Doğumdan Sonra Çin'in Ben wa Topları Neden ve Nasıl Kullanılır?

Doğumdan Sonra Çin'in Ben wa Topları Neden ve Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2018

Doğumdan sonra başarılı bir toparlanma dönemi geçirmek için Ben Wa toplarını kullanmanızı öneririz. Nasıl kullanılabileceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Doğumdan sonra, bir kadının vücudu birçok farklı değişim yaşar. Birçok durumda, hamilelik sırasında pelvis bölgesindeki kaslar zayıflar.

Başka sorunların ortaya çıkmasına engel olmak için bu kasları düzeltmek önemlidir.

Doğumun vücudunuzda yol açtığı bu sorunları çözmenin birçok yolu var

Dokuz aylık hamilelik ve vajinal doğum pelvis kaslarına önemli derecede baskı yapan iki durumdur.

Vajinal doğum, pelvis tabanınızdaki kasların kasılmasına ve esnemesine sebep olarak bu kasları zayıflatır ve zedeler.  Pelvis tabanınız idrar kesenizi, rahminizi ve rektumunuzu tutan kaslardan oluşur.

Pelvis tabanının zayıflamasının en yaygın sonuçları şunlardır:

 • İdrarını tutamama.
 • Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık
 • Rahim düşmesi: İdrar kesesi, rahim ve rektum gibi organların sarkması.
Karın Bölgesi

Doğumdan sonra pelvis bölgenizi güçlendirmenin yollarından biri Ben Wa topları kullanmaktır. 

Ben Wa topları, hem kas kontrolünü yeniden kazanmak ve hem de yukarıda bahsedilen sorunlara engel olmak için faydalı araçlardır.

Doğumdan sonra Ben Wa toplarını kullanmanın iyileştirici işlevi

Bu toplar vajinanızın içine pelvik taban(levator ani) kaslarının arkasına yerleştirilen iki hafif toptan oluşur. Başka bir deyişle, bu toplar tamponun yerleştirildiği yere yerleştirilir.

Bu mükemmel bir yoldur.  Topları vajinanıza yerleştirmek pelvis kaslarınızın pasif şekilde kasılmasını sağlar.

Bunları sürekli olarak kullanırsanız, vücudunuzun bu bölgesi daha güçlü olacaktır.

Ben Wa topları neden kullanılmalı?

Ben Wa toplarını kullanmak için en uygun zamanı belirlemek için jinekoloğunuza ya da doğum uzmanınıza danışmak her zaman en iyi yoldur.

Her doğumun kendine özgü olduğunu unutmayın, bu yüzden kendi durumunuza uygun hareket etmek önemlidir. Genel bir kural olarak, bunun için, doğumdan sonra en az 40 gün beklemelisiniz.

Ben Wa topları nasıl kullanılır?

Ben Wa toplarını ilk defa kullanmadan önce,  kullanım talimatlarını dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Bu prosedür oldukça basittir ve üç adımdan oluşur:

 • Topları yerleştirmeden önce, nötr bir sabunla yıkayın. Ardından ilk topu yerleştirmeden önce bölgeye kayganlaştırıcı uygulayın.
 • Vajinanıza topları yerleştirin – bunu yaparken sizin için en rahat olan pozisyona geçin. Topları, sonradan çıkartmak için ipi dışarıda bırakarak tampon yerleştirir gibi yerleştirmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra yerleştirdiğiniz toplarla ayağa kalkın ve yürüyün. Bu hareketten dolayı toplar düşmeye meyleder. Vücudunuz topları içeride tutmaya çalıştıkça bu kasın kasılmasına yol açar.
 • Önce sadece bir topla birkaç dakika süreyle deneyin. Sonra süreç alışkanlık haline gelene kadar kademe kademe bu süreyi uzatın.
 • Egzersizi bu şekilde sürdüremiyorsanız uzanarak da yapabilirsiniz. Bu pozisyonda da pelvis kaslarınız kasılır.
ben wa topları

Topları içeride tutamıyorsanız muayene için jinekoloğunuza gidin. Bir sağlık uzmanından tedavi süreciyle ilgili tavsiye almalısınız.

Nasıl seçilir ve nereden alınır?

Piyasada pek çok çeşit Ben Wa topları bulunuyor; bu yüzden farklı boylarda ve farklı malzemelerden yapılmış toplar arasından bir seçim yapabilirsiniz. Tercihen, bu topların herhangi bir alerjik reaksiyon riskine karşı hipoalerjenik silikondan yapılmış olmaları gerekir.

Ben Wa toplarını almak için en iyi yer eczanelerdir. Bu şekilde gerekli sağlık kontrollerinden geçtiğinden emin olabilirsiniz.

Ben Wa toplarını kullanmanın avantajları

Bu pelvis bölgesinin düzenli olarak kullanılmasının birçok faydası vardır:

 • Doğumdan sonra pelvis tabanını güçlendirir. Bu alanın güçlenmesi idrar tutamamayı ve bununla ilgili sorunları kontrol altına almanıza yardımcı olur.
 • Kayganlaşmayı arttırır; bu daha iyi cinsel ilişkiler için yararlıdır.
 • Basit bir çözümdür, kullanması ve bulması kolaydır. Nispeten uygun fiyata satın alabilirsiniz ve uzun süre dayanır.

Sonuç

Pelvis organlarını destekleyen kasların zayıflaması doğumun birçok kadını etkileyen en yaygın sonuçlarından biridir. Bu kas zayıflamasının sonucunda genel olarak bu organlar sarkar ve idrar tutamama sorunu ortaya çıkar.

Yine de her zaman için akıllıca olan, herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka jinekoloğunuza danışmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aukee P, Immonen  P, The effect of home biofeedback training on stress incontinence.
 • Kegel, A.H. Progressive resistance exercise in the functional restoration of the perineal muscles. Am. J. Obstet.Gynaecol. (1948) 527-535
 • Pardo E; Rotem R; Glinter H; Erenberg M; Yahav L; Yohay Z; Yohay D; Weintraub AY. Recovery from pelvic floor dysfunction symptoms in the postpartum is associated with the duration of the second stage of labor. Arch Gynecol Obstet. doi: 10.1007/s00404-019-05173-1.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.