Bikini Bölgesindeki Tüyler Alınmalı Mı?

Kimileri bikini bölgesinin tıraş edilmemiş olmasını tercih ederken kimileri ise bikini bölgesindeki kıllardan kurtulmak ister. Hatırlatmak isteriz ki bu konu göz önünde bulundurulduğunda sağlık her zaman estetikten önce gelir.
Bikini Bölgesindeki Tüyler Alınmalı Mı?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2019

Yeni moda küresel akımların etkisiyle binlerce kişi vücut tüylerinden kurtulmaya çalışıyor. Birçoğu yüz, koltuk altı, karın, sırt ve bacak tüylerini çeşitli yöntemlerle alıyor.

Fakat bu akımın popüler hale gelmesi birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Artık birçok kişi bu işlemin gerçekten gerekli olup olmadığını sorguluyor.

Bikini bölgesindeki tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulmak tabi ki de kişisel bir tercihtir. Çoğu kişi sonucu hem görsel hem de hissel olarak daha memnun edici buluyor.

Fakat, görünüşü önceliklendirmek yerine bikini bölgesindeki tüylerden kurtulmanın sağlık açısından avantajlarını ve dezavantajlarını bilmekte fayda var. Bu durum hem kadınlar hem de erkekler için geçerlidir.

Bikini bölgesindeki tüylerden kurtulmanın olası sonuçları

Yeni moda akımların etkisine kapılmadan önce bikini bölgesindeki tüylerden kurtulmanın beraberinde getirebileceği komplikasyonların bilincinde olmalısınız. Her cilt tipi birbirinden farklıdır fakat aşağıda paylaştığımız komplikasyonlar hem kadınların hem de erkeklerin karşılaşabileceği ortak sorunlardır.

Ciltte yanma ve tahriş

Tüyler alındıktan sonra bikini bölgesinin daha pürüzsüz ve görünüş olarak daha iyi olduğunu fark etmişsinizdir. Fakat jilet veya ağda kullanılması fark etmeksizin bikini bölgesindeki tüylerin alınması ciltte tahribata yol açar.

Farklı tüy alma ürünlerinin kullanımı zaten hassas olan genital bölgede tahrişe ve yanma hissine sebep olur. Bikini bölgesi tüylerinin yanlış şekilde alınması bu bölgede ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Yaralanmalar, bakteriler ve kıl dönmeleri

Bikini bölgesindeki tüyleri almak için kullanılan yanlış ve hatalı teknikler yakın gelecekte olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Tıraş bıçağının hatalı ve uygunsuz kullanımı ciltte yaralanmalara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Enfeksiyonlar genital bölgenin nemli ve sıcak ortamından ötürü bakteri oluşumundan kaynaklanır.

Bikini bölgesindeki tüylerin doğru bir şekilde alınmaması bu bölgede kesik oluşumuna, gözeneklerin kapanmasına ve iyileşme sürecinin uzamasına sebep olabilir.

Bu gibi durumlarda tüyler doğru bir şekilde uzamaz. Aksine, deri altına doğru uzayarak batmalara, ağrıya ve olası enfeksiyonlara yol açabilir.

bikini bölgesi

Ağrı ve kaşıntı

Bikini bölgesindeki tüyleri alabilmek için birçok farklı yöntem mevcut. Hangisini seçerseniz seçin tüyleriniz geri uzar ve bu süreçte kaşıntıya ve rahatsızlığa sebep olur.

Birçok kişi bu süreçte kaşıntı hissine engel olamaz. Fakat kaşımak gözeneklere zarar verir ve kirli el ve tırnaklarla temas enfeksiyona sebep olabilir.

Hastalık kapma riski artar

Bikini bölgesindeki tüylerin varlığı zührevi hastalıkların bulaşmayacağını garanti etmez. Fakat, bu tüyler genital bölgenin direk temasını azaltır.

Bu sebeple, HPV gibi zührevi hastalıkların bulaşma riski azalır. Bikini bölgesindeki tüylerin alınmasının artışı ile birlikte HPV bulaşma oranında artış görülmüştür.

Görünüşü önceliklendirmek yerine bikini bölgesindeki tüylerden kurtulmanın sağlık açısından avantajlarını ve dezavantajlarını bilmekte fayda var.”

Cilt sorunları ve bikini bölgesi tüylerinin alınması

Diyabet, sedef hastalığı veya egzama gibi hastalıklara sahip kişilerin bikini bölgesi tüylerini alma konusunda bir doktora danışmaları gerekir. Doktor tüyleri almak için hastaya en uygun yöntemi belirleyecektir.

Cilt sorunlarının varlığı ağrı, rahatsızlık, ve ciddi boyuta ulaşabilecek enfeksiyonların ihtimalinden ötürü bikini bölgesi tüylerinin alımını karmaşık bir hale getirir. 

Tüyler ve hijyen

Birçok kişi tüylerin varlığının kişisel hijyene aykırı bir durum olduğunu ve genital bölgede istenmeyen ve rahatsız edici kokulara sebebiyet verdiğini dile getirir.

Fakat bu durum tam olarak doğru değil. Tüylerin varlığına bağlı olmaksızın kişisel hijyen bireyin kendisi ile alakalıdır. Yeterli ve düzenli yıkama ve temizleme rahatsız edici kokuların oluşmasına engel olur.

bacaklar

Tüyler vücutta bir amaç için bulunuyorlar

Vücudun her bir parçası bir amaca hizmet ettiği için orada bulunmaktadır. Her bir parçanın kendi fonksiyonu vardır ve bu durum bikini bölgesi tüyleri için de geçerlidir. Bu tüylerin vücuttaki görevlerinin bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Dışarıdan gelen, hastalığa ve enfeksiyona sebep olabilecek bakteri ve virüslere karşı bir koruyucudur. Başka bir deyişle, bikini bölgesi tüyleri genital bölge için koruyucu bir duvar görevi görür.
  • Kadınlarda genital bölgenin cinsel ilişki için gerekli olan uygun sıcaklıkta kalmasını sağlar.
  • Bikini bölgesindeki tüyler feromonlar tarafından üretilen kişisel salgıların tutulmasını sağlar. Bunlar, vücudun partnerin libidosunu uyarmak için ürettiği cinsel sinyallerdir.
  • Genital bölgede tahrişi önler. Cinsel ilişki sırasında sürtünmeden veya aşırı dar giysilerden ötürü oluşabilecek kızarlıklık ve rahatsızlıklara engel olur.

Siz de muhtemelen tıraş, ağda veya farklı yöntemlerle bikini bölgesi tüylerinizi almaya alışmışsınızdır. Fakat, bu durumun beraberinde getirebileceği rahatsızlık ve olumsuz sonuçları her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeniz sağlığınız için en doğru kararı verme konusunda oldukça önemlidir.

Son olarak, eğer aklınızda daha fazla soru işareti varsa doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi de göz önünde bulundurarak bikini bölgesi tüylerini alıp almama konusunda size yol gösterecektir.

İlginizi çekebilir ...
Doğum Sonrası Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapılmalıdır?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Doğum Sonrası Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapılmalıdır?

Dokuz aylık hamilelik süresince kadın vücudu, içinde büyüttüğü bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için bir çok hormonal değişim geçirmektedir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.