Çocuklarda kıl kurdu (oksiüriazis) ile nasıl mücadele edilir?

Çocuklarda kıl kurdu (oksiüriazis) ile nasıl mücadele edilir?

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2018

Çocuklar, oksiüriazis ile kolayca enfekte olabilirler. Bu nedenle, ebeveynler çocuklarda bu hastalığın oluşumunu önlemek için gerekli adımları atmalıdır.

Bu yazımızda, bu durum hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağız.

Oksiüriyazis, çocukluk döneminde ortaya çıkan yaygın bir hastalıktır ve çok rahatsız edici olabilir.

Bu parazitik bağırsak enfeksiyonu aynı zamanda bağırsak kurdu veya kıl kurdu olarak da bilinir. Parazitin bilimsel adı Enterobius vermicularis’tir.

Bir çocuk; kist, yumurta veya larvaları yutarak ya da soluyarak enfekte olabilir. Hoş olmayan bir durum olmasına rağmen, bu durum ciddi bir sağlık riski oluşturmaz.

Bir çocukta kıl kurdu nasıl oluşur?

Çocuklar, enfeksiyona eğilimli olduklarından, büyüme dönemlerinde bu kurtlarla enfekte olmaları normaldir.

Ağız yoluyla vücuda girdikten sonra, sindirilen yumurtalar sindirim sisteminde ilerler. Larvalar kalın bağırsağa devam ederken yumurtalar ince bağırsakta dururlar.

Birkaç hafta sonra, dişi kurtlar sindirim sisteminin sonuna doğru ilerler ve daha sonra gece boyunca yumurtalarını bırakmak için vücudu terk ederler.

Özel bir salgı sayesinde yumurtalar anüsün kenarlarına ve çevresindeki deriye yapışır.

Bu, çocukların o bölgeyi kaşıyıp ellerini ağızlarına götürmesi sonucu döngüsel olarak kendilerini nasıl enfekte ettiklerini açıklar.

Bu durum genellikle bir ila iki ay arası sürer. Kurtlar, çocuğun dışkısında kolaylıkla görülebilir, çünkü yaklaşık 10 milimetre boyutuna ulaşabilirler.

Genellikle beyazdır ve uzun bir şekile sahiptirler.

çimlerde oynayan bebek

Çocuklarda kıl kurdu belirtileri

Çocuk doktorları, çocuklarda kıl kurdunu tespit etmek için Graham testini kullanırlar. Bu durumun ana belirtileri, anal veya genital bölge etrafında ağrı ve kaşıntıdır.

Bu belirtiler, genellikle kurtların anüsten çıktığı gece saatlerinde görülür.

Bu durumdan muzdarip bir çocukta aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

Enfekte olan kişilerin, anal bölgede gece boyunca biriken yumurtaları yok etmek için sabahları banyo yaptırılması tavsiye edilir.

Çocuklarda kıl kurdu nasıl önlenir?

Kıl kurdunun neden olduğu enfeksiyonlar kolaylıkla ortaya çıkabileceğinden, kurtların çoğalmasını azaltmak adına ebeveynlerin almaları gereken bazı önlemler vardır.

Bu basit önlemlerle çocuğunuzun enfekte olmasını önleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz geçmişte bu kurtlarla enfekte olmuşsa, bu durumun yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

 • Elleri iyice yıkamak önemlidir. Özellikle yemekten önce, tuvaletini yaptıktan sonra ya da bez değiştirmeden sonra yapılması oldukça önemlidir. Bu günlük bir alışkanlık haline gelmelidir.
 • Tırnaklarını bir fırça yardımıyla temizleyin.
 • Çocukların tırnakları kısa tutulmalıdır. Bu, kaşındıklarında kendilerini yaralamalarını önleyecektir. Ayrıca yumurtaların tırnaklarının altında birikmesi de önlenmiş olur.
 • Tırnaklarını kemirmesine izin vermeyin.
 • Eğer çocuğunuz henüz bebeklik çağındaysa, bez bölgesini düzgün bir şekilde temizlemek önemlidir.
 • İç çamaşırını her gün değiştirin.
 • Çocuk doktorunuz, çocuğunuzda bir kıl kurdu enfeksiyonu olduğunu doğruladıktan sonra, kıyafetlerini ve çarşaflarını sıcak suyla yıkamalısınız. Ayrıca evdeki tuvaletleri de dezenfekte etmelisiniz.
 • Bebeğinizin, köpeklerin bulunduğu park alanlarında oynamasına izin vermeyin.
ağlayan bebek

Kıl kurdunu ortadan kaldırmak için hangi tedavi uygulanmalıdır?

Bu can sıkıcı kurtları ortadan kaldırmak için kullanılabilecek çok etkili tedaviler vardır.

Tedavi edilmeleri zor olmasa da, tedavi doğru yapılmazsa enfeksiyonlar tekrar ortaya çıkabilir.

Bebeğinizin doktoru, tek bir doz kullanımdan sonra kıl kurtlarını öldürebilecek bazı antibiyotikler önerebilir.

Ama yumurtaları yok etmek için henüz bir ilaç yoktur.

Bu yüzden çocuklar yeniden enfekte olabilir ve evdeki diğer insanlara da bulaştırabilirler.

Yeniden enfeksiyon oluşumunu önlemek için ilaç ilk tedaviden iki hafta sonra tekrarlanmalıdır.

Çocuk enfekte olduğunda, evdeki diğer kişiler de bu durum için tedavi edilmelidir.

“Yüksek enfeksiyon oranlarından ötürü, kreşlerde ve okullarda oksiüriyazis veya kıl kurtlarını kontrol etmek çok zordur”

Bebeğinizin nasıl hissettiğine özellikle dikkat etmelisiniz.

Eğer çocuğunuz bağırsak enfeksiyonu belirtilerini gösteriyorsa, çocuk doktorunuza danışın ve tedavi etmek için gerekli talimatları izleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kang WH, Jee SC. Enterobius vermicularis (Pinworm) Infection. N Engl J Med. 2019 Jul 4;381(1):e1.
 • Wendt S, Trawinski H, Schubert S, Rodloff AC, Mössner J, Lübbert C. The Diagnosis and Treatment of Pinworm Infection. Dtsch Arztebl Int. 2019 Mar 29;116(13):213-219.
 • Iguchi S, Hirai Y, Ainoda Y, Isoda N, Miura H, Egawa H, Yamamoto M, Kikuchi K. Incidental diagnosis of oxyuriasis through a colonoscopy. IDCases. 2016 Mar 7;4:38-40.
 • Ondič O, Neubauer L, Sosna B. Extraintestinal oxyuriasis – report of three cases and review of literature. Cesk Patol. 2014 Jul;50(3):152-4.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.