Erkek Çocuk Doğurmak, Kız Çocuk Doğurmaktan Daha Sancılıdır

Erkek Çocuk Doğurmak, Kız Çocuk Doğurmaktan Daha Sancılıdır

Son Güncelleme: 12 Nisan, 2018

Bir bilimsel çalışma gösteriyor ki bir erkek çocuk doğurmak, bir kız çocuk doğurmaktan daha sancılıdır. Uzmanların ne dediğini görelim.

Normal doğum, bir kadının hayatında yaşayabileceği en güzel deneyimlerden biridir. Esas olarak acı verici bir deneyim olarak akıllarda yer edinmesine rağmen, doğum yapmak bundan çok daha fazlasıdır.

Kuşkusuz, bir erkek ya da bir kız çocuğu doğurmak arasındaki farkların ne olduğu gibi konularda bazı şüphelerinizin vardır.

Pediatrik Araştırma dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Granada San Cecilio Klinik Hastanesi ve Granada Üniversitesi’nden (UGR) bir araştırmacı ekibi tarafından yapılan bir araştırma sonucu gösteriyor ki, bebeğin cinsiyeti doğum anında yaşayacaklarınızı etkileyen bir faktör olabilir.

Araştırma, 56 sağlıklı hamile kadından oluşan bir grup üzerinde yapıldı.

Araştırma sonucuna göre, erkek bebek doğumlarının daha sancılı geçtiği görüldü. Bu fenomen, kızların strese daha iyi tepki vermesinden kaynaklanmaktadır.

Kızların erkek bebeklere oranla daha iyi bir antioksidan savunması vardır ve bu da hücre zarlarına daha az oksidatif hasar verilmesi demektir.

Bir anne için ise bu, daha düşük bir inflamasyon seviyesi ve daha az sancı hissettikleri bir doğum anlamına gelir.

Bilim adamları 56 sağlıklı hamile kadını değerlendirdi. Bu 56 kadın, 27 prens ve 29 küçük prenses dünyaya getirdi.

Kadınlar doğum yaptıktan sonra doktorlar, kız doğuran annelerin biyomoleküllerine daha az hasar verilmiş olduğunu buldular.

Bu çalışma, bu türden bir sonuca ulaşmış ilk çalışmadır.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, sadece inflamasyon problemi bulunan kişiler üzerinde yürütülmüştür. Bununla birlikte, bu çalışma, bebeklerin anneleri üzerindeki etkilerine de odaklanmaktadır.

Bir kız doğurmak daha az agresif sonuçlara yol açar

kostüm giymiş bebek ve annesi

Javier Diaz Castro ve Julio Jose Ochoa Herrera, UGR Fizyoloji Bölümü’nde çalışan ana araştırmacılardı. Onlar analizlerinin, yeni doğanların cinsiyetinin; olası risk faktörleri, yaşam beklentisi ve hastalıkların gelişimi ve bunların yansımaları üzerinde ilginç bir çalışma alanı oluşturduğu konusunda ısrar ediyorlar.

Evin prensleri, prenseslerden nasıl daha farklı olabilir?

Bu uzman grubu tarafından yapılan araştırmaya göre, kızlar doğum sırasında daha olgunlaşmış enzimatik sistemlere sahiptir. Bu, hücre hasarını önleyen bir bariyer oluşturur. Aynı zamanda hücresel metabolizmayı da optimize eder.

Başka bir deyişle, prensesler ve anneleri, doğumdan dolayı oluşan agrezyonu daha etkili bir şekilde geçiştirirler. Bu nedenle, hissedilen sancı karşı cinste olduğu kadar yoğun değildir.

Doğum yapmak ağrı ile eş anlamlı değildir.

haritaya bakan anne ve çocuğu

Birçok hamile kadın, doğal olarak doğum yapma korkusunu barındırır, çünkü diğer annelerin deneyimlerine odaklanırlar.

Doğum, özellikle doğum öncesinde size rehberlik edebilecek kişilere sahip olduğunuzda ve onların tavsiyelerini aldığınızda, sancı ile eş anlamlı olmak zorunda değildir.

Doğum sancılarını yönetmek açısından nefes alıp verme şekli önemli bir faktördür

Bir doğum koçunun varlığı bebeğinizle daha huzurlu ve güzel bir kavuşma yaşamanızı sağlayacak başka bir yardımcı unsurdur.

İnanılmaz konsantrasyon egzersizleri, fiziksel hareketler ve nefes egzersizleri sayesinde, bu deneyimi korkular ya da şüpheler olmadan daha farklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Buna ek olarak, vücudunuz gerekli acıyı sakin bir şekilde atlatmanıza izin verecek şekilde çalışacaktır. Kuşkusuz, sancıların zirve yaptığı zamanlar da olacak, ama vücudunuz bu anları sakin bir şekilde atlatacaktır.

Vücut bunu, endorfin ve ensefalin salgılayarak yapar. Bunlar huzursuzluk hissini engellemekten sorumlu olan hormonlardır.

Yapabilirsiniz!

Bir anne adayı olarak, muhtemelen doğum yapmaktan çok korkuyorsunuz. Bununla ilgili binlerce hikaye duydunuz ve hepsi sancılardan bahsediyor.

Ancak, bunun doğal bir işlem olduğunu ve bu sürecin size gerçek mutluluğu bulacağınız o ana götüreceğini unutmayın.

Bebeğiniz için hissettiğiniz sevgi, doğduğunu gördüğünüzde inanılmaz bir şekilde artacaktır. Hayatınızın hediyesinin sebep olduğu bu süreci yaşamaya değer.

Doğuracağınız bu canlı, masumiyet ve saflığın ürünüdür. Hiçbir şeyden korkmayın. Siz ve çocuğunuz, zamanı geldiğinde tam olarak ne yapacağınızı bileceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.