Çocuklarınızın Ayakkabılarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuklarınızın Ayakkabılarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2018

Bu makalede, çocuklarınızın ayakkabılarını seçme konusunda bilmeniz gereken her şeyi sizinle paylaşacağız.

Çocuğunuzun ayakları kırılgandır ve ayakkabılarını seçerken özel dikkat göstermelisiniz.

Çocuğunuz için doğru ayakkabıları seçmek önemlidir. Ancak mağazalarda bulunabilecek tüm ürünler arasında doğru modeli bulmak bazen zordur.

Çocuklarınız için ideal ayakkabıların konfor, esneklik ve hafiflik kriterlerini karşılaması gerektiğini unutmayın. Ayrıca çocuğun yaşına göre değişiklik gösteren bazı önemli noktalar da vardır.

İyi bir çift ayakkabı, küçüklerin iyi bir duruş sergilemesine ve omurga sağlığına yardımcı olabilir. Bu, uzun vadeli fiziksel gelişiminde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Çocuk ayakkabılarını seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler

Çocuğunuz için uygun ayakkabıları seçerken aklınızda bulundurmanız gereken önemli noktaların bir listesi:

1. Malzeme

Bu, ayakkabının rahatlığını ve dayanıklılığını etkilediği için en önemli faktörlerden biridir. Nefes alabildiği, esnek, yalıtkan ve rahat olduğu için deri en iyi malzemedir.

ayakkabısını bağlayan çocuk

Deri ayakkabılarda karar kılarsanız, ayakkabının hem içinin hem de dışının deri malzemeden yapılmış olduğundan emin olun.

Ayakkabının iç astarı deriyse, konforu ve nefes alabilirliği garanti eder. Yaz ayları için idealdir!

Sanılanın aksine, çocuğunuz çıplak ayakla deri ayakkabı giydiğinde çok daha az terleyecektir.

2. Bağcıklı mı yoksa cırt cırtlı mı?

Cırt cırtlı ayakkabılar kullanımını çok kolay olduğu için avantajlıdır. Hiç uğraşmadan ayakkabılarınızı giyebilirsiniz.

Bununla birlikte, cırt cırtlı bant bir dezavantaj olabilir çünkü çocuk bunları kolayca çıkarabilecektir.

Ayrıca cırt cırtlı ayakkabılar kolayca gevşer ve bu nedenle özellikle çocuk yürümeyi öğrendikten sonraki ilk yıllarda uygun ayak desteğini sağlayamaz.

Bağcıklı ayakkabı ise cırt cırtlı ayakkabıların aksine kolayca çözülemez. Dolayısıyla, çocuk için iyi bir ayak desteği sağlar. Ancak çocuğun ayaklarına baskı yapmaması için aşırı sıkı şekilde bağlanmaması gerekir.

Bağcıklı ayakkabıların dezavantajı, çocuğun huzursuz olması durumunda zor giydirilebilir olmalarıdır. Çocuklara bunları kendi başlarına nasıl bağlayacaklarını öğretmek de zordur.

“Çocuklukta daima kapının açıldığı ve geleceğin içeri alındığı bir an vardır.”

–Graham Greene–

3. Ayakkabı numarası

Çok küçük ayakkabılar çocuğun ayaklarını sıkıştıracaktır. Öte yandan, çok büyük olan ayakkabılar da rahatsızlık yaratabilir.

Ayakkabıların ayaklarına oturduğundan emin olmak için ayakkabı bağlarının çok sıkı bir şekilde bağlanması gerekir. Büyük numara ayakkabı, yürürken rahatsızlık verebilir.

Çocuğunuz için doğru ayakkabı numarasını seçerken ideal teknik şudur:

  • Ayakkabının içindeki tabanı çıkartın. Ayakkabıyı yere koyun ve çocuğunuza giydirin.Ayak parmaklarının ayakkabının genişliğini aşmaması gerektiğini unutmayın. Tabanını ayakkabının içinden çıkarın. Ayakkabısını yere yerleştirin ve çocuğunuzun ayağını içine koymasını isteyin. Ayak parmaklarının ayakkabının genişliğinin ötesine uzanmaması gerektiğini unutmayın.
  • Çocuğun büyümesine yer bırakmak için en uzun parmak ucu ile ayakkabının ucu arasında yaklaşık 1 cm’lik bir alan bulunmalıdır.

4. Düşük taban veya yüksek taban

Düşük tabanlı ayakkabılar küçük çocuklar için uygun değildir. Yüksek tabanlı ayakkabılar ayakları için daha uygundur. Özellikle, bebeklerde henüz bir kemer gelişmemiş olduğu için ayakları düzdür.

bebek ayakkabıları

Bununla birlikte, kemerler oluştuktan sonra (yaklaşık 4. yaş civarı) hem alçak hem de yüksek ayakkabıları kullanabilirsiniz.

Peki ya bebekler? İlk adımlarını atmaları için doğru ayakkabıları nasıl seçmelisiniz?

Doğumdan sonraki ilk aylarda, ayakkabılar genelde annenin arzusuna göre alınır, yanında küçük aksesuar setleri olur. Bu yaşta ayakkabılar, soğuk hava ve olası zararlara karşı koruyucu bir rol oynamaktadır.

Bebek yürümeye başladığında, ilk ayakkabısının ana işlevi, kalkmaya ve yalnız yürümeye yönelik ilk girişimlerini kolaylaştırmaktır.

Çocuğa uygun ayakkabılar seçerken, ayaklarının doğru gelişimini destekleyen ürünler tercih edilmelidir.

Çocuğun yaşı ne olursa olsun, her zaman doğru büyüklükte, hafif topuklu ve büyümelerine yer sağlamak için ayak parmak ucuyla ayakkabının ucu arasında 1 cm olan ayakkabıları seçmelisiniz.

Çocuklarınızın ayakkabılarını, büyüdükçe sık sık değiştirmelisiniz.

Sonuç olarak, çocuklarınız için doğru ayakkabıları nasıl alacağınıza dair tavsiyelerimizin size yardımcı olacağını umuyoruz. Artık doğru seçimi yapmak için gerekli bilgiye sahipsiniz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.