Doğum Sonrası Dönemde Cinsel İlişkiye Girmek Güvenli Midir?

Doğumdan sonraki ilk 40 günde yeni anne babanın birbirini anlaması önemlidir. Doğum sonrası dönemde yeni annelerin cinsel ilişkiden kaçınması gerekir.
Doğum Sonrası Dönemde Cinsel İlişkiye Girmek Güvenli Midir?

Son Güncelleme: 17 Mart, 2019

Birçok ebeveynin bebek sahibi olduktan sonraki ilk 6 hafta boyunca cinsel ilişkilerini sürdürmesi yaygındır. Çünkü 40 günün çok fazla olduğunu düşünüyorlar. Ancak yeni doğum yapmış kadınların iyileşmesi için bu zamana ihtiyaç vardır. Doğum sonrası dönemde cinsel ilişkiye girmek bazı riskler içerir.

Doğum sonrası dönem, doğum yapmış bir kadının fizyolojisinin tamamen değiştiği süreyi ifade eder. Hormonlar ve üreme sistemi normale dönme sürecindedir. Bu dönemde kadının vücudu iyileşmeye başlar.

Bu nedenle, kadınların doğumdan sonra gerçekten dinlenmesi ve rahat etmesi önemlidir. Hem vajinal hem de sezaryen doğum vajinal kanalda yırtılmaya neden olabilir. Kadınların bu yırtıkların iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır.

Özellikle üreme sisteminizin tamamen iyileşmesi için bu dinlenme süresi çok önemlidir. Unutmayın, vücudunuz son 9 ay boyunca yeni bir insana ev sahipliği yapmıştır.

Doğum sonrası dönemi asla hafife almamalısınız. Aşağıda bunun nedenlerini açıklayacağız.

Doğum sonrası dönemde seks yapmanın riskleri

Kanama

Vajinal kanal vajinal doğumdan sonra çok hassastır. Bu nedenle, vajinal duvarlarda herhangi bir hareket veya sürtünme olağandışı kanamalara neden olabilir.

Enfeksiyon

Doğumdan sonraki ilk 6 hafta boyunca vajinal penetrasyon, yeni anneler için son derece zararlıdır. Bu, bir kadının mantar ya da bakteri kapma şansını arttırır.

doğum sonrası dönemde cinsel ilişki

Yeni bir hamilelik

Bu dönemde, pek mümkün olmamakla birlikte, kadınların tekrar hamile kalması olasıdır. Birçok insan bunun mümkün olmadığına inanıyor, ama bu aslında bir efsane. Bu nedenle, dikkatli olmak önemlidir.

Sezaryen yarasının tekrar açılması

Sezaryen olan kadınlara gelince, doğumdan sonraki 40 gün boyunca seks yapmak son derece tehlikelidir. Baskı ve karın kasılmaları ameliyat yarasının yeniden açılmasına neden olabilir. Bu nedenle cinsel ilişkiden kaçınmak mutlak bir zorunluluktur.

Cinsel ilişki sırasında ağrı

Doğum sonrası dönemde yani doğumdan hemen sonra ve doğum kanalı henüz iyileşmeden seks yapmak çok acı verici olabilir. Bunun nedeni dokunun hala şiş olması olabilir.

Zevk hissi şöyle dursun bu dönemde ilişkiye giren kadınlar yalnızca yanma ve rahatsızlık hissederler. Ayrıca yukarıda belirtilen komplikasyonlara maruz kalma ihtimallerini de arttırırlar.

Gördüğünüz gibi, bir kadın ister normal doğum isterse sezaryenle doğum yapmış olsun, iyileşme süresine saygı gösterilmesi önemlidir. İyileşme durumunuzu gözlemleyerek seks yapıp yapamayacağınıza yalnızca doktorunuz karar verebilir.

Sabırlı olmak ve bu süre zarfında vücudunuza iyi bakmak birçok sıkıntı ve tehlikeyi önleyecektir.

Bazı kadınlar doğum sonrası dönemde yüksek bir cinsel dürtü hissi yaşarlar. Bu durum bazen cinsel yaşamlarını yeniden canlandırmaya hazır olduklarına inanmalarına yol açar.

Elbette, eşleri de cinsel ilişkide bulunmaya istekli olabilir. Bu durum çifti bu dinlenme süresini ihlal etmeye yönlendirebilir. Aynı şekilde, her iki partner sabırlı olmalı ve yeni annenin sağlığına öncelik vermelidir.

“Doğum sonrası dönem, bir kadının fizyolojisinin tamamen değiştiği doğumdan sonraki süreyi ifade eder. Hormonları ve üreme sistemi normale dönme sürecindedir. ”

Doğum sonrası dönemde ne yapmalısınız?

Doğum sonrası dönemde siz ve eşinizin uygulamaya koyması gereken bazı öneriler var. Aşağıdaki tavsiyeler ikinizin de bekleme süresinde sabırlı olmanıza yardımcı olacaktır:

  • Bu, bu dönemde çiftler için bir seçenek olarak düşünülse de, doktorlar genellikle doğum sonrası dönemde özellikle kadınlar için oral seksin zararlı olduğunu belirtmektedir.
  • Bir ekip olun ve her zaman birbirinizi destekleyin: Bu süre zarfında anneler hem fiziksel hem de duygusal olarak hassastır. Bu hormonal değişikliklerin sonucudur.
doğum sonrası dönemde duygusal destek
  • Seks, cinsel ilişkiden daha fazlasıdır. Erojen bölgelerinizi birlikte keşfedin. Doğum sonrası dönemde hasara yol açabileceği için vajinaya herhangi bir nesne sokmamayı unutmayın.
  • Alevi canlı tutun: Hayatınızın böylesi önemli bir döneminde küçük hareketler, ilgi gösterme, okşamalar ve kucaklamalar son derece rahatlatıcıdır.

Doğum sonrası dönemde seks yapmanın risklerinin farkında olmak çok önemlidir. Kendinize bakmak ve vücudunuzun tamamen iyileşmesini sağlamak ya da sağlığınızı riske atmak size bağlıdır.

Eşinizle konuşun, böylece ikiniz de tehlikelerin farkında olabilirsiniz. Esenliğinizin tüm ailenizi, özellikle de yeni bebeğinizi etkilediğini unutmayın. Sağlığınızın en üst düzeyde olması, özellikle bu ilk aylarda çok önemlidir.   İlginizi çekebilir ...

Doğum Sonrası Depresyonu ile Nasıl Başa Çıkılır
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Doğum Sonrası Depresyonu ile Nasıl Başa Çıkılır

Büyük çoğunluğumuz, hamileliğin o “mükemmel bekleme” döneminde kendini heyecanlı ve harika hisseder ama devamında bir sürpriz ile karşılaşırız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.