Çocuğunuza Verdiğiniz Sözleri Tutun

Çocuğunuza Verdiğiniz Sözleri Tutun

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2018

Çocuğunuza bir söz verecek olursanız, onu tutun. Yalnızca o an mutlu olmalarını sağlamak amacıyla sözler vermeyin. Bunu yapar ve sözünüzü tutmazsanız, aranızdaki bağa zarar verirsiniz.

Çocukların büyüleyici bir hafızası vardır. Ancak, bilgiyi hafızalarında tutma kapasiteleri oldukça “seçici”dir.

Örneğin, okula giderken ayakkabılarını giymeyi unutabilirler, ancak bir hafta önce verdiğiniz dondurma alma sözünü asla unutmazlar.

Peki bu nasıl olabilir? İlgi duydukları şeylere karşı nasıl bu kadar seçici olabilirler?

Bu konuyu anlamak için önce basit bir kavramı öğrenmeliyiz: Verilen bir sözün tutulmasına, bir çocuğun zihni, bir yetişkininkinden daha fazla önem verir.

Çocukların belirsizliklerle değil, kesinliklerle dolu bir ortamda yetişmesi gerekir. Bir şey vaat edildiğinde ve yerine getirilmediğinde, bu onların kafasını karıştırır ve onlarda yanlış beklentiler yaratır. Ayrıca onları hayal kırıklığına da uğratır.

Sözümüz tutmayarak duygusal dünyalarına doğrudan saldırmakla kalmıyoruz, aynı zamanda gözlerinde düşük güvenilirliğe sahip insanlara dönüşürüz.

Bize güvenmemeleri durumunda çocuklarımıza nasıl bir terbiye ya da eğitim verebiliriz ki? Bu durumla karşılaşmayı kimsenin istemediği açıktır.

Bu nedenle, çocuklarımıza verdiğimiz sözleri tutmanın önemini gösteren 4 kilit noktayı açıklıyoruz.

1. Çocuklarınıza verdiğiniz sözleri tutarsanız, kişiliklerini dürüst bir karakter geliştirmeleri yönünde “biçimlendirmiş” olursunuz

kız çocuğu

Bandura’nın sosyal öğrenme teorisini duymuşsunuzdur. Bu teoride “modelleme” olarak bilinen bir şey bulunur. Çocuğun öğrenmesi büyük oranda ebeveynleri gibi bir rol modelin davranışlarını taklit etmeye dayanmaktadır.

  • Çocuklar, sosyalleşmelerinin ve dünyayı anlama biçimlerinin temelini modelleme ile oluşturur.
  • Anne ve babasının verdiği her sözü yerine getirdiğini görürse, çocuğunuzda da dürüstlük anlayışı gelişir. Verilen sözleri yerine getirmenin, herkes için tatmin edici bir şey olduğunu ve bu yüzden taklit etmeye değer olduğunu anlar.

2. Bu onlara önemli olduklarını gösterir

Çocuklarınızı çok seviyorsunuz. Ancak onlara sevginizi yeterince gösteriyor musunuz? Küçük çocuklar; onlara hep en iyiyi sunabilmek, sağlıklarını, beslenmelerini ve eğitimlerini garanti altına almak için ebeveynlerinin zamanlarının bir kısmını evin dışında geçirmelerini anlamlandıramazlar.

Çocuklar sadece ebeveynlerinin yokluğunu algılar. Bu nedenle, çocuklarımıza sevildiklerini göstermenin en iyi yolu, onları mümkün olduğunda “önemli” hissettirmektir.

  • Çocuklarınıza, en sevdikleri filmleri onlarla birlikte oturup izleme sözü verin.
  • Okuldan sonra parka götürme sözü verin.
  • Eve gelir gelmez onlarla ilgilenme sözü verin.
  • İşten geç gelseniz bile, yatmadan önce onlara bir hikaye okuma sözü verin.
  • Onlara akşam yemeğinde en sevdikleri yiyeceği hazırlama sözü verin.

Bu örnekler çocuklarınızla birlikte zaman geçirmenin farklı yollarıdır. Onlara sizin gözünüzde ne kadar iyi ve önemli olduklarını hatırlatır.

3. Çocuklarınıza kaliteli bir ilişkinin nasıl kurulacağını gösterir

kız çocuğu ve kelebekler

En mutlu ve tatmin edici ilişkiler; güven, doğruluk ve itimat üzerine kurulur.

Verdiğiniz sözlerle çocuğunuza örnek olarak, bizi seven insanlara güvenmenin ne kadar değerli bir şey olduğunu göstermiş olursunuz. Bizi seven insanlar, bize asla yalan söylemez ve günlük hayatımızda onlardan destek alırız.

Bu sayede, gelecekte daha güçlü arkadaşlıklar ve daha olgun ilişkiler kuracaklardır. Gördüğünüz gibi, yaptığınız şey aslında onları “hayata hazırlamaktır”. Bundan daha tatmin edici bir şey var mı?

Unutmayın ki eğer sözünüzü tutmazsanız, tamiri mümkün olmayan bir şeyi kırmış olursunuz

Aristo

4. Sözlerinizi tutarsanız, çocuklarınız size saygı gösterecektir

Bir aile dinamiğinde, verdiği sözü sürekli unutan bir eş, anne ya da baba kadar problem olan çok az şey vardır.

Bunun sonucu olarak, diğer aile üyeleri bu kişiye saygı duymaz. Bir çocuk anne veya babasının yeterince dürüst olmadığını düşünmeye başladığında, hayal kırıklığına uğrar, üzülür ve öfke duyar. Çocukla olan bağ yavaş yavaş aşınmaya başlar.

Bu nedenle, özellikle de küçük yaşlardan itibaren çocuklarınıza verdiğiniz sözleri tutmak kadar önemli bir şey yoktur. Küçük veya büyük fark etmeksizin her söz yerine getirilmelidir. Bu, çocuğunuzda güven ve itimat duygusu uyandırır ve onları gelecekte sorumlu ve mutlu yetişkinlere dönüştürür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.