda size eşlik eden kişilerin acınızı azaltmak adına isteklerinizi karşılamalarıdır.

Doğumun bu evresinde sizi en rahat hissettiren pozisyonda konumlanıyor olmanız önemlidir. Sağlık uzmanlarının doğum esnasında sırt üstü yatmaktan kaçınılması gerektiğini söylüyor olmaları sizi şaşırtabilir.

Oturma, çömelme ya da ayakta durma gibi dikey pozisyonlar ile yan tarafınızın üzerine yatmak gibi yanal pozisyonlar bebeğin rahimden çıkış sürecini kısaltırlar.

Birçok kadın el ve dizlerinin üzerinde durdukları pozisyonu doğumda en rahat ettikleri pozisyon olarak anlatmışlardır. Bu pozisyondayken aşağı sırt bölgelerindeki ağrının ve doğum sonrası perineal (anüs ile jenital bölge arasındaki yumuşak bölüm) acıların azaldığını söylemektedirler.

Doğum sırasında yanınızda bulunan aile bireyleri ya da arkadaşlar da aynı uzman personel gibi çok önemlidirler.

Yapılan sayısız araştırma devamlı olarak profesyonel destek gören kadınların vajinal doğum yapma olasılıklarının çoğaldığını göstermektedir. Profesyonel destek alan kadınlar anestezi, doğum ekipmanı ya da sezaryene daha az ihtiyaç duymaktadırlar.

Yazımızda bahsettiğimiz ayrıntıları dikkate alarak mutlu ve huzurlu bir doğal doğumu siz de deneyimleyebilirsiniz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.