Çocuklarda İshalle Mücadele Etmek İçin Ev Tedavileri

Çocuklarda ishalle mücadele etmek için pek çok doğal yöntem vardır. Kilit noktalardan biri, sıvı kaybını telafi etmek için bol su tüketimidir.
Çocuklarda İshalle Mücadele Etmek İçin Ev Tedavileri

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2020

Çocuklardaki en yaygın gastrointestinal bozukluklardan bir tanesi ishaldir. En temel haliyle, bu durum dışkının sıvı halde ve sık gelmesidir.

Bu yazımızda çocuklarda ishalin temel sebeplerinden ve ishalle mücadelede evde uygulayabileceğiniz tedavilerden bahsedeceğiz. Bu durum hakkında bilmeniz gereken bilgilerin de üzerinden geçeceğiz.

Çocuklarda ishalin sebepleri

Çocuklarda ishalin pek çok sebebi vardır. Bunun en önemli ve en yaygın sebeplerinden biri gıda zehirlenmesidir. Gıda zehirlenmesi doğru hazırlanmamış besinlerin tüketiminden kaynaklanır.

Zehirlenme, çocukların kirli ellerini ağızlarına götürmeleri yoluyla da gerçekleşebilir. İki durumda da, dışarıdan gelindiğinde yemek yemeden önce elleri yıkamak önemlidir.

Bununla birlikte, ishal enfeksiyon kaynaklı da olabilir. Enfeksiyon, enfekte olan çocuk veya yetişkinlerle temas yoluyla geçebilir. Sebebi her ne olursa olsun, doğru tedavi uygulandığında ishal sadece birkaç gün sürer.

Çocuklarda ishalin tedavisi

Çocuklar ishalden muzdarip olduğunda, en iyisi sıvı tüketimini artırmak ve doğru beslenmektir. Dışkı, çok miktarda sıvının ve minerallerin vücudu terk etmesine yol açar. Bu nedenle ishali sonlandırmak için düzenli sıvı tüketmek önemlidir.

İlaç olarak, antibiyotik kullanımına gerek olup olmadığını sadece doktorunuz söyleyebilir. Bununla birlikte, ishalle mücadele için son derece etkili olan bazı ev tedavileri de vardır.

Çocuklarda ishalle mücadele için ev tedavileri

İshali tedavi etmenin en iyi yolu, doğru besinler tüketmektir. Bunun yanı sıra, kilerinizde bulunan yiyeceklerle basit tedaviler de hazırlayabilirsiniz.

Çeşitli bitki çayları

Çocuklarda ishalle mücadele etmek için pek çok ev tedavisi vardır. Bununla birlikte, en yaygın tedaviler şifalı özellikleri olan bitkilerle yapılan çaylardır. Bunlardan bir tanesi papatya çayıdır.

Bu bitkinin sindirim sistemine yardımcı anti-inflamatuvar ve onarıcı etkileri vardır. Kekik çayı da son derece sağlıklıdır. Aslında, kekik anti-inflamatuvar ve antiseptik özellikleri olan çok güçlü bir doğal antibiyotiktir.

havuç püresi

Bir diğer şifalı bitki ise, aloe vera suyudur. Mukoza zarını onarmak için ideal olan aloe vera, vücudunuz için aktif bir bileşendir.

Keçiboynuzu unu lapası

Keçiboynuzu unu lapası, geleneksel bir tedavi yöntemidir. Keçiboynuzu unu ve çikolatası, ishalle mücadele edici özelliklere sahiptir. Ayrıca, besleyicidir. Basit bir tarif olan lapa hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ishale iyi gelen en iyi ev tedavilerinden biridir.

Havuç, ideal şifalı yiyecek

Havuç, bağırsaklar için en iyi besinlerden biridir. Hem pişmiş hem de çiğ hali, çocuklarda ishali geçirmek için temel malzemelerdendir.

Bu sebzede beta-karoten ve bağırsaklarla mukozayı iyileştirmeye yardımcı çeşitli güçlendirici özellikler içerir. Rendelenmiş havuç, havuç püresi veya havuç suyu ishalden muzdarip çocuklar için idealdir.

“İshalin en önemli ve en yaygın sebeplerinden biri gıda zehirlenmesidir. Gıda zehirlenmesi doğru hazırlanmamış besinlerin tüketiminden kaynaklanır.”

Limon ve üzüm suyu

Çocuklarda ishalin üstesinden gelmenin bir diğer faydalı yöntemi ise limon ve üzüm suyudur. Limon ve üzüm suyuna bal ve su ekleyip çocuğunuza içirebilirsiniz.

Bu karışımdan çocuğunuza yudum yudum günde birkaç kez vermelisiniz. Yavaş yavaş rahatsızlık hissinin ve semptomların duracağını göreceksiniz.

çay içen kız

Çocuklarda ishali kötüleştiren yiyecekler

Çocuklar ishal olduğunda, onlara doğru besinleri vermek çok önemlidir. Süt ve süt ürünleri tüketimini ve unu azaltmak iyi olacaktır. İshalden muzdaripken, vücudunuzun laktozu ve gluteni tolere edemediğini unutmayın. Buna ek olarak, bu yiyecekler ishalden kurtulmaya yardımcı olmaz.

Sonuç olarak, çocuklardaki ishal çok uzun sürmez. Bu yazımızdaki ev tedavilerini ve doktorunuzun tavsiyelerini uygulamayı ihmal etmeyin. Sıvı tüketimi ve düzgün beslenme, çocukların iyileşmesi için gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mokomane M, Kasvosve I, de Melo E, Pernica JM, Goldfarb DM. The global problem of childhood diarrhoeal diseases: emerging strategies in prevention and management. Ther Adv Infect Dis. 2018 Jan;5(1):29-43.
  • Palumbo E, Branchi M, Malorgio C, Siani A, Bonora G. Diarrhea in children: etiology and clinical aspects. Minerva Pediatr. 2010 Aug;62(4):347-51.
  • Rudolph JA, Rufo PA. Diarrhea, Pediatric. Encyclopedia of Gastroenterology. 2004:585–93.
  • Zhao R., Wang Y., Huang Y., Cui Y., et al., Effects of fiber and probiotics on diarrhea associated with enteral nutrition in gastric cancer patients: a prospective randomized and controlled trial. Medicine, 2017. 96 (43): 8418.
  • Szajewska H., Canani RB., Guarino A., Hosjak I., et al., Probiotics for the prevention of antibiotic associated diarrhea in children. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2016. 62 (3): 495-506.
  • Viegelmann GC, Dorji J, Guo X, Lim HY. Approach to diarrhoeal disorders in children. Singapore Med J. 2021 Dec;62(12):623-629.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.