Çocuğum Neden Sivrisinekler Tarafından Isırılıyor?

Çocuğum Neden Sivrisinekler Tarafından Isırılıyor?

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2018

Yürüyüşe çıktığınızda birçok çocuğun böcekler tarafından hiç rahatsız edilmeden oynadığını ancak çocuğunuzun sürekli ısırıldığını fark etmeden duramazsınız. Diğerleri rahatça oynarken neden benim çocuğum sivrisinekler tarafından ısırılıyor? Bu çok güzel bir soru ve aşağıdaki yazımızda size bunun cevabını bildiriyor olacağız.

Sıcak iklimlerde yaşayan sivrisinekler çok aktif böceklerdir. Yaz aylarında, onlar tarafından ısırılmak çok yaygın karşılaşılan bir durumdur. Özellikle de tatildeyseniz, bu durum ebeveynler için gerçek bir endişe kaynağı olabilmektedir.

Ne yazık ki, çocuklar açgözlü sivrisinekler için çok tatlı bir hedeftir. Sıklıkla avlarını bulmada dışarıda yapılan aktivitelerden yararlanırlar.

Daha önce de söylediğimiz gibi, belki siz de çocuğunuzun sivrisinekler tarafından sıklıkla ısırıldığını fark ediyor ancak garip bir şekilde bu yaratıkların bazı çocuklardan uzak durduğunu gözlemliyor olabilirsiniz. Maalesef ki, çocuğunuzun bu sinir bozucu böceklerin favori hedefi olması oldukça olası.

Şunu bilmiyor olmanız gayet doğaldır; sivrisinekler, bazı insanları birkaç nedenden ötürü özellikle tercih ediyor olabilir. Burada en yaygın olanları sizlere açıklayacağız:

Çocuğum neden sivrisinekler tarafından ısırılır?

Her şeyden önce, çocuğunuzun sivrisineklerin favori hedefi olmasının nedenlerini bilmek önemlidir. Böylece, daha sonra ısırılma olasılığını azaltmak için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Kan grubu

Kan grubu, ısırıkların en büyük nedenlerinden biridir. Sivrisinekler beslenmek için ısırırlar, tıpkı bizlerin olduğu gibi, onların da tercihleri ​​vardır. Bir hedef seçerken, O tip kanı olanlara doğru eğilim gösterirler.

İkinci tercihleri ise kan grubu B olan kişilerdir. Kan grubu A olan kişiler, kan grubu O olan bir kişinin yarısı kadar ısırılan şanslı insanlardandır.

Sivrisinekler kan grubumuzu nasıl bilebilir? Kan grubumuza bağlı olarak, deriden sakkarit ya da şeker salgılarız ve bunlar sivrisineklerin algılayabilmesi için kimyasal bir işaret olarak hizmet ederler. Sineklerin kan grubumuzun ne olduğunu anlamasını sağlayan şey budur.

sivrisinek

Fiziksel aktivite

Sivrisinekler sıklıkla sıcağa gitme eğilimi gösterir ve dışarıda oyun oynayan bir çocuğun vücudu ısı açığa çıkarır. Ancak bu, fiziksel aktivite sırasında tespit ettikleri tek şey değildir, sivrisinekler aynı zamanda teri de saptarlar.

Oyun oynarken açığa çıkan laktik asit, ürik asit ve amonyak gibi doğal maddeler çocukların teri ile dışarıya atılır. Bunlar uzakta bile olsalar sivrisinekler tarafından algılanır ve onları çocuklara çeker.

Bu sadece hijyenle alakalı bir mesele değildir. Genetik de önemli bir faktör olarak rol oynar ve bu maddelerin vücutta doğal olarak üretilen terde hangi miktarlarda bulunacağını belirler.

Ciltte bulunan bakteriler

Cildimizde doğal olarak çok sayıda bakteri türü bulunur. Staphylococcus epidermidis gibi belirli türler sivrisinekleri insan vücuduna çekmede etkili olabilir. Ancak bakteriler her zaman bizim için negatif etkide çalışmazlar.

Pseudomonas aeruginosa denilen ve yukarıda belirtilenlere zıt etki gösteren başka bakteriler vardır. Aslında bu tür bakteriler diğerlerinin aksine, böcekleri uzak tutarlar.

Ciltte bulunan bakterilerin sivrisinekleri çekme ve uzak tutma konusundaki etkileri, vücudumuzda sivrisineklerin bizi ısırmak için daha çok eklem yerleri ya da ayaklar gibi belirli alanları tercih etmelerine neden olur. En büyük mikrop konsantrasyonuna sahip olunan yerler bu bölgelerdir.

“Bir hedef seçerken, O tip kanı olanlara doğru eğilim gösterirler. İkinci tercihleri ise kan grubu B olan kişilerdir.”

Giyim

Sivrisinekler hareket ederken sadece kokulara göre yön almazlar, aynı zamanda uygun bir hedef bulmaya çalışırken görme duyularını da kullanırlar. Siyah, lacivert ya da kırmızı gibi koyu renkleri daha kolay tespit edebilirler.

Pastel tonları ya da beyaz gibi açık renkler sivrisinekler tarafından ısırılma riskini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda açık havada oyun sırasında çocuğunuzu serin tutarlar – özellikle de yaz mevsiminde, sıcaklık en yüksek seviyedeyken.

Çocuğunuz eve döndüğünde ve vücudunun farklı kısımlarında birkaç kırmızı lekeye sahip olduğunda, büyük olasılıkla sivrisinekler tarafından ısırılmıştır.

Sivrisinek sokmalarına karşı alınabilecek tedbirler

Çocuğunuz her zaman sivrisinekler tarafından ısırılıyorsa, umutsuzluğa kapılmayın! Bu istenmeyen böceklerden, pratikte bazı kolay ipuçlarını kullanarak kurtulabilirsiniz:

  • Özellikle siyah ve lacivert olmak üzere koyu ya da parlak kıyafetlerden kaçının.
  • En fazla sayıda sivrisinek genellikle geceleri görülür, bu sebeple gece saatlerinde açık hava aktiviteleri yapmayı azaltın.
  • Böceklerin çoğalmasını teşvik edebilecekleri için evde duran yedek su tanklarından kurtulun.
  • Pencerelerde ve kapılarda sivrisinek için koruyucu sineklik ve hatta ses ile böcek kovan cihazlardan kullanın.
elde sivrisinek

Sinek kovucular, çocukları korumak için iyi bir seçenek olsalar bile, dikkatli kullanılmalıdır. Etkili ve güvenilir bir ürün aldığınızdan emin olmalısınız. Sivrisinekleri kovmak için kullanabileceğiniz bazı doğal çözümler de vardır.

Adaçayı, okaliptüs ya da tarçın gibi antimikrobiyal bitkiler, cilde sürüldüğü takdirde sivrisinekleri sizden uzak tutabilir. Tercih edilebilecek bir başka popüler doğal çözüm yöntemi ise, birçok farklı formatta satın alabileceğimiz citronella‘dır.

Son bir öneri olarak, enfeksiyonu önlemek ve alerjik reaksiyonları tedavi etmek için ısırıklara karşı ekstra bir hassasiyetiniz olup olmadığından emin olun.

Eğer ısırıkların şiştiğini, çok acı çektiğini ya da irin ile dolduğunu görürseniz, en kısa zamanda mutlaka çocuk doktorunuza danışın. Çocuğunuzun ateşi ısırmanın sonucu olarak yükselirse, yine aynı şeyi yapın.

Tavsiyemize uymanızı öneririz. Güvende olun ve kendinizi koruyun!


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.