Doğumdan Sonra Formunuzu Geri Kazanmak İçin İpuçları

Doğumdan Sonra Formunuzu Geri Kazanmak İçin İpuçları

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2018

Eğer küçük bebeğinizin doğumundan sonra, eski formunuzu geri kazanmak istiyorsanız, fazla endişe etmenize gerek yok. Sadece biraz sabırlı olmanız lazım. Ayrıca bazı belli talimatları takip etmeniz gerekiyor.

Bebeğin ağırlığı vücudunuzda toplanmaya başladığı andan itibaren, doğumdan sonra bu kiloları nasıl vereceğinizle ilgili endişe duymaya başlarsınız.

Bu yüzden, hamile kalmadan önceki formunuzu geri kazanmanız için birkaç ipucu bir araya getirdik.

Öncelikle, kilo vererek eski formunuza geri kavuşmak istemeniz gayet doğal bir durumdur. Öte yandan, kendinize biraz izin verin! Vücudunuz daha yeni bir insanı dünyaya getirdi ve iyileşmek için zamana ihtiyacı olacak.

Eğer bu sürece nasıl başlayacağınızı tam bilmiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını takip edin. Sonuçların ne kadar hızlı geldiğini görünce çok şaşıracaksınız.

Doğumdan sonra eski formunuzu geri kazanmak için ipuçları

Biraz sabır ve tahammülle, aşağıdaki ipuçları, hamile kalmadan önceki formunuza dönmenize yardımcı olacak:

1. Bol miktarda su için

Bazen vücut susuzluk ile açlık hissini birbirine karıştırabilir. Emziriyor olsanız da olmasanız da su içmek kilo vermek ve iyileşmek için olmazsa olmazdır.

Eğer acıktığınızı düşünüyorsanız, önce bir ya da iki bardak soğuk su içmeyi deneyin. Birkaç dakika bekledikten sonra gerçekten aç olup olmadığınıza karar verin.

Bunu yapmak, gereksiz kalori tüketmenizi önlemiş olur. Ayrıca vücudunuzun hidrasyonunu da sağlar.

2. Stresi azaltın

Uyku, beslenme ve hormonlar, stresle başa çıkmada hayati rol oynar. Bu yüzden bu bileşenler bir kadının sağlıklı olmasında çok önemlidir. Stres seviyesini düşük tutmak, hamilelikten sonra kilo vermeyi kolaylaştırır.

Bu bağlamda, vücudunuzun sesini dinlemeniz gerekir. Günlük alışkanlıklarınıza bir bakın ve büyük gelişmeler görmek için nerelerde küçük değişiklikler yapmaya başlayabileceğinize karar verin.

emziren anne

3. Şekerleme yapın

Yeterince uyumak kilo vermeye yardımcı olur. Yeni doğan bebeğinizin sebep olduğu gibi bozuk uyku döngüleri, metabolik sisteminizde değişikliklere sebep olabilir.

Bebeğiniz her uyuduğunda siz de şekerleme yapın. Bu sayede uzun vadede uyku bozukluğu geliştirmenin önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca, uyumak, enerji seviyenizi ve iştahınızı kontrol altında tutmanıza da yardımcı olur.

“Bir çocuk doğduğunda bir anne de doğmuş olur. Kadın zaten var olsa da anne yoktur. Bir anne kesinlikle yeni bir varlıktır.”
–Bhagwan Shree Rajneesh–

4. Sağlıklı beslenin

Eğer doğumdan sonra eski fiziğinize kavuşmak istiyorsanız, boş kalorisi olan meşrubat ve cips gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Bazı gıda gruplarını tamamen eleyen yeni moda diyetleri uygulamaktan da kaçınmalısınız.

Aksine, diyetinize, yalın proteinler, tam tahıllar, taze meyveler, sebzeler ve düşük yağlı süt ürünlerini dahil edin.

5. Emzirmek

Emzirmek, bolca kalori yakmanızı sağlayabilir. Yani aslında kadınlar aldıkları kalori miktarını artırabilir ve yine de sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilirler.

Emzirmeyi bıraktığınız ya da emzirme sıklığını azalttığınız andan itibaren aldığınız kalori miktarı da azalmalıdır.

6. Hareket edin

Yeni anne olan çoğu kişi o kadar uykusuz ve yorgun hisseder ki egzersiz yapmayı düşünmek bile istemez.

Doğum yaptıktan sonra, evinizin içinde yürüyüş yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız ve yürümek kanamanızı artırmıyorsa, sonraki gün yürüyüş miktarınızı biraz daha artırabilirsiniz.

Bir kadının bedeni, doğumdan en az 6 hafta sonrasına kadar egzersiz yapmaya hazır değildir. 6 hafta sonra, yeni anneler, hafta 3 kez 20-30 dakika kardiyovasküler egzersiz yapmaya başlayabilirler.

pembe spor eşyaları

7. Egzersiz

Doğum yaptıktan sonra, eski formunuzu geri kazanmak için kalori yakmanız gereklidir. Bunu yapabilmek için, hafif kardiyovasküler egzersiz yapabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkın ya da başka bir düzenli fiziksel aktivite yapın. Bu sırada kalp atışlarınızın aşamalı olarak artmasına dikkat edin.

Egzersiz yapmak, fazla kilo almanıza engel olacaktır. Ayrıca kas kütlenizi belirli bir düzeyde tutmanıza da yardımcı olur. Egzersiz yapmak doğumdan sonra yaşadığınız bazı ağrıları gidermenize de yardım edebilir.

Egzersiz yaparken dikkatli olmanız gerekir. Fazla hırslı bir şekilde egzersiz yapmak uzun vadeli sonuçları sabote edebilir.  Bu yüzden, aşamalı olarak artırma yoluyla yapılması önemlidir.

Sonuç olarak, doğumdan önceki formunuza geri dönmek için yukarıdaki ipuçlarını uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Pozitif ve motive olmak bu süreci kolaylaştırmanızı sağlayacak !


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Poti JM., Braga B., Qin B., Ultra processed food intake and obesity: what really matters for health processing or nutrient content? Curr Obes Rep, 2017. 6 (4): 420-431.
  • Wewege M., Berg R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.