Cinsel İlişki Sırasında Ağrının 11 Sebebi

26 Aralık 2019
Cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olan bazı faktörler vardır. Bu yazımızda daha fazla bilgi edinin.

Cinsel ilişki sırasında ağrı, tatmin edici bir cinsellik ve sağlıklı bir ilişki için dezavantaj yaratabilir. Çoğu zaman, bu hissiyat vulvayı ve vajinanın girişindeki diğer kısımları da etkiler.

Bununla birlikte, ağrı sırtta, pelvik bölgede ve idrar kesesinde de görülebilir. Sürekli devam ettiği takdirde oldukça can sıkıcı olabilen bu durum, kadının cinsel isteğini kaybetmesine yol açabilir. Vücut cinsel ilişkiyi ağrı ve rahatsızlık hissi ile ilişkilendireceğinden, kadındaki libido da düşmeye başlayabilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrının 11 sebebi

Cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olan biyolojik ve psikolojik sebeplere bir göz atalım.

1. Vajinit

Vajinit, vulvada, vajinada veya her ikisinde de iltihap olması durumudur. İltihabın sebebi mantar veya bakteri olabilir. Kendisini, cinsel ilişkinin gerçekleşmesini zorlaştıran anormal ve rahatsız edici bir vajinal akıntı ile gösterir. Eğer vajinitten muzdaripseniz, en kısa zamanda jinekoloğa gitmelisiniz.

2. Deri problemleri

Vulvanın hassas kısmındaki genital ülser gibi dermatolojik bozukluklar, cinsel ilişki sırasındaki ağrının en yaygın sebeplerinden bir tanesidir. Ayrıca, bu ağrı dermatitten veya vajinal floradaki pH seviyesindeki dengesizliğinin sebep olduğu alerjik reaksiyonlardan da kaynaklanabilir.

Bu nedenle, kokulu sabunların veya ticari kayganlaştırıcıların kullanımı tavsiye edilmez. Sadece hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi doğal nemlendiriciler ve temiz su kullanımı önerilir.

3. Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluğun meydana geldiği belirli bir yaş yoktur, herkeste görülebilir. Bununla birlikte, menopoz öncesi ve sonrasında hormonların önemli ölçüde azalmasından dolayı vajinal kuruluk riski de artar.

Bu hormonal dengesizlik vajinanın doğal kayganlığını etkiler, cinsel birleşimin tahrişe yol açmasına sebep olarak acı verir. Rahatlamak için aloe vera, jojoba yağı, kayganlaştırmak için de hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

4. Cinsel birleşme sırasında yaralanmalar

Bazı durumlarda, vajinal fundusun aşırı miktarda genişlemesi sebebiyle bazı iç yaralanmalar meydana gelebilir. Bu yaralar, kişilerin cinsel birleşmeye devam etmesini neredeyse imkansız hale getiren şiddetli bir ağrıya sebep olabilir.

Eğer cinsel ilişki sırasında devam eden bir ağrı yaşıyorsanız ve bu başka semptomlara da sebep oluyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir uzmana danışın.

5. Vajinismus

Vajinismus, pelvik taban kaslarının istemsiz bir biçimde kasılmasıyla karakterize olan bir hastalıktır. Bu kasılma, cinsel birleşmeyi son derece zor, acılı ve bazen de imkansız hale getirir.

Bu, psikologlar veya seksologlar tarafından birkaç seansta tedavi edilebilecek bir cinsel davranışın ruhsal bozukluğudur. Buna ek olarak, vajinismustan muzdarip kadınlar pelvik taban kaslarını çalıştırmak için düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.

cinsellik

6. Epizyotomi

Bu, doğumu kolaylaştırmak için doktor tarafından yapılan cerrahi insizyondur. Eğer bu kesik tamamen iyileştirilmezse, doğumdan sonraki aylardaki cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrılara yol açabilir. Doktorlar fiziksel terapi, meditasyon ve aşırı durumlarda ameliyat gibi çözümler önerebilir.

7. Lateks alerjisi

Bazı kadınların latekse veya prezervatiflerde bulunan kayganlaştırıcı maddelere alerjisi olabilir. Bu, kadında dayanılmaz bir kaşıntı hissine ve cinsel birleşmeyi rahatsız edici bir seviyeye getiren kırmızılığa yol açabilir.

8. Duygusal sorunlar

Duygusal olarak sağlıklı olmak, cinsel ilişki sırasında zevk almak için gereklidir. Korku, utanç, suçluluk veya stres gibi hisler sizi tatmin olmaktan ve cinselliğin keyfini çıkarmaktan alıkoyabilir.

Duygusal problemler yüzünden libidonuz düşebilir ve cinsel birleşme sizin için oldukça acı verici olabilir. Bununla birlikte,  ağrının sebebi yeterince tahrik olmamanız veya vajinanızın yeterince kayganlaşmaması da olabilir.

9. İlişkideki problemler

İletişim eksikliği veya sadakatsizlik, tutkuyu da etkileyeceğinden çiftlerin cinsel hayatı üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahiptir. Bütün bu zorluklar, adeta kişinin zihnine çakılıp kalır ve bunlardan başka bir şey düşünmek imkansız olur. Sonuç olarak ise rahatlamak mümkün olmadığından cinsel birleşme de ağrılı olabilir.

mutlu çift

10. Bazı ilaçlar

Bazı doğum kontrol ilaçlarının, antibiyotiklerin ve ağrı kesicilerin yan etkileri arasında libidoyu düşürmesi ve vajinanın kayganlaşmasının azaltması yer almaktadır.

11. Sistit

Sistit, idrar kesesindeki iltihaplanmaya verilen isimdir. Bazıları sistit ve cinsel ilişki arasındaki ağrının hiçbir ilgisi olmadığını düşünebilir ancak bu hastalık ağrısız ve tatmin edici bir cinselliğin önünde engel oluşturabilir.

Sürekli tuvalete gitme isteği ve idrar yaparken yanma, tedavi olana kadar cinsel ilişkiyi imkansız hale getirebilir.

Bu nedenle, eğer cinsel ilişki size hazdan çok acı veriyorsa profesyonel bir yardım almanız önemlidir. Mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşam, ilişkilerde oldukça önemlidir bu nedenle bu tarz sorunları acilen çözmek gerekir. Semptomlar hakkında partnerinizle veya doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin!