Hamileliklerdeki Fetal Hıçkırıklar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fetal (fetüse ait) hıçkırıklar karnınızdaki bebeğinizin henüz gelişmemiş diyaframındaki kasılmalar nedeni ile oluşurlar.
Hamileliklerdeki Fetal Hıçkırıklar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2018

Bu makalemizde sizlere fetal hıçkırıklar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Karnımızın içinde hissettiğimiz o küçük tekmelemeler ve hareketlenmeler ile anne ve bebek arasındaki o eşsiz bağ kuvvetlenmeye başlar. Bunun ile birlikte karnımızdaki bebeğimizin hıçkırdığını duyduğumuzda zaman zaman endişeye kapılırız. Bu hıçkırıkların hangi neden ile gerçekleştiklerini ya da bir fetüsün hıçkırmasının normal olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Fetal hıçkırık normal bir şey midir?

Hamileyken karnınızdaki bebeğinizin hıçkırmasında paniklemenizi gerektirecek herhangi bir olumsuz durum yoktur. Rahimdeki bebeğin hıçkırması gelişiminin doğal sürecinin bir parçasıdır.

Bu nedenle de başlıktaki sorumuzun cevabı: “Evet, fetal hıçkırık tamamen normal bir şeydir.” Bu hıçkırıklar birkaç dakika içerisinde sonlanabileceği gibi bazen de yarım saat süresince devam edebilirler.

Bilmeniz ve aklınızda tutmanız gereken en önemli şey bu hıçkırıkların bebeğinize zarar vermediğidir. Hatta bunun da ötesinde birçok sağlık uzmanı fetal hıçkırığın bebeğin gelişimde iyi bir belirti olduğunu düşünür.

Bebeğimiz karnımızda büyüdüğü ve gelişmeye devam ettiği için diyaframı zaman zaman kasılarak hıçkırığa neden olur.

Diğer bir deyiş ile hıçkırığa diyaframda oluşan bir spazm neden olur. Göğüs boşluğu ile karın bölgesini birbirinden ayıran diyafram, kasılıp gevşeyerek solunuma yardımcı olan bir kastır.

Hıçkırmak, diyaframın egzersiz yapma biçimidir diyebiliriz. Hıçkırık, diyaframın bebeğin doğduktan sonraki rahim dışı solunuma hazırlanmasıdır.

Karnınızdaki bebeğinizin akciğerlerinin amniyotik sıvı ile dolu olduğunu ve doğuma kadar da tam anlamı ile çalışmadığını unutmayın.

Bu amniyotik sıvı bebeğinizin akciğerlerine sürekli giriş ve çıkış yaparak kasılmasına (ve hıçkırık üretmesine) neden olurken aynı zamanda da bu organları gelecekteki solunum görevlerine hazırlar.

bebek bekleyen gebe kadın

Fetal hıçkırık ne zaman fark edilir?

Karnınızdaki bebeğin hıçkırıklarını hamileliğinizin son üç aylık döneminde daha çok fark edersiniz. Fetal hıçkırıkların hamileliğin önceki dönemlerinde de oluşup oluşmadığı bilinmemektedir.

Hamileyken bebeğiniz hıçkırdığında karnınızın içinden gelen bir dizi ritmik ama çok hafif vuruş hissedeceksiniz ve karnınızı tekmelemesi ile arasındaki farkı anlayacaksınız.

Fetal hıçkırığın işlevi

Karnınızdaki bebeğinizin deneyimlediği bu küçük spazmlar gelişiminin bir parçasıdırlar. Uzmanlara göre hıçkırmanın çeşitli faydaları vardır:

  • Hıçkırmak, bebeği rahim dışındaki solunumuna hazırlar. Daha önce de bahsettiğimiz gibi diyafram solunuma yardımcı olan bir kastır ve bu kasın kasılması sebebi ile de hıçkırık oluşur.
  • Fetal hıçkırıklar bebeğinizin sinir sisteminin gelişimi ile de bağlantılıdır.
  • Hıçkırmanın bebeğin yutkunma ve emme gibi motor becerileri ile de ilgisi vardır. Bebeğin doğduktan sonraki emme yetisinin, anne memesinden emdiği sütün akciğerlerine gitmemesi açısından çok önemi vardır.
  • Bebeğinizin diyaframının sergilediği kasılmalar kalp atışlarının düzenlenmesine de yardımcı olurlar.

Fetal hıçkırık nasıl engellenir

Hamilelikte yaşanılan birçok durum engellenebilir ya da en azından azaltılabilirken fetal hıçkırık engellenemez. Diğer bir deyişle bebeğinizin hıçkırdığını hissettiğinizde yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Fetal hıçkırığın tamamen normal ve hatta sağlıklı bir durum olduğunu, bu durumun bebeğiniz için herhangi bir tehlike arz etmediğini unutmayın.

Birçok bebek doğduktan sonra da solunum sistemlerinin rahim dışındaki hayata uyum sağlamaya çalışmasından dolayı hıçkırmaya devam eder.

fetal hıçkırık

Endişelenmeli miyim?

Fetal hıçkırıkları garip ve hatta bazen de rahatsız edici bulabilirsiniz. Bunun ile birlikte normal şartlarda bu durumdan rahatsız olup doktora gitmenize gerek yoktur.

Ama fetal hıçkırıklar saatler ya da günler boyu devam ederse kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde hamileliğinizin normal seyrinde devam ettiğinden ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin bir şekilde rahatlayabilirsiniz.

“Fetal hıçkırığın tamamen normal ve hatta sağlıklı bir durum olduğunu, bu durumun bebeğiniz için herhangi bir tehlike arz etmediğini unutmayın.”

Eğer karnınızdaki bebeğinizin hıçkırdığını fark ederseniz yaşadığınız anın keyfini çıkarın. Sakin bir şekilde bir köşeye oturup ellerinizi karnınızın üzerine koyun ve bebeğiniz ile aranızdaki bağı hissedin.

Karnınızda hıçkıran bebeğinizi hissedebilmek bebeğin babası ve diğer aile üyeleriniz için de çok değerli bir fırsat olacaktır.

Artık fetal hıçkırığın nedenlerini bildiğinize göre rahatlayıp olayın keyfini çıkarabilirsiniz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.