Bebeklerde Yaygın Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir

Hayatlarının ilk yılında bebeklerin yakalandıkları bazı yaygın hastalıklar vardır. Bu nedenle ebeveynlerin, bu hastalıklara karşı mümkün olan en iyi şekilde yaklaşması gerektiğini bilmesi çok önemlidir.
Bebeklerde Yaygın Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir

Son Güncelleme: 27 Şubat, 2019

Bebeklerde yaygın hastalıklar ve nasıl tedavi edileceği, annelerin en çok endişelendiği konulardan biridir. Onları ne kadar korumak isteseniz de bebeklerin bu kötülüklere maruz kalmasını önlemek neredeyse imkansızdır.

Aslında bebeklerin ilk yılında bu hastalıklardan bazıları o kadar yaygındır ki neredeyse bebeklerin temel bakım rutinin bir parçası olarak geçmiştir.

Tabi bebeklerde yaygın hastalıklar dediğimizde bebeklerin, bu hastalıkların hepsini geçireceği anlamına gelmiyor. Yine de bunlardan herhangi birinin ortaya çıkması durumunda, bebeğinizin kendisini rahatsız hissetmemesi için belirtileri hafifletmenin birkaç yolu vardır.

Aşağıdaki yazımızda, bebeklerde yaygın hastalıklar nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını bulacaksınız.

Bebeklerde yaygın hastalıklar nasıl tedavi edilir

1. Kabızlık

Kabızlık o kadar yaygındır ki çocukların yüzde 30’u herhangi bir zamanda kabızlık çekiyor olabilir. Bu onlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Genelde bebek, kendine has bir düzende kakasını yapar. Bundan dolayı bazı bebekler yemekten hemen sonra, bazılarıysa haftada iki kere tuvaletini yapar.

Bütün bunlar, bebeğin ne yiyip ne içtiğine, ne kadar hareketli olduklarına ve sindirmelerinin ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak değişir. Sıradaki vereceklerimiz, bebeğinizin çektiği sıkıntının kabızlık olduğunu gösteren belirtilerden birkaçıdır:

 • Normalden daha seyrek kakasını yapıyorsa.
 • Kakası sert ve kuruysa.
 • Bazı durumlarda bebeğin kakası normalden daha sıvıdır.

Kabızlık nasıl rahatlatılır

Bebeğin bu semptomlardan herhangi birini yaşadığını ve tuvalete gitmekte zorluk çektiğini fark ederseniz, dışkılarını yumuşatmak ve bebeğin bağırsaklarındaki hareketi kolaylaştırmak için bebeğinizin şişelerine fazladan su ekleyebilirsiniz.

Ayrıca dışkının dışarı atılmasına yardımcı olmak için bebeğin karnına masaj yapabilir veya bacaklarını yukarıdan aşağıya hareket ettirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

ağlayan bebek

2. Öksürük ve soğuk algınlığı

Bebeğin üşütmesi, doğduktan sonraki ilk yılında çok normaldir. Soğuk algınlığına bazı virüsler sebep olur ve bebeklerin bağışıklık sistemleri gelişim aşamasında olduğu için mikroplarla savaşırken bir yetişkine göre daha çok zorlanacaklardır.

Bunun yanında bebekler herşeyi elleriyle ve ağzıyla keşfeder. Bu da onları, mikropları vücutlarına almaya karşı daha yatkın hale getirir. Soğuk algınlığının bazı belirtileri:

 • Düşük enerji ve ruh hali
 • Akmayı kesmeyen bir burun (temiz, sarımsı veya yeşilimsi bir mukus ile)
 • Hapşırmak
 • Öksürmek
 • Hafif ateş

Öksürük ve soğuk algınlığı nasıl dindirilir

Grip, bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Hafif burun tıkanıklığı gibi semptomları tedavi etmek için hazırlıklı olsanız da, kendini gösterdiğinde ve özellikle günlerce sürdüğünde grip ve öksürüğü tedavi etmenin en doğru yolu için bir çocuk doktoruna danışmanız çok önemlidir.

