Okumanın Güzelliği: Gençler İçin En Güzel 8 Kitap

Okumanın Güzelliği: Gençler İçin En Güzel 8 Kitap

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Okumak eğitimin en temel parçasıdır. Yetişkinlerin küçük yaştan çocuklara aşılaması gereken bir alışkanlıktır ve ergenlik döneminde de bu alışkanlığın devam etmesi gerekmektedir. Bu yazımızda edebiyatın büyüleyici dünyasının anahtarı olarak ergenlik dönemindeki çocuklarınıza armağan edebileceğiniz bazı kitaplardan bahsedeceğiz.

Gençlerin okuma keyfini çıkarmasına izin veren çok çeşitli kitaplar var, bu harika bir hediye. Gençler için en iyi sekiz kitaptan oluşan bir liste.
Bu yaşlardaki gençler, okudukları şey hakkında tutkulu ve bir kitabın içeriği daha kritik. Hatta bazıları kendi çalışmalarını genç yaşlardan itibaren yazmaya başlıyor.

Bir kitap okumak her zaman iyi bir fikirdir. Ancak iyi bir kitap seçmek için kitabın argümanlarıyla ilgili bir şey bilmek önemlidir.

Pek çok kitap, bir etki yaratacak ve okuyucunun ömrünü değiştirecek bir şey sunuyor.

Gençlere, beğenilerine, ilgi alanlarına ve isteklerine göre çok sayıda mükemmel kitap var.

Aşağıda, gençlere en iyi kitapları vermeleri ve okumaya yönelik bir aşk geliştirmelerine yardımcı olacak birkaç öneri verilmiştir.

Gençler için en iyi 8 kitap

1. Bayan Basil E. Frankweiler’ın Karışık Dosyaları’ndan

Bu anlatı esas olarak Claudia’nın ilginç bir macerası hakkında. Claudia ve erkek kardeşi, ebeveynlerinin onları takdir etmesini sağlamak için evlerinden ayrılmaya karar verir.

Kaçmaya başladığında, maceraları New York’ta Metropolitan Sanat Müzesi’nde başlıyor.

Müzede, meraklarını yansıtan bir heykel keşfederler. Heykelin tarihine olan hayranlıklarını, bu sanat eserinin eski sahibi olan gizemli Bayan Basil E. Frankweiler’e ulaşmalarını sağlar.

2. Süper iyi Günler (The Curious Incident of the Dog in the Night-Time)

Asperger Sendromlu 15 yaşındaki bir çocuk olan Christopher Boone, babasıyla yaşamaktadır. Annesi ölmüştür.

Christopher iyi bir öğrencidir ve matematikte mükemmel becerilere sahiptir. Dahası, olağanüstü bir belleği vardır.

Bununla birlikte, iletişim ve diğer özellikler konusunda ciddi sorunları vardır. Örneğin, kahverengi veya sarıdan nefret eder. Diğerleri ona dokunduğunda öfkelenir.

Christopher komşusunun dövülerek öldürülmüş köpeğini bulunca bir profesör onu olayla ilgili yazmaya teşvik eder. Christopher köpeği kimin öldürdüğünü bulmak için işe koyulur.

Sherlock Holmes stili dedektif çalışmasında çok sayıda sürpriz keşfeder. İz, onu beklenmedik şeylere götürür.

kitap okuyan genç


3. Vereceğiniz En Önemli 6 Karar

Bu edebi eser, bir dizi sorumluluğu veya kararları ele almak için dünya çapında gençlerin gerçek hayat hikayelerini kullanmaktadır.

Kitabın başrol oyuncuları, çoğu genç gibi, ebeveynlerinin yetkisi altında yaşamaktadır..

Ancak zamanla gençler kendi kararlarını almayı öğrenirler. İyi ya da kötü, seçimleri onları bir yolculuğa çıkarır ve artık onlar dümendedir.

Bu kitap, gençlere ergenlik dönemi ve sonrasında karşılaştıkları en önemli kararların birçoğu hakkında değerli bilgiler sunmaktadır.

4. Dune

Dune, bilim kurguyu seven gençler için ideal bir seçimdir. Kitap okuyucuyu başka bir gezegene, Arrakis’e bir yolculuğa çıkarır.

Arrakis öne çıkıyor çünkü evrenin tek Melanj kaynağıdır. Kitaba göre melanj, insan kapasitesini indirilemeyen seviyelere çıkaran bir baharattır. Evrenin en önemli maddesi olarak kabul edilir.

Bütün aileler melanj toplamaya adamıştır kendilerini. Ancak açgözlülük ve hırs, gezegenin sakinleri arasında ihanet üretmeye başlar.

