Çocuklar İçin Tehlikeli Olabilecek Doğal İlaçlar

Yıllar boyunca, farklı patolojileri ve rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan çeşitli doğal çözümlerin faydalarını duyduk. Ancak bunların hepsinin çocuklar için önerilmediğini bilmeliyiz.
Çocuklar İçin Tehlikeli Olabilecek Doğal İlaçlar

Son Güncelleme: 12 Ocak, 2019

Bir şeyin sadece doğal olması, onun güvenli olduğu anlamına gelmez. Çocuklar için tehlikeli olan bazı doğal ilaçlar vardır. Gelin bunların neler olduğunu bu makalemizde birlikte öğrenelim.

Genel olarak, insanlar doğal özelliklerinden dolayı bitkilerin zararsız olduğunu düşünür; ancak bu her zaman doğru değildir. Olumlu tıbbi etkileri olmasına ve vücudumuza fayda sağlamasına rağmen, doğal tedaviler de potansiyel olarak tehlikeli olabilir.

Çok sayıda ürünün etiketinde “doğal” kelimesi bulunur. Bunlara yiyecek, kozmetik ve temizlik ürünleri de dahildir. Bu ürünlerin çocuklar için uygulandığı gerçeği de göz önüne alındığında, bu doğal ilaçlar ile ilgili göze çarpan şey bunların kullanılma şeklidir.

Yaygın olarak da bilindiği gibi bitkisel ya da doğal tıp, rahatsızlıklarla ya da hastalıklarla savaşmak için bitkilerin kullanıldığı bir alandır. Genellikle bunları ağızdan kapsüller ya da tabletler halinde, infüzyon olarak alabilir ya da cilde merhem ve yağ olarak uygulayabilirsiniz.

Çocuklar şifalı bitkileri tüketebilir mi?

Çocuklarda çok ciddi olmayan sağlık sorunlarıyla mücadele etmek için tıbbi olarak kabul edilen bazı bitkileri kullanmak yaygın bir uygulamadır. Şifalı bitkiler ile en sık tedavi edilen hastalıklar kramp, ishal, grip ve nezle, mide ağrısı ve hatta astım olarak sıralanabilir.

Bununla birlikte, kullanımları ne kadar yaygın olursa olsun, doğal ilaçlar çocuklar için tehlikeli olabilir. Bazı doğal ilaçlar sadece yan etkilere neden olmakla kalmazlar. Çünkü küçük çocukların çok kolay etkilenebilecek, hassas bir bağışıklık sistemi vardır.

Tıbbi olarak kabul edilen bazı bitkilerin çocuklarda olumsuz reaksiyonlara neden olabileceğini iddia eden çalışmalar vardır. Çocuklara herhangi bir ilaç vermeden önce yaşını ve kilosunu dikkate almalısınız.

Bir çocuğun metabolizmasının çok olgun olmadığını ve bir şeylere karşı hassasiyet gösterebileceğini daima aklınızda bulundurun. Bu hassasiyetler arasında en sık görülen semptomlardan biri ise zehirlenmedir.

doğal krem ve yağlar

Çocuklar için tehlikeli doğal ilaçlar

Yıldız anason

Anneler, özellikle küçük çocuklarda, gazın önlenmesi için genellikle yıldız anason kullanır. Gaz spazmlarını hafifletmek için yıldız anason çayından az bir miktar biberonlara eklemek yaygın bir uygulamadır.

Yıldız anason karışımının çocuklarda zararlı yan etkileri olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu şifalı bitki çocuklarda mide ekşimesi, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Meksika çayı

Meksika kökenli bu çay, çocuklarda belirli parazitleri ve bağırsak kurtlarını yok etmek için her zaman önerilmiştir. Hatta yapılan önerilere göre bu çayın aç karnına tüketilmesi öneriliyor.

Ancak gerçekte, bu bitki oldukça toksiktir ve 5 yaşın altındaki çocukların hayatını tehlikeye atabilir. Meksika çayının çocuğunuza iyi gelmediğine dair başlıca belirtiler karın ağrısı, baş dönmesi ve kusmadır.

Sarı papatya

Öküzgözü olarak da bilinen bu bitki, çay yapmak için yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte sarı papatya çayı, çocukların bağırsaklarını etkiler. Yüksek dozda tüketilirse kusma, şiddetli ishal ve hatta dehidrasyona neden olabilir.

“Olabildiğince yaygın olarak kullanılan doğal ilaçlar, diğer şeylerin yanı sıra; neden olabilecekleri yan etkiler nedeniyle çocuklar için tehlikeli olabilir.”

Söğüt

İnsanlar birçok rahatsızlığı tedavi etmek; ama her şeyden önce de ağrı ve ateş ile savaşmak için söğütü doğal bir çare olarak önermektedir. Söğütün içinde, analjezik özellik sağlayan salisin içeriği yüksektir.

İnsanlar normalde söğütü çay yapmak için kullanır. Anneler bu tedaviyi çocuklarına genellikle grip benzeri semptomları ya da soğuk algınlığı olduğunda uygular. Salisilat içeren bitkilerin tüketilmesinin çok tehlikeli olması nedeniyle, söğüt çayı sıfır ila 12 yaş arası çocuklar için uygun değildir.

Salisilat, aspirinde bulunan bileşenle aynı bileşendir ve karaciğeriniz ve beyniniz için ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu aktif bileşen ayrıca gastrit ve mide ülserine de neden olabilir.

ateşi ölçülen çocuk

Hint yağı

Doğal ilaçlar sebebiyle çocukların zehirlenme yaşadığı vakaların yüksek bir kısmı, ister harici isterse yutulmuş olsun, uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Bu yağlar evimizin küçük bireyleri için kesinlikle tavsiye edilmez.

Hint yağı müshil olarak kullanılır; bu nedenle kronik kabızlığı olan çocuklara vermek  aslında bir nevi gelenekseldir. Bu uygulama çocuklar üzerinde bağırsak tıkanıklıkları, bronş hastalıkları, şiddetli ishal ve karın ağrısı gibi çok ciddi olumsuz etkiler yaratabilir.

Görüldüğü gibi, çocuklar için tehlikeli olan bazı doğal tedaviler vardır; bu nedenle herhangi bir doğal ilaç ya da çare hakkında her zaman bir çocuk doktoruna danışmalıyız.

Unutmayın, bir yetişkin için önerilen dozlar 5 yaşın altındaki bir bebek ya da çocuk için zararlı olabilir. Tıbbi bitkilerin yan etkileri çocuğun hastalığını ya da semptomlarını kötüleştirebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Silva Lima SC., Oliveira de Arruda G., Dias Renovato R., Martins Alvarenga MR., Representaciones y usos de las plantas medicinales en mayores. Rev Latino-Am Enfermagem, 2012.
  • Aspirin. LactMed [Internet], 2006.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.