Çocuklarda Mide Ağrısı ve Hafifleten Besinler

6 Ocak 2020
Çocuklarda mide ağrısını hafifletmek için birçok ilaç ve gıda olduğunu unutmayın, çocuğunuza en uygun olanı deneyin ve gereksiz yere acı çekmesine de izin vermeyin.

Çocuklarda mide ağrısı, sandığınızdan çok daha sık yaşanır. Görünürde bir sebep yokken ve hatta başka hiçbir belirti olmadan da, çocuklar genellikle bu rahatsızlıktan şikayet eder.

Birden fazla etken olmasına rağmen, mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç besin vardır.

Gastrit olarak da bilinen mide duvarlarının hafif iltihabı, mide ağrısının yaygın nedenlerinden biridir. Diğer zamanlarda çocuk, besinlerde bulunan bazı proteinlere (laktoz, glüten, vb.) tolerans gösteremeyebilir veya bir virüse karşı hafif bir reaksiyon verebilir.

Mide ağrısının kaynağını belirlemek için öncelikle çocuk doktoruna danışmanız tavsiye edilir. Yine de bu arada, midesini yatıştırıcı belli gıdalarla rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

Aşağıda, çocuğunuzun midesine dost olan besinlerin bir listesini hazırladık. Herhangi bir rahatsızlık veya mide ağrısından şikayet ederse, bu listenin elinizde bulunması iyi olur. Bunları aklınızda tutun ve alacağınız mükemmel sonuçları kendiniz izleyin.

Çocuklarda mide ağrısı ve bu ağrıyı hafifleten besinler

Genel olarak, her insanda bulunan sağduyu ve her annede bulunan annelik içgüdüsü, bizi benzer bir sonuca götürmektedir: mideye zarar verebileceğine inandığımız bazı besin türlerini reddetmek.

Çok fazla yağ, şeker veya baharat içeren ürünleri, genelde bir kenara bırakırız. Süt ürünleri, meyveler ve tatlıları da çocukların menüsünden hiç çekinmeden keseriz. Sıklıkla pilavı veya peynir çeşitlerini seçeriz, ancak çocuklarda mide ağrısını hafifleten başka besinler var mıdır?

çocuklarda mide ağrısı

Önerilen besinler: Rahatsızlığa iyi gelen 3 yardımcı meyve

Kim demiş, mide ağrısı çekerken meyve yenmez diye? Meyvelerden bazıları bu özel durumlarda çok faydalı olabilir.

Aşağıda, yararlı meyveler hakkında pediyatrik gastroenteroloji uzmanlarının neler düşündüklerini keşfetmeye davet ediyoruz:

  • Papaya. Mide iltihabını azaltmada çok etkilidir. Mide ülserinde kullanılmasının önemle tavsiye edilmesi de bu yüzdendir. Çoğunlukla tavsiye edilen alternatifiyse meyve sularına papaya katarak hazırlamaktır. Bu lezzetli şifa tarifi için sadece yarım papaya, bir bardak su ve bir çay kaşığı bal gerekir. Bir diğer seçenek olarak, keten tohumu gibi başka bir güçlü iltihap önleyici eklemek de mümkündür.
  • Armut. Bu meyve, “hassas mideye” sahip kişiler için her zaman önerilen bir meyvedir. Bağırsak florası üzerindeki iltihap önleyici etkisi de önemlidir. Armudu, doğal bir meyve suyu şeklinde tüketmek de mümkündür. Bunun için bir bardak suyu, meyvenin suyuna eklemeniz yeterlidir.
  • Muz. Çok olgun olmayan, yani tercihen yeşil bir muz, mide mukozasındaki iltihapla mücadeleyi sağlayan faydalı enzimlere sahiptir. Muza bir bardak su ekleyerek, meyve suyu da yapabilirsiniz. Pek çok uzman, muz kabuğunu kaynatarak suyunu içmeyi, ishal için bir çare olarak ayrıca tavsiye etmektedir.

Öğle veya akşam yemeğine uygun 2 besin

Böyle durumlarda çokça kullandığınız ve vazgeçilmez dostunuz olduğundan dolayı yakından tanıdığınız beyaz pirinç, bu yiyeceklerden biridir. Mide ağrısını hafifletmek ve gaz ile asidi mideden atmak için kullanılan besinlerdendir. Mide sorunu olan herkese tavsiye edilmesi de bu yüzdendir.

Biraz yağsız peynirle ya da bir çay kaşığı zeytinyağı ile beraber tüketilebilir. Kaymak veya domates sosu, mozzarella ya da çedar gibi taze krem peynirlerini eklemeyin.

pilav yiyen çocuk

Önerilen ikinci besin, tavuk çorbasıdır. Bu yemek, çocuklar tarafından reddedilmeyen ve besleyici, hafif ve gastrite iyi gelen çok faydalı bir gıdadır. Çok kolay sindirilen bir besin olması, tercih edilmesinde ayrıca dikkate değer bir noktadır.

Hazırlamak istiyorsanız, birkaç basit adımı uygulamanız gerekiyor. İlk önce, çok ince telli bir erişte ile duru bir şehriye çorbası hazırlayın ve sonra buna haşlanmış tavuk ekleyin. Bu yemek, kesinlikle mükemmel bir protein kaynağı olup, çocuklarda görülen mide bulantısına karşı çok etkilidir.

Sıvı almanın farklı yolları

Elbette ki çocuğunuzun su oranını koruması her zaman çok önemlidir. Ancak bunu sağlamak amacıyla her defasında, genellikle ilk tercihimiz olan suyu vermek zorunda değilsiniz. Çocuğunuzun midesine iyi gelmesinin yanı sıra, damak tadına da hitap edecek sayısız seçenek vardır:

  • Papatya çayı. Çocuğunuzun midesi için papatyadan daha faydalı bir şey yoktur. Mide zarında etkili bir koruma ve iyileşme sağlar. Aynı sebepten dolayı hazımsızlık, mide bulantısı ve hatta kusma durumlarında her zaman önerilmektedir.
  • Hindistan cevizi suyu. İltihap önleyici ve antibakteriyel özellikleri sayesinde, çocuklarda mide ağrısı için önerilen bir sıvıdır. Üstelik, herhangi bir izotonik içeceğin de ötesinde, bedene sıvı kazandıran mükemmel bir güce sahiptir. Verdiği yüksek enerjiye ek olarak, midenin bakterilerden arındırılması ve temizlenmesi de avantajları arasındadır.

Çocuklarda mide ağrısını hafifletmek için birçok ilaç ve gıda olduğunu unutmayın, çocuğunuza en uygun olanı deneyin ve gereksiz yere acı çekmesine de izin vermeyin.