Bir dizi etkinlikle, romanın ana karakteri zalim Arrakis çölünde terkediliyor. Orada, geri dönüp adalet aramak ve hayatta kalmak için mücadele etmeli.

Gençler bu ödüllü romanı okudukça, siyaset, din, ekoloji, teknoloji ve insan duygularının çok katmanlı etkileşimlerini keşfedecekler.

5. Savolta davası hakkındaki gerçek

E duardo Mendoza tarafından yazılan bu ergen edebiyatı, çözülmesi gereken başka bir durum sunuyor.

Kitap, okuyucuyu 20. yüzyılın başlarında İspanya’nın büyük kentlerinden Barselona şehrine götürüyor.

Orada, Javier Miranda adında çok genç bir avukat, elitist iş dünyasının iktidar mücadelelerinde kendini bulur. Javier bir şeyi çok çabuk öğrenir: Kimse iddia ettikleri kişi değildir.

6. Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana (Something Wicked This Way Comes)

Bu kitap iki farklı türün özelliklerini ele alıyor: Korku ve fantezi. Hikaye Ekim ayında yaşanıyor.

Kahramanlar 13 yaşındaki komşu çocuklar Jim Nightshade ve William Halloway, tamamen sıradan, olaysız bir hayat yaşamaktaydı.

Bir gün, gezici bir karnaval şehre gelir ve bazı garip şeyler olmaya başlar. Bu kabus gibi olaylar, kahramanlarımızı korkuyla yüzleşmeye davet eder.

köpeğiyle kitap okuyan kız

7. Kafka ve Gezgin Bebek

Kitaba göre, yazar Franz Kafka ölümünden bir yıl önce çok sıradışı bir tecrübe yaşamıştı.

Bir gün, Berlin’deki Steglitz Parkı’nda dolaşırken, genç bir kıza rastladı. Bebeğini kaybetmiş olduğu için durmadan ağlıyordu kız.

Metamorfoz’un yazarı Kafka, çocuğu sakinleştirmek için, ilginç bir hikaye uydurdu. Küçük kıza bebeğinin aslında kaybolmadığını söyledi. Aksine, o sadece bir geziye çıkmıştı.

Ertesi gün Kafka postacı kılığında parka gelerek bir mektup getirdi. Bu geceden sonraki üç hafta boyunca Franz bir dizi mektup yazdı ve hepsini kıza teslim etti.

O mektuplarda, bu tuhaf bebeğin serüvenini, dünyanın uzak köşelerine seyahat ettiğini anlattı.

8. Görünmez Adam

Griffin adındaki bir bilim adamı, araştırma ve soruşturmaya ayrılan yılları harcadıktan sonra görünmezlik iksirini bulur.

Kendini görünmez kılmayı başarır. Ancak, deneyinin etkilerini tersine çeviremez.

Daha sonra tuhaf davranışları ve korkunç görünümü ile kasabasında terör estirmeye başlar.

İşte asıl macera burada başlar. Griffin son olarak eski “arkadaşı” olan Dr. Kemp’la karşılaşır. Kemp Griffin’in sırrını bilir ve ona yardım edip etmeyeceğine karar vermek zorundadır.

“Çok okuyan ve çok yürüyen, ilerler ve çok şey bilir”
–Miguel de Cervantes Saavedra–

Çocuklar, çocukluk döneminde okuma keyfini çıkarmaya başlamalıdır. Çocuk büyüdükçe ve ergenliğe ulaştığında, bu iyi alışkanlık daha da büyüyecek ve hayat boyu sürecek bir tutku haline gelecektir.

Bir gencin ilgisini uyandırmak için doğru literatürü seçmek biraz zor olabilir. Genç akıllara hitap eden kaliteli bir anlatı seçmek önemlidir.

Bir kitabın eğitici ve biçimlendirici yönleri de akılda tutulması gereken bir şeydir.

Kitapçıya tekrar gittiğinizde bu listeyi hazırda bulundurun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Konigsburg, E. L. (2016). Los archivos secretos de la Sr. Basil E. Frankweiler. Palabra.
  • Haddon, M. (2016). El curioso incidente del perro a medianoche. Salamandra.
  • Covey, S. (2013). Las 6 decisiones más importantes de tu vida. Palabra.
  • Herbert, F. (2019). Dune. Nova.
  • Mendoza, E. (ed. 2016). La verdad sobre el caso Savolta. Booket.
  • Bradbury, R. (ed. 2019). La feria de las tinieblas. Planeta.
  • Sierra i Fabra, J. (2019). Kafka y la muñeca viajera. Siruela.
  • Wells, H. G. (ed. 2017). El hombre invisible. Lebooks Editora.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.