Hamilelikte mide bulantıları bebeğin cinsiyeti hakkında ipuçları verebilir

Hamilelikte mide bulantıları bebeğin cinsiyeti hakkında ipuçları verebilir
Hamilelikte mide bulantıları bebeğin cinsiyeti hakkında ipuçları verebilir

Son Güncelleme: 04 Nisan, 2018

Bebeğin cinsiyetini belli edebilen ipuçları ve semptomlar hakkında farklı inanışlar mevcuttur. Bu bilgiler bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, birçok hamile kadın için referans niteliği taşımaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı, hamileliğin ilk evresinde görülen bir özelliktir ve genelde, bütün hamile kadınlar için geçerli olmasa da, dördüncü aydan itibaren (12-16 hafta) sona ermektedir. Ayrıca, bu durum ilk kez hamile kalan kadınlarda daha yaygındır.

Mide bulantısı kusma habercisi olan ancak her zaman bununla sonuçlanmayan hoş olmayan bir histir. Genel olarak, bu his ağız bölgesinden başlayıp boğaza kadar uzanmaktadır.

Hamilelik sırasında görülen normal bir semptomdur, bu nedenle büyük bir sorun olarak görülmemelidir. Hamilelik sırasında mide bulantısı kesinlikle can sıkıcı bir durumdur ve günün herhangi bir anında yaşanabileceği için günlük rutinlerin önüne geçebilir.

Sebepleri

 • Kabızlık
 • Psikolojik faktörler.
 • Plasentanın boyutu.
 • Yüksek östrojen seviyeleri.
 • Düşük B vitamini seviyeleri.
 • İnsan koryonik gonadotropin (GCH) seviyeleri.

Hamilelikte mide bulantısı genelde plasenta tarafından salgılanan HCG hormonu ile ilişkilendirilse de, bu durumun tek sebebi olduğunu söyleyemeyiz. Dikkat! Bu, bir kadının hamile olup olmadığını öğrenmek için ölçülen hormonla aynı hormondur.

Hamile kadınların %50 ila %80’i mide bulantısı yaşıyor.

hamile karnına büyüteç tutan kadın

Risk faktörleri

 • Stres
 • Endişe
 • İlk kez hamile kalanlar
 • Baş ağrısı / Migren
 • Gastrointestinal hastalık geçmişi
 • Koku ve aromalara karşı hassasiyet

Bazı çalışmalar Helicobacter pylori bakterisi kapmış kadınların hamilelik sırasında mide bulantısı yaşama ihtimallerinin yüksek olduğu hipotezini savunuyor. Ancak, hamilelik sırasında mide bulantısının sadece bir sebepten değil birçok faktör nedeniyle oluştuğu düşünüldüğü için, bu sadece bir spekülasyon.

Mide bulantıları hakkında yaygın inanışlar

 • Eğer hamilelik sırasında çok fazla mide bulantısı şikayeti varsa, kız doğacaktır.
 • Eğer bulantılar hafifse, erkek doğacaktır.

Mide bulantısı bebeğin cinsiyetini ele mi veriyor?

Geçtiğimiz sıralarda, büyük bir denek grubunda (yaklaşık 2 milyon hamile kadın) yapılan bir araştırmada, İsveçli bilim adamları hamilelik sırasında sabahları kusma ve mide bulantısı şikayeti olan kadınların bir kız çocuğuna sahip olduklarını keşfettiler.

Bu sonuca testlerinin sonuçları analiz edildikten sonra ulaşıldı. Buna göre, çalışılan vakaların %56’sında hamileliklerinin ilk 3 ayında mide bulantısı yaşayanlar bir kız bebek doğurdu. Daha hafif bir hamilelik yaşayan kadınlar ise erkek bebek doğurdu.

New York, Columbia Üniversitesi’nde yapılan bu çalışma, 12 haftadan uzun bir süre boyunca günde 24 saat boyunca geçmeyen bir mide bulantısı rahatsızlığı olan hyperemesis gravidarum yaşayan kadınlara refere etmekte.

ultrason görüntüsü ve emzik

Rutin kontrollerin yanı sıra, mide bulantısının bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi verdiği düşünülüyor. Bunun kesin bir kanıtı olmasa da, bu bağlamda daha fazla bilgi sağlamak için araştırmalar sürmekte.

Şimdilik, bebeğin cinsiyetini öğrenmenin en güvenilir yolu, ultrason taraması, amniyosentez veya plasenta duvarından alınan hücrelerle koryonik virüs numunesidir. Bu son iki test, fetüsün cinsiyetle ilgili bir risk altında olup olmadığına karar vermek için yapılır.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için kullanılan en yaygın yöntem ultrason taramasıdır.

Şunu da unutmamak gerekir ki, cinsiyetinin görülmesine izin vermeyen bebekler de vardır, çünkü tarama sırasında bulundukları pozisyon genital bölgelerinin görülmesini engeller. Genel olarak, bebeğin cinsiyetini en çok saklayan pozisyon tamamen sırt üstü yattığı pozisyondur.

Hamilelik sırasında aşırı mide bulantısı

Hyperemesis gravidarum rahatsızlığı olan kadınlar, hamilelik sırasında aşırı mide bulantısı ve kusma durumu yaşarlar. Bu, vücut ağırlıklarının %5’ine mal olabilir ve hatta vücudun susuz kalması nedeniyle hastaneye yatırılmalarını dahi gerektirebilir.

Her türlü hamilelikte gerçekleşebilmesine rağmen, hyperemesis gravidarum en çok ikiz bekleyen kadınlarda görülmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.