Hayır, Anne Olmak Arkadaşlıklarınızı Bozmaz

Hayır, Anne Olmak Arkadaşlıklarınızı Bozmaz

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2018

Anne olduğumuzda sosyal hayatımız ve arkadaşlıklarımız dahil olmak üzere birçok şey değişir.

Annelik elbette hayatımızın en güzel zamanlarından biridir. Ama genellikle bazı insanların zorluklara dayanıklı olmadığını fark etmemize yol açtığı için üzücü bir zaman da olabilir.

Hayatımızın bu döneminde bizi destekleyeceğini düşündüğümüz ama bunun yerine bizden uzaklaşmayı seçen insanlar olabilir. Böyle durumlarda suçu genellikle kendimize atarız, ama bu her zaman doğru değildir.

Annelik arkadaşlıklarınızı mahvetmez, sürdürmeye değer arkadaşlıklar kurmamızı sağlar.

Bununla birlikte, sizin de çaba göstermeniz gerekir. Arkadaşlıklar bozulduğunda suçu tamamen iki taraftan birine yüklememek gerekir.

Yeni edindiğiniz anne rolünüzden dolayı sizi her zaman destekleyen insanları görmezden gelmiş olabilirsiniz.

Belki de uzaklaşan sizdiniz ya da ortada bir yanlış anlaşılma vardı.

Belki de arkadaş dediğiniz insanlar düşündüğünüz gibi insanlar değillerdi.

Arkadaşlarımı geri kazanmak için ne yapabilirim?

Sorumlu olanın siz olduğunu düşünüyorsanız, bunun kendinizi düzeltmenize engel olmasına izin vermeyin. Hatalarınızın farkına varın ve bunları telafi edin.

Arkadaşlarınızla yeniden iletişim kurmayı deneyin, onları çocuğunuzun hayatının bir parçası olmaya davet edin.

Özür dileyin

Bu, sorumluluğun kendinize düşen payını kabul ettiğinizi göstermenin basit bir yoludur. Birinin duygularını incittiğinizi düşünüyorsanız özür dileyin.

Doğru olanı yapmadığınızı kabul edin ve eskisiyle aynı kişi olduğunuzu onlara gösterin. Arkadaşlığınız gerçek bir arkadaşlıksa karşınızdaki kişi sizi bağışlayacaktır.

Onlara ilgi gösterin

Onlara ben-merkezci olmadığınızı gösterin ve onlara hayatlarının nasıl gittiğini sorun. Dünyada sorunları olan tek kişi siz değilsiniz.

Arkadaşlarınıza destek olmayı deneyin, onları dinleyin ve hayatlarıyla ilgilendiğinizi gösterin. Sadece kendilerini düşünen insanlardan kimse hoşlanmaz.

aile fotoğrafı

Sürekli çocuğunuzdan bahsetmeyin

Bezler ve biberonlar hayattaki tek şey değildir. Arkadaşlarınızla, bebeğinizle ilgili konuşmak size iyi gelecektir; ama bunu her sohbette yapmayın.

Eğer konuştuğunuz tek konu bebeğiniz ve çocuğunuzsa, arkadaşlarınız sonunda bunları dinlemekten yorulacaklardır. Anne olmak diğer bütün ilgi alanlarınızı bir kenara koymanız anlamına gelmez.

Onları çocuğunuzun hayatına dahil etmeye çalışın

Çocuğunuzun hayatına dahil olmaları için onları davet edin. Arkadaşlar  seçtiğimiz ailelerdir ve akrabalarımız bizi desteklemek için yanımızda olmadığında veya olamadığında yanımızda olurlar.

Bazı çocuklar, ebeveynlerinin arkadaşlarıyla birlikte büyürler ve onları teyzeleri ve amcaları gibi severler. Sonuçta size bir şey olursa çocuğunuzla tamamen güvendiğiniz birinin ilgilenmesini istersiniz.

Temasta kalın

Bugün internet ve sosyal ağlar sayesinde, arkadaşlıklarınızı canlı tutmak çok daha kolay. Fırsatınız olduğunda onlarla konuşun. Hayatınızda neler olup bittiğini anlatın ve onların hayatında neler olup bittiğini öğrenin.

Bütün gün çevrimiçi olmanıza gerek yok, hayatlarındaki son gelişmeleri bilmeniz yeterli. Yakında ya da uzakta olmanız fark etmez, arkadaşlarınız her zaman sizin yanınızda olacaklardır.

Arkadaş sahibi olmanın tek yolu bir arkadaş olmaktır.

-Ralph Waldo Emerson-

Siz değişmezseniz de etrafınızdakiler değişir

Üzgün Kadın

Bütün çabalarınıza rağmen diğerleri sizinle aralarına mesafe koyduysa, bunun sizi üzmesine izin vermeyin. Bu, hayatın, yalnızca iyi günlerinizde sizinle olan zehirli insanlardan kurtulma yoludur.

Bundan dolayı hayal kırıklığına uğramanız veya üzülmeniz çok doğal; ama bunun üzerine çok fazla düşünmeyin. Size iyi gelmeyen insanları tanımayı öğrendiniz; onlardan mümkün olduğu kadar uzak durun.

Zehirli insanların bazı özellikleri

  • Sizi ve bebeğinizi umursamazlar. Nasıl olduğunuzu asla sormazlar ve size yardım teklif etmezler.
  • Bazen ilgili gibi davranırlar; ama onlara ihtiyacınız olduğunda yanınızda olmazlar.
  • Size yalan söylerler. 
  • Çocuğunuzla ilgili etkinliklere davet ettiğinizde, gelmemek için bahaneler uydururlar.
  • Telefonlarınıza ve mesajlarınıza sadece onlara uyduğu zaman cevap verirler.
  • Size, kendinizi yalnız ve soyutlanmış hissettirirler. 
  • Sizi sürekli eleştirirler ve onlarınkinden farklı öncelikleriniz olduğunu anlamazlar.

Eğer etrafınızdaki biri böyle davranıyorsa onunla aranıza mesafe koyun. Onlara güvenemezsiniz. Onlar hayatınızda olmayı hak etmiyorlar. Hayatınızın bu yeni safhasından faydalanın.

Anne olmak ayrıca benzer şeyleri deneyimleyen insanlarla tanışma ve yeni arkadaşlıklar kurma fırsatı da verir.

Çocuğunuzla olan rutininizin bir parçası olan okullar, parklar ve çocuk yuvaları diğer annelerle tanışmak için harika yerlerdir.

Ayrıca sizinkilere benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışmak için kulüplere, kurslara ve gruplara katılmayı deneyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.