40 Yaşından Sonra Kilo Vermek: Aşabileceğiniz Bir Güçlük

40 Yaşından Sonra Kilo Vermek: Aşabileceğiniz Bir Güçlük

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2018

40 yaşına ulaştığınızda vücudunuz belli değişimler geçirir ve daha az kalori yakmaya başlar. 40 yaşından sonra kilo vermenin sırlarını bu yazımızda öğrenin.

Bu makalede, 40 yaşından sonra kilo vermekle ilgili bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız, bu sabır ve kararlılık gerektiren bir şeydir.

Vücudumuz yıllar boyunca değişiyor. Birçok insanın yaşadığı değişikliklerden biri, kilo vermenin çok daha zor hale gelmesidir. Ancak bu, kilo kaybının imkansız olduğu anlamına gelmez.

40 yaşından sonra kilo vermek mümkün mü?

Tabii ki mümkün. Ama kilonuz, yirmili yaşlarınızdayken olduğu gibi kolayca düşmeyebilir.

Erken yetişkinlikte, fiziksel olarak yorucu aktivitelere daha fazla zaman ve enerji harcarız ve metabolizmamız hızlanır.

Ancak bu, vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmez. 40 yaşından sonra kilo vermenize yardımcı olan ipuçları ve püf noktaları vardır.

Dahası, kırklı yaşlarda sağlıklı bir kiloya ulaşmanın belirli faydaları vardır. Neden böyle olduğuna bir göz atalım.

40 yaşından sonra kilo vermek için 4 neden

 • Ana nedeni sarkopeni. Daha önce duydunuz mu bunu? Yaşlanma ile ortaya çıkan kademeli kas kütlesi kaybıdır. Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmak, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için olan faydalarının yanında, sarkopeni riskini en aza indirmeye yardımcı olur.
  sağlıklı anne

  Obezite testosteron üretimini sınırlar. Bu hormon, yağ birikimini durdurarak kilo alımına karşı koruma sağlar. Kilo aldıkça, yağ savaşı kazanır ve bu hormondan yeterince üretmeyi durdururuz.
 • Aktif kalmak için harika bir sebeptir bu. Kırklı yaşlarımıza geldiğimizde, çoğumuz fiziksel görünümümüze dikkat etmeyi bırakıyoruz. Fakat aktif kalmak sadece güzellikle ilgili değil – sağlıkla da ilgilidir. Bu yüzden günlük yürüyüşünüzü atlamayın. Ayrıca dans dersleri veya yüzme gibi diğer aktiviteleri de deneyin.
 • 40 yaşından sonra sağlıklı bir kiloda olan kişilerde kolon kanseri, sindirim bozuklukları, mide ağrısı ve diğer ilgili sorunlar gelişmesi riski daha düşüktür.

40’dan sonra kilo vermenin yararları

40 yaşından sonra kilo vermek birden çok yarar sağlar. İşte bunlardan birkaçı:

 1. Metabolik oranınız yavaş yavaş artacaktır. Bu, daha fazla yağ yakabileceğinizi gösterir.
 2. Sindirim sisteminizi sağlıklı tutabilirsiniz.
 3. Solunum yollarınızda daha az baskı vardır, bu da daha kolay nefes aldığınız ve nefesinizin kesilmediği anlamına gelir.
 4. Daha iyi uyursunuz.
 5. Öz saygınız ve güveniniz artacaktır.
 6. Yaşam tarzınızı değiştirecek ve iyileştirecek, daha sağlıklı seçimler yapacaksınız.
 7. Vücudunuzla daha mutlu olacaksınız.
 8. Birçok hastalık riskiniz azalır.
 9. Yeme alışkanlıklarınız gelişecektir.
bisiklete binen anne

40 yaşından sonra nasıl kilo verilir?

40 yaşından sonra kilo vermek zor olsa da, bu imkansız değildir. Tüm bu ipuçlarını takip ederseniz, sonuçları göreceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Bunu yapabilirsin! Bunun mümkün olduğunu kendinize inandırmalısınız. Bir gecede değişim beklemeyin . Kilo vermenin aşamalı bir süreç olduğunu ve endişenin sizi geri tutabileceğini unutmayın.
 • Düzenli egzersiz yapın. Spor salonunda bir oturumu programınıza sığdırmak zorsa, diğer alternatifleri arayın.
 • Dışarıda egzersiz yapmak için birçok seçenek var, bu yüzden ihtiyaçlarınızı ve yeteneklerinizi karşılayan bir yöntem arayın.
 • Öğünleri atlamayın. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği düzenli ve hep aynı zamanda olmalıdır. Sağlıklı atıştırmalıklar da açlığın kontrolüne yardımcı olur ve istekleri azaltır. Bu sayede, bir seferde çok fazla yemekten kaçınacaksınız.
meyve salatası
 • Bir diyetisyene danışın. Kilo vermek için kaç kalori almanız gerektiğini daha iyi kim söyleyebilir? İsterseniz, sizin için metabolizmanızı daha iyi çalıştıracak kişisel bir diyet planı hazırlayabilirler.
 • Son olarak, yeterli uyku aldığınızdan emin olun. İster inanın ister inanmayın, uyku, enerjinizi başka bir aksiyon dolu gün için yenilemenize yardımcı olur. Ancak bunu, fazla uyumak için bir bahane olarak kullanmayın: uykunun hem azı hem de fazlası kilo alımına katkıda bulunabilir.

40 yaşından sonra sağlıklı bir kiloda olan kişilerde kolon kanseri, sindirim bozuklukları, mide ağrısı ve diğer ilgili sorunlar gelişmesi riski daha düşüktür.

Her şeyden önce, 40 yaşından sonra kilo vermenin sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmenin bir yolu olduğunu unutmayın.

Sağlıklı bir kilo, kolesterol ve kan dolaşımına bağlı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olabilir.

Kilo vermenize yardımcı olacak birçok farklı aktivite var. En sevdiğiniz bir aktiviteyi bulun ve bu meydan okumayı bir hobiye çevirin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Naseeb MA., Volpe SL., Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutr Res, 2017. 40: 1-20.
 • O’Keefe SJD., Diet, microorganisms and theit metabolites, and colon cancer. Nat Rev Gastroenterol Hepatol, 2016. 13 (12): 691-706.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.