Çocuğunuza her gün söylemeniz gereken önemli sözler

İnsan ilişkilerinde kelimelerin gücü her zaman hesaba katmamız gereken büyük bir yere sahiptir. Sadece başka insanlarla değil, çocuğumuzla olan ilişkilerimizde de büyük bir değere sahiptir. Ebeveynlerin çocuklarına her gün söylemeleri gereken önemli sözler vardır. Çünkü, bu sözler onların hayatlarında büyük (olumlu) bir etkiye sahip olacaktır.
Çocuğunuza her gün söylemeniz gereken önemli sözler

Son Güncelleme: 08 Eylül, 2018

Çocuklara güzel sözler söylemenin birçok yolu vardır. Kelimelerle, onlara duyduğumuz sevgiyi ifade edebiliriz. Ayrıca, kendilerini ailesinin kanatları altında güvende ve sevildiğini hissetmelerini sağlar. Yazının devamında, çocuğunuza her gün söylemeniz gereken ve sizi bir arada tutan bağı ve özgüvenini güçlendirecek bazı sözler bulacaksınız.

“Seni seviyorum”

“Seni seviyorum”, çocuğunuza her gün söylemeniz gereken çok önemli bir sözdür. Çocuklar, bu sözü duymadıkları bir gün bile geçirmemelidir. Çocuklarınıza onları sevdiğinizi söylediğinizde, kendilerini güvende ve güçlü hissederler.

Bazen zor günler yaşansa da, annenin çocuğuna karşı hissettiği sevginin hayat ne kadar zor olursa olsun azalmayacağı bir gerçektir. Çocuğunuz da bunu hayatının her gününde bilmelidir. Çocuğunuz, ne olursa olsun ve hangi kararları alırsa alsın onu bir gün bile olsun sevmekten vazgeçmeyeceğinizi bilmelidir.

karda anne ve çocuk

“Beni çok mutlu ediyorsun”

Bir anneyi ve babayı en mutlu edebilecek kişi, çocuklarıdır. Sadece gözlerinin içine bakması bile tarif edilemez duygular yaşamalarına sebep olur. Eğer siz de anne veya babaysanız, eminim ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur. Çünkü çocuklar bitmek tükenmek bilmeyen bir mutluluk ve sevgi kaynağıdır. Çocukların bu durumun bilincinde olması gerekir. Sadece suratlarına bakmanın sizi mutlu ettiğini söylemek için yetişkin olmalarını beklemeyin. Bugün, onlara annesi veya babası olduğunuz için ne kadar mutlu olduğunuzu söyleyin.

“Başarabileceğini biliyorum”

Çocuklar, işler yolunda gitmediğinde çok kolay sinirlenir ve motivasyonları düşer. Ancak, siz anne ve baba olarak denemeye devam etmeleri için onları cesaretlendirecek sözler söylemelisiniz. Onlara yürekten inandığınızı görmeleri gerekir. Sonuç ne olursa olsun, kararlı olarak her şeyi başarabileceklerini görebilirler. Hata yapmaları, kötü bir durum olmak zorunda değildir. Hatalarından büyük dersler çıkarabilirler.

“Senin gibi birisi daha yok”

Bu dünyada herkes benzersizdir ve işte bu sebeple çocuğunuz kimseye benzemek zorunda olmadığını bilmelidir. Çocuğunuz, istediği her alanda başarılı olabileceğini, sadece yeterince istemesi ve çabalaması gerektiğini bilmelidir.

sokakta annesine sarılan çocuk

“Şunu yapman çok hoşuma gidiyor”

Ebeveynler, çocuklarının başarısız oldukları şeyleri sürekli tekrarlayıp kendilerini geliştirmelerini söylese de, aslında tam tersi bir strateji izlemelidirler. Başarılı oldukları şeyleri onlara söyleyerek hangi davranışları tekrar etmeleri gerektiğini öğretebilirler. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun davranışı, karakteri, yeteneği veya aklınıza gelen diğer unsurlardaki olumlu tarafları onlara söylemeniz gerekmektedir.

Çocuğunuz, bu sözler karşısında yüksek bir özgüvene sahip olacaktır. Ancak, sadece gerçekten vurgulanması gereken yönleri vurgulamayı unutmayın. Özgüvenini arttırmak için doğru olmayan şeyler söylemeyin, çünkü çocuğunuz bunu kolaylıkla algılayabilir ve bu durum aranızdaki bağa zarar verebilir.

“Sana güveniyorum”

Çocuklar, ebeveynlerinin onlara güvendiğini ve inandığını bildikleri zaman hayatlarındaki seçenekler konusunda daha kararlı hissederler. Onların düşüncelerine ve aldıkları kararlara saygı gösterdiğinizi bilmeleri gerekir. Ne olursa olsun onların yanında olacağınızı hissetmelidirler.

Çocuklar, başınıza gelebilecek en güzel şeydir. İşte bu yüzden, aranızda güçlü bir bağ oluşturmak ve evde dengeli ve huzurlu bir ortam yaratmak için hislerinizden haberdar olmalıdırlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.