“Bebeklerde yaygın görülen hastalıklar, üstesinden gelinmesi zor bir sorundur. Olabildiğince bilgi edinmek ve hazırlıklı olmak yapabileceğimiz tek şeydir.”

3. Pişik

Pişik çocuklarda en çok görülen durumlardan birisidir. Her bebek, mutlaka hayatının bir döneminde pişikten muzdarip olmuştur. Aslında istatistiklere göre, Amerika’da her dört bebekten biri hayatının ilk ayında pişik olmaktadır.

Ebeveynler her zaman düzenli olarak bezini değiştirse bile hassas bir deriye sahip olan herhangi bir bebeğin pişik olacağını söylemekte fayda var. Bebeğinizin pişik olduğunu gösteren birkaç belirti söyleyebiliriz:

 • Şişmiş veya hassas deri
 • Etkilenen alanda küçük kırmızı noktalar

Pişik nasıl geçirilir

Gerektiğinde bebeği temiz tutmak için sık sık bez değiştirmek ve bebeğin özel bölgelerini yıkamak oldukça önemlidir. Aynı zamanda yumuşak bir havluyla hafifçe kurulamayı ve olası deri tahrişlerine karşı koruyucu krem kullanmayı ihmal etmemek gerekir.

4. İshal

Bir bebeğin ishal olduğunu anlamak çok kolaydır. Bir çocuk ishal olduğunda daha sık, daha sıvı ve daha sulu kaka yapmaya başlar. Bunun yanında kaka yaparken ağrı da çekebilirler.

İstatistikler, her altı çocuktan birinin ishal nedeniyle doktoru ziyaret ettiğini belirtiyor. Bu yüzden sıradaki vereceğimiz belirtilere dikkat etmeniz çok önemli:

 • Kusma.
 • Karın ağrısı.
 • Ateş.
 • Üşümeye eşlik eden titreme.
 • Kas ağrıları.
muayene edilen bebek göbeği

İshal nasıl geçirilir

Çocuk doktorlarının bebeklerin ishal olmasını önlemek için en çok tavsiye ettiği şeylerden biri, bebeğe ilk 6 ay boyunca meyve suyu verilmemesi ve bu yaştan sonra meyve suyunun en fazla 4 ons (118 ml) verilmesidir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ettiğinizde bir çocuk doktoruna gitmeniz çok önemlidir.

“Kreşe giden bir çocuk yılda 12 kere soğuk algınlığına yakalanır.”

5. Kulak enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları, bebeklerde yaygın olan hastalıklar arasındadır. İki kulak kepçesinin de hemen arkasında bulunan, minik bir kanal ile boğazın arkasına bağlanan küçük boşluğa östaki borusu denir. Eğer soğuk algınlığı veya alerjilerin sebep olduğu gibi herhangi bir şey östaki borusunun işlevini engellerse veya normal sıvı hareketini kulağın orta kısmından tıkarsa enfeksiyon riski artar. Kulak enfeksiyonunun belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Ağlama ve sinirlilik.
 • Çoğu bebek kulağını ovalar.
 • Kusma ve bazen ishal.

Kulak enfeksiyonu nasıl geçirilir

Bebeğin doğduktan sonraki ilk yılında meydana gelen kulak enfeksiyonları, antibiyotik ile çözülmelidir. Kulak enfeksiyonlarının belirtilerini fark ettiğiniz anda çocuğunuza en uygun tedaviyi sağlayacak olduğundan, derhal bir çocuk doktoruna gitmelisiniz.

Bebeklerde yaygın görülen hastalıklar, üstesinden gelinmesi çok zor problemler değildir. Bunun yanında herhangi bir sıkıntıyı önlemek için çocuğunuz bu hastalıklardan herhangi birini geçirdiğinde konu hakkında bilgili ve hazırlıklı olmanız gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Alonso M, García R. Protocolos de Digestivo. BOL PEDIATR 2006; 46: 180-188. [En línea].
 • Fiebre sin foco. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de la AEP: Infectología pediátrica. [En línea].
 • El resfriado común. Notas sobre salud y seguridad. Programa de Salud para el Cuidado de los niños. [En línea].

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.