Gece Ortaya Çıkan Kuru Öksürük Sorunu: Ne Yapmalı?

Neden geceleri çocuğum kuru kuru öksürüyor? Bu öksürüğe genellikle mukus veya diğer sorunlar nedeniyle solunum yollarında oluşan tıkanma yol açar. Çocukların ve ebeveynlerin dinlenmesine engel olan bu can sıkıcı durumu iyileştirmek için bazı pratik ipuçları vereceğiz. 
Gece Ortaya Çıkan Kuru Öksürük Sorunu: Ne Yapmalı?

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2020

Çocukların küçükken solunum yollarında sık sık mukoza oluşması yaygındır. Ancak öksürüğün birkaç gün sonra geçmesi normaldir. Geçmezse çocuğunuzda geceleri kuru öksürük sorunu baş gösterebilir. Peki, böyle bir durumda ne yapılır?

Öksürük, solunum yolları mukoza nedeniyle tıkandığında vücudun oluşturduğu bir reflekstir. Öksürük aracılığıyla vücut, sıkışmış garip ajanlardan kurtulmak için uğraşır.

Çocuğunuzun üst solunum yolları alışılmadık bir şekilde tahriş olmaya başladığında geceleri kuru öksürük sorunu ortaya çıkar. Yetişkinler gibi çocuklar da geceleri uyuyamaz veya dinlenemez.

Kuru öksürük sorunu: Özellikleri

Soğuk algınlığı hiç iz bırakmadan kaybolabilir ya da bir süre daha kuru öksürük şeklinde devam edebilir. Neyin yol açtığına bağlı olarak bazen solunum yollarındaki bu şiddetli tahriş burun tıkanıklığı olmadan da görülebilir.

Net konuşmak gerekirse bu öksürük acil bir durum değildir. Ancak düzgün tedavi edildiğinden emin olmak istersiniz. Genel olarak bu rahatsız edici öksürük, üst solunum yollarındaki bir virüs nedeniyle oluşan bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Çocuğunuzda kuru öksürük sorunu olduğunda, öksürük sesi tüm aileyi korkutabilir. Ancak soğukkanlı olun ve çocuğunuzu daha fazla endişelendirmeyin. Ağlamak durumu daha da kötüleştirecektir.

Kuru öksürüğün nedenleri

Kış mevsiminde, ortamın çok fazla ısıtılması kuruluğa yol açabilir. Havalandırma olmadan yatay bir şekilde uyuduğunuz için kuru ısı mukozayı kalınlaştırır. Bu da çocuğunuzun solunum yollarını tıkayabilir.

Öte yandan aynı sıcak havada küçük toz parçacıkları vardır. Bu, boğazın tahriş olmasına neden olabilir. Böylece rahatsız edici bir öksürük ortaya çıkabilir.

öksüren küçük kız

Çocuklarda öksürük nöbeti nasıl engellenir

İyi havalandırılan bir odada, hava tazeliğini kaybetmez ve kuruluk oluşmaz. Çocuğunuzun bulunduğu ortam rahat olmalıdır ve çocuğunuz geceleri üşümemelidir. Ancak yine  de ısı kaynaklarını, çocuğunuzun yüzüne doğrudan ısı verecek şekilde yerleştirmemek en iyisidir.

Çocuğunuzun odasını güzel ve dengeli kalmasını istiyorsanız hava nemlendirici bir cihaz kullanmanızı öneririz.

“Öksürük, solunum yolları mukoza nedeniyle tıkandığında vücutta oluşan bir reflekstir. Vücut, öksürük aracılığıyla içinde sıkışmış garip ajanlardan kurtulmaya çalışır.”

Geceleri ortaya çıkan kuru öksürüğün belirtileri

Çocuğunuzda kuru öksürük sorunu ile birlikte ateş de olabilir. Ancak endişelenmeyin. Ateş vücuttaki virüslerle mücadele etmek için kullanılan doğal bir savunma mekanizmasıdır.

Ancak ateş düşmezse ve çocuğunuz nefes almakta zorlanıyorsa acil servise gidin.

Kuru öksürük sorunu yaşayan çocuklarda, ateşin yanında mide bulantısı ve bronş spazmları da yaşanabilir. Bronş spazmında nefes alırken ıslık sesi çıkar.

Nefes darlığı ile birlikte kuru öksürük atakları yaşamak çocuğunuz için yorucu olabilir. Boynunun köprücük kemiğine batmaya başladığını fark ederseniz, bu, acil durum işaretidir. Onu en kısa zamanda hastaneye götürmelisiniz.

Zamanında tedavi edilmeyen kuru öksürük sorunu zatürre gibi çok daha ciddi bir soruna dönüşebilir. Bu nedenle doktora gittiğinizde sizden göğüs röntgeni isteyebilir. Röntgende iltihaba ya da hava yollarını tıkayan başka bir şeye rastlayabilir.

ilaç çocuk

Çocuklarda kuru öksürüğün tedavisi

Genellikle, en iyi ilaç, hava yollarını açan kortikosteroidlere dayanır.

Bu nedenle iltihabı azaltmak için buhar banyosu gibi bazı doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Ayrıca gelecekteki kuru öksürük ataklarını önlemek için odayı havalandırmak önemlidir.

Bunun yanında doktorunuzun verdiği reçeteyi tamamlayabilecek bazı çözümler şöyledir:

  • Evin her yerine su bardağı yerleştirin. Böylece ortamda çok fazla kuruluk oluşmasını önlemiş olacaksınız.
  • Bol sıvı için. Bu, çocuğunuzun mukoza ve başka yabancı ajanlardan kurtulmasına yardımcı olacaktır.
  • Çocuğunuz başı 2.5 veya 5 cm yüksek olacak şekilde uyumayı denesin. Bunu yatağının altına bir yastık koyarak yapabilirsiniz.

Sonuç olarak çocuğunuzda ilk kez kuru öksürük oluştuğunda paniğe kapılmanız normaldir. Ancak soğukkanlılığınızı kaybetmeyin. Gerginlik yalnızca öksürüğün daha kötü hale gelmesine yol açar.

Evi havalandırarak ya da öksürük yok olana kadar çocuğunuza buhar banyosu yaptırarak öksürüğü iyileştirebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.