Hamilelikte Cinselliğin Keyfini Çıkarın!

Hamilelikte Cinselliğin Keyfini Çıkarın!

Son Güncelleme: 06 Ocak, 2019

Hamile olmanız hayatınızı bir kenara bırakmanız ve o hayatın keyiflerinden faydalanmamanız anlamına gelmemektedir. Hamile olan kişinin normal cinsel hayatını devam ettirmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir olgudur. Deneyin ve keyfini çıkarın!

Hamilelikte yaşanılan tüm fiziksel ve hormonsal değişiklikler ile bu dönemdeki cinsellik üzerine sıralanan efsanelere rağmen birçok uzman ve doktor hastalarına normal cinsel hayatlarını devam ettirmelerini tavsiye ediyor.

Uzmanlar, hamilelikteki cinselliğe sadece yüksek riskli hamileliklerde ve taraflardan birinin insanlar ile yakınlaşmaması gereken herhangi bir sağlık problemi olduğu durumlarda fazladan özen göstermek gerektiğini belirtiyorlar.

Partneriniz ile “aşk yapmanız” vücudunuzun “aşk hormonu” olarak adlandırılan oksitosin salgılamasını sağlar. Oksitosin hormonu vücutta bir rahatlama sağlarken aynı zamanda da kişiye kendisini iyi hissettirir.

Cinselliğin bir diğer faydası da kişinin özsaygısını arttırmasıdır. Cinsellik kadında istendiği duygusunu uyandırır, ki bu da hissettiği güven duygusunu arttırır. Hissedilen bu iki duygu, vücudunda bir sürü değişiklik yaşayan bir kadın için çok önemlidir.

Hamilelikte yaşanılan cinselliğin bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Rahim boynu kalın bir zar ile kaplıdır ve her ne kadar yaşanılan orgazm rahimde hafif kasılmalara neden olsa da bu kasılmaların bebeğe hiçbir zararı olmaz.

Bu bilgilere ek olarak, cinsellik sırasında çiftin birbirine ilettiği sevgi duygusu fetüsün gelişimi için çok faydalıdır.

Hamilelik süresince cinsel arzu

hamile kadın ve eşi

Hamileliğin ilk aylarındaki bulantı krizleri ve her hamile kadının yaşadığı dönemsel sorunlar ya da rahatsızlıklar neticesinde genellik ile cinsel dürtü azalır. Bu dönemde, cinsel arzunuzun azalması ya da yok olmasının nedenlerini partneriniz ile paylaşın.

Hamileliğin son zamanlarında kişinin cinsel arzuları tükenmişlik duygusundan, alınan kilolardan ya da doğumun yaklaşmasının getirdiği endişe ve stres hissinden dolayı etkilenebilir.

Hamileliklerinde cinsel dürtülerinin artmasını deneyimleyen kadınlar vardır. Bazı kadınlar hamileliklerinde, hamilelik öncesi hayatlarına göre daha tutkulu olup daha sık cinsellik yaşamak isterler. Bu dönemlerinde daha yoğun orgazmlar deneyimleyebilirler.

Cinsellik vasıtası ile bulaşan hastalıklara karşı dikkatli olun

Kadınlar, hamilelik süresince idrar yolları enfeksiyonu gibi üreme organları rahatsızlıklarına karşı daha duyarlıdırlar.

Bu tarz rahatsızlıkları önlemek adına kişisel temizliğinize her zamankinden daha çok dikkat edin ve partnerinizden de kendisine aynı özeni göstermesini isteyin. Herhangi bir rahatsızlık ya da terslik hissederseniz mutlaka doktorunuza danışın.

Eğer düzenli bir ilişki içerisinde değilseniz ve muhtemel partnerlerinizin sağlık durumları ile ilgili bir bilgi sahibi değilseniz hem kendinizi hem de bebeğinizi riske atmamak adına kendinizi frenlemeniz daha doğru olacaktır.

hamile karısını öpen adam

Hamilelikte tercih edebileceğiniz pozisyonlar

Hamilelik esnasında bazı pozisyonlar rahatsız edici olabilirler. Örnek olarak, karnın büyümesi misyoner pozisyonuna engel teşkil edebilir.

İşte bu nedenle “aşk” yaparken yeni ve heyecan verici yollar bulmak adına yaratıcılık kullanılması tavsiye edilir. Cinsel oyunlar, oral seks ve uzun ön sevişmelerin tümü zevk almak için denenebilecek yollardır. Hamilelik süresince fiziksel durumunuzu rahatsız etmeyecek yeni pozisyonlar deneyebilirsiniz.

  •  Cinsel eylem esnasında partnerinizin kucağına oturup kontrolü ele alın. Bu pozisyonda cinsel eylemin ritmi sizin elinizde olacaktır. Aynı zamanda bu pozisyon hamilelik nedeni ile büyüyen karnınızı partnerinizin karın bölgesine koyabilmenizi ve rahat etmenizi sağlayacaktır. Kolayca hareket edebildiğinizi fark edeceksiniz.
  • Yana yatar pozisyonda cinsel eylem içerisinde olmak da hoşunuza gidebilecek bir diğer yoldur. Bir tarafınıza doğru yan yatıp sırtınızı partnerinize dayayın. Bu pozisyonda az da olsa bir “rahat edememe” riski vardır. Bu pozisyonun bir diğer çeşidi el ve dizlerinizin üzerinde durmanız ya da elleriniz duvarda durmanız olabilir.
  • Cinsellikten keyif almayı ve duyarlılığınızı korumayı unutmayın. Tüm seks oyuncakları ve iç çamaşırı çeşitleri sizin ve partnerinizin alacağınız keyfi arttırmak adına kullanılabilecek seçeneklerdir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Arbués, E. R., & León, M. R. (2013). Características y evolución del patrón sexual de la mujer embarazada. Enfermería Global, 12(4), 362-370. https://revistas.um.es/eglobal/article/view/eglobal.12.4.181521
  • Byrd JE, Hyde JS, DeLamater JD, Plant EA. (1998). Sexuality during pregnancy and the year postpartum. J Fam Pract. 1998 Oct; 47(4):305-8.
  • González Labrador, I., & Miyar Pieiga, E. (2001). Sexualidad femenina durante la gestación. Revista cubana de medicina general integral, 17(5), 497-501. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000500015
  • Richard P. (1984). Sexualidad durante el embarazo. Clin Obstet Ginecol Norteam 1984;3:904-16.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.