Çocuklarda Mide İltihabı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çocuklarda Mide İltihabı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 13 Mart, 2019

Bu yazımızda sizlerle, her ebeveynin mide iltihabı hakkında mutlaka bilmesi gereken bilgileri paylaşacağız.

Mide iltihabı, ailenizin küçük üyelerinin de başına gelebilecek bir durumdur. Belirtileri zaman zaman basit bir karın ağrısı ile de karıştırılmaktadır.

Bununla beraber, eğer çocuğunuzun gösterdiği belirtiler bazı belli işaretlerle birlikte ortaya çıkıyor ve uzun süre devam ediyorsa çocuğunuz mide iltihabından muzdarip olabillir.

Mide iltihabı ayrıca, mide yangısı olarak da bilinir ve hem gençlerde hem yetişkinlerde yaygın olarak görülmektedir. Kramp, ishal ve kusma ile birlikte görülür. Bu hastalık çocuklarda görüldüğünde başa çıkılması daha kolay olabilir ama yine de anında müdahale gerektirmektedir.

Yaygın belirtiler

Mide iltihabının klinik belirtilerinin çoğunda ishal vardır. Karın ağrısı ve kusma da ayrıca bu hastalıkta sıkça görülen belirtiler arasındadır. Kusma, yaygın bir belirti olmasına rağmen her çocukta görülmeyebilir.

Mide bulantısı ve ateş de bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Mide iltihabı olan çocukların anüs çevrelerinde kızarıklık da görülebilir. Her çocuğun göstereceği belirtilerin farklı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

çocuk ayağı

Sebepleri

Mide iltihabı oluşmasının birçok farklı sebebi olabilir. Eğer çocuğunuzun karın ağrısı, ishal ve kusma gibi şikayetleri varsa bu bir virüsten de kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte olası başka nedenler de mevcuttur.

Çocuklukta görülen mide iltihabı, rotavirüs ve adenovirüs gibi virüslerin çocuğun vücudunu işgal etmesiyle ortaya çıkabilir. Bununla birlikte salmonella ve kampilobakter gibi bakteriler de yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin meydana gelmesine sebep olabilir.

Buna ek olarak, bu durumlar, diyet, başka bulaşıcı hastalıklar ve diğer tıbbi sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Çocuklarda görülme olasılığı daha düşük olan sebepler de şunlardır: ülseratif kolit, hipertiroit ve Crohn hastalığı.

Çocuklarda mide iltihabı çeşitleri

Ebeveynler, çocuklarının dışkısını inceleyerek bu durum hakkında ipuçları edinebilir. Örneğin, eğer bu hastalık bozulmuş bir yemeğin içindeki bir bakteriden kaynaklanıyorsa çocuğun ishali sıvı gibi olur ve vücutta çok miktarda su kaybına sebep olur. Ayrıca, çocuk sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder.

Öte yandan, salmonella yüzünden olan mide iltihabında ise, çocuğun ishali biraz daha katımsı olur ve mukus içerir. Çocuk hasta hissedebilir ve ateşi yükselebilir.

Alınabilecek önlemler

Eğer çocuğunuz kusuyorsa, ona yemek ya da su vermek için en az 60 ila 90 dakika beklemek iyi olacaktır. Bu sayede midesinin daha fazla zedelenmesini önlemiş olursunuz. Eğer çocuğunuz çok uzun süredir susuz kalmadıysa bu tavsiyeyi uygulamanızı öneririz.

Çocukların vücudundaki susuzluğu gidermek için belli başlı ilaç ve besinler vardır. Bu tür ilaçlar ağızdan ya da damardan verilebilir.

Eğer çocuğunuzun ishali 3 günden fazla devam ederse hemen doktorunuza danışmalısınız. Çocuğunuz susuz kalırsa ve kontrol edilemeyecek kadar ateşi yükselirse de mutlaka doktora başvurun.

Çocuğunuzun susuz kaldığını nasıl anlarsınız

Çocuğunuzun zaman geçtikçe çıkardığı su ve gıda miktarı size onun susuzluğu hakkında ipucu verebilir. Bununla birlikte çocuğunuzun vücudunun vereceği başka net sinyaller de vardır.

su içen kız

Susuzluğun en açık belirtileri ağız ve dudak kuruluğu, zayıflama, renksizlik, göz etrafında koyulaşma ve az idrardır. Eğer bu belirtilerden herhangi birini gözlemlerseniz, çocuğunuza mutlaka su içirin. Mide iltihabı yaşayan çocukların bazı meyve sularındansa saf su içmesi tercih edilmelidir.

Hastalık sırasında ve sonrasında çocuğunuzun beslenme düzenine dikkat edin

Mide iltihabı sırasında ve sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken şey tabi ki de çocuğun beslenme düzenidir. Yağlı, kızarmış yiyecekler ve süt ürünlerini, çocuğunuzun gösterdiği belirtiler geçtikten birkaç gün sonrasına kadar onun beslenme düzeninden çıkarmalısınız.

Mide rahatsızlığına sebep olacak süt ürünleri ve şekerli ürünler de kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Çocuklarda mide iltihabının, genellikle sağlıklı bir beslenme düzeniyle üstesinden gelinebilir.

Kullanabileceğiniz bir diğer şey de pirinç suyudur ve bu mide iltihabı geçiren çocuklar için harika sonuçlar verir. Çocuğunuzun hastalığı geçtiğinde hemen iştahının açıldığını mutlaka fark edeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mosqueda R, Rojo, P. Gastroenteritis aguda. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de Urgencias Pediátricas SEUP-AEP. 97-102. [En línea].
  • Lucero, Y. Etiología y manejo de la gastoenteritis aguda infecciosa en niños y adultos. Rev. Med. Clin. CONDES – 2014; 25(3) 463-472.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.