Kız Çocuğu Doğurmak Daha Mı Kolaydır?

Kız Çocuğu Doğurmak Daha Mı Kolaydır?

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2018

Yakın tarihli bir bilimsel çalışmada, bir bebeğin cinsiyetinin doğum esnasındaki ağrıyı etkileyebileceği görülmüştür. Özellikle, kız çocuğu doğurmanın erkek çocuklarına göre daha kolay ve az sancılı olabileceği keşfedilmiştir.

Doğum süreci kadınlarda ve de bebeklerde çok fazla stres yaratabilir. İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre, kız ve erkek çocuğu doğurmanın bazı farkları vardır.

Çalışma, Granada Üniversitesi’nden San Cecilio Klinik Hastanesi ile birlikte bir grup araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. 50’den fazla doğum üzerinde çalışmışlar ve yaptıkları analizler çeşitli sonuçlara varmalarını sağlamıştır.

Bugüne kadar, buna benzer başka bir çalışma yoktu, çünkü diğer bütün çalışmalar sadece yetişkinlerdeki oksidatif stres ve enflamasyonu ele almaktaydı.

Bu, Avrupa’da yapılan ve anneler ile çocukların doğum öncesi dönemde yaşadıkları stresi değerlendiren ilk çalışmadır. Yeni doğmuş bebeklerin gelişiminde oksidatif stresle başa çıkma yollarını ortaya koymaktadır.

Bu çalışma, erkek çocuk ve kız çocuk dünyaya getirmek arasındaki farkın belirlenmesinde öncü olup 56 gebe kadın incelenmiştir. Bu kadınlardan 29’u kız, geri kalanı ise erkek çocuk bekliyordu.

Yenidoğan kızlar ve anneleri, doğumun getirdiği hasar ve yorgunlukla daha etkili bir şekilde başa çıkabilmektedir ve bu, yeni doğan bebeğin cinsiyeti, oksidatif süreç ve enflamatuar sinyalleme arasında açık bir ilişkiyi ortaya koymaktadır.

Çimde yatan kız çocuk

Araştırmacılar, kız çocuğu doğuran annelerin majör biyomoleküllerinin daha az zarar gördüğünü ve vücutlarının daha büyük bir antioksidan savunmasına sahip olduğunu görmüştür.

Kız çocuğu dünyaya getirmek

Çalışma, doğum sırasında daha az enflamatuar bir süreç yaşandığını, ayrıca yenidoğan kız bebeklerde daha düşük proinflamatuar interlökin düzeyleri gözlemlendiğini göstermiştir.

Kızların annelerinin de vücutlarında daha büyük miktarda antioksidan vardır ve bu onları daha rahat bir şekilde doğum yapmaya hazırlar.

Doğum yapmak en büyük başarınız olmalı, en büyük korkunuz değil.

-Jane Weideman-

Kızları bekleyen kadınların hücre zarlarında daha fazla antioksidan vardır, bu yüzden daha iyi hazırlanırlar ve kasılmalar ile doğum sırasında daha az hasar görürler.

Başka bir deyişle: bir kızın doğumu anne için daha az agresiftir ve bu nedenle bebek daha az iltihapla doğar.

Örneğin, bir kadın kız doğurduğu zaman daha az acı yaşadıysa o zaman stres seviyesi, erkek bekleyen kadınlarınkinden daha düşük olacaktır.

Yeni araştırmalar

Araştırmacılar şöyle açıklıyor: “Bu, bebeğin cinsiyetine çeşitli fonksiyonel bozukluklar için bir risk faktörü olarak odaklanan, yaşam beklentisi ve gelecekteki yaşamlarında patolojilerin gelişimi üzerine önemli etkilerle ilgi çekici bir araştırma alanı sunuyor.”

Doğumdan sonra, oksidatif stres analizi ve inflamatuar sinyallemenin değerlendirilmesi için damar ve umbilikal kord arterinden kan örnekleri alındı.

Koz çocuk doğurmak

Sonuçlar, kızlarda oksidatif stres ve inflamasyonun erkeklere göre daha iyi olduğunu, çünkü doğumda daha olgun enzimatik sistemlere sahip olduklarını gösterdi.

Bu, hücresel hasarı sınırlar ve hücresel metabolizmayı geliştirir, bu nedenle yenidoğanın cinsiyeti, yalnızca doğum sürecini değil, aynı zamanda gelecekteki patolojilerin gelişimini de etkileyen bir faktör olarak kabul edilir.

Kızlar daha olgun bir enzim sistemine sahip oldukları için, doğum anı ile daha iyi başa çıkabilirler ve yaşamlarının ilk günlerinde ortaya çıkabilecek problemler karşısında daha güçlüdürler.

Bu nedenle, yeni doğmuş bir bebeğin cinsiyeti sadece annenin doğum yapma sürecine nasıl baktığını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bebeklerin anne karnı dışındaki ortamla başa çıkma biçimini de etkiler.

Bu nedenle, yeni doğan kızların yaşam beklentisi yenidoğan erkeklerden daha yüksektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.