Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Bu yazımızda hamilelik ve lazer epilasyon hakkındaki şüpheleri gidereceğiz. Hamileyken lazer epilasyon yapılabilir mi?
Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Son Güncelleme: 24 Nisan, 2019

Güzellik amacıyla yapılan bazı uygulamalar hamileyken tavsiye edilmez. Epilasyon da bunlardan bir tanesidir. Daha önce hiç hamilelikte lazer epilasyon yaptırmanın mümkün olup olmadığını merak etmiş miydiniz?

Lazer epilasyon nedir?

Lazerin doğrudan cilde uygulanmasıyla kıl köklerinin zayıfladığı yönteme lazer epilasyon denir. İncelen kökler kılların dökülmesine yardımcı olur.

Lazer epilasyonun fetüsün gelişimine bir zararı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Lazer, fetüs gelişimine müdahelede bulunmadan yalnızca cildin dış kısmını etkiler.

bacak epilasyonu

Uzmanlar ne söylüyor?

Uzmanlar, hamileyken lazer epilasyon uygulanmasını önermiyor. Hamilelikte herhangi bir ışığa, radyasyona veya elektrik akımına maruz kalmak iyi bir fikir olarak düşünülmüyor.

Bu durumda, vücutta meydana gelen her türlü değişikliği göz önünde bulundurmak gerekir. Bu değişimler cildin lazeri reddetmesine yol açabilir ve ciltte birtakım reaksiyonlar meydana gelir.

Hamilelikte lazer epilasyon uygulanması, varis damarlarının oluşma riskini artırır. Bunun sebebi kılcal damarların çatlaması ve cildin tahriş olmasıdır.

Hamile kadının cildi çok hassas olduğundan, lazer yanıklara sebep olabilir ve bu yanıklar sonradan yara izlerine dönüşür.

Bu, hormonal değişikliklerle bir araya geldiğinde ciltteki pigmentasyonu ve koyu renkli noktaların görünümünü artırır.

Lazer epilasyon, hamilelikte önerilmeyen tek yöntem değildir. Ağda veya epilasyon kremleri de hamileyken önerilmemektedir çünkü içerisindeki kimyasal maddeler hamile kişinin cildinde yan etkilere yol açabilir. Yaralar ve yanık izleri bunlara örnektir.

Epilasyon için hangi yöntem kullanılmalıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ötürü, hamileyken en uygun yöntem jilet kullanmaktır. En az invasiv olan yöntem budur ve sadece cildin yüzeyine etki eder.

Lazer epilasyona tekrar ne zaman başlanabilir?

Bu, bir daha asla lazer epilasyon yaptıramayacağınız anlamına gelmez. Bebeğiniz doğduktan sonra, endişelenmeden tekrar lazer epilasyona başlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, emzirdiğiniz sürece vücudunuzun üst kısmına lazer epilasyon uygulamaktan kaçının. Özellikle koltuk altları ve göğüs bölgesi konusunda dikkatli olmalısınız. Vücudunuzun geri kalan kısmına lazer epilasyon yaptırabilirsiniz.

hamilelikte lazer epilasyon

Eğer bebeğinizi tek tip besliyorsanız, doğumdan sonraki altı ayın sonunda lazer epilasyona başlayabilirsiniz. Bu sayede vücudunuz hormon seviyelerini eski haline getirmek ve cilt reaksiyonlarından kaçınmak için gereken zamana sahip olur.

Bunun yanı sıra, kıllar hamilelikte kalınlaşır ancak bebek doğduktan sonra dökülür.

Gördüğünüz gibi, hamileyken lazer epilasyon yaptırmak tavsiye edilmediği için farklı yöntemlere yönelmeniz gerekmektedir. Böylece kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını riske atan faktörlerden uzak durabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Hamilelikte Cilt Kaşıntısının Nedenleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamilelikte Cilt Kaşıntısının Nedenleri

Hamilelikte cilt kaşıntısı çok farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Ancak çoğu durum zararsızdır ve hamilelik sonrasında kaybolacